Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։
Լոս Անջելեսում նախատեսված օրակարգի շրջանակում արդեն տեղի են ունեցել Հայաստանի վարչապետի հանդիպումները Ամերիկայի արևմտյան ափի Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության և Ռամկավար ազատական կուսակցության ղեկավար կազմի, ինչպես նաև Կալիֆորնիայի հայ համայնքի խոշորագույն կառույցների ղեկավարների հետ։
Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավարների հետ հանդիպումից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով։ ՀՀՀ վարչապետի մամուլի ասուլիսին մասնակցում էին Կալիֆորնիայի հայկական ԶԼՄ ներկայացուցիչները և ՀՀ վարչապետի ԱՄՆ այցը լուսաբանելու նպատակով Ամերիկա Հայաստանից ժամանած լրագրողները։
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է ԶԼՄ ներկայացուցիչների մի շարք հարցերին, որոնք վերաբերում էին Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին և հաղորդակցության արդյունավետ աշխատանքային ձևաչափի մշակմանը, համահայկական օրակարգի ձևավորմանը և դրա շուրջ համազգային քննարկումներին, ՀՀ վարչապետի ԱՄՆ այցի օրակարգի, նախատեսված հանդիպումների, համագործակցության վերաբերյալ փաստաթղթերի ստորագրմանը, Հայաստանի զարգացման գործում Սփյուռքի ներգրավվածությանը և ներուժի լիարժեք օգտագործմանը, Ամուլսարի հանքավայրի ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, պետություն-եկեղեցի համագործակցությանը, Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացներին և իրադարձություններին, Թավշյա հեղափոխությանը և դրա արդյունքում Հայաստանում ժողովրդավարության արձանագրած առաջընթացին և այլն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Լոս Անջելեսում մամուլի ասուլիսի տեսագրությունը հասանելի կլինի ՀՀ վարչապետի պաշտոնական՝ primeminister.am կայքում ավելի ուշ:

В Лос-Анджелесе состоялась пресс-конференция премьер-министра Никола Пашиняна
В рамках повестки визита в Лос-Анджелес премьер-министр Армении уже провел встречи с членами центрального управления Социал-демократической партии “Гнчакян” и руководством Армянской либерально-демократической (Рамкавар) партии Западного побережья, а также с лидерами крупнейших структур армянской общины Калифорнии.
После встречи с руководителями структур армянской общины Калифорнии премьер-министр Никол Пашинян провел пресс-конференцию. На пресс-конференции премьер-министра Республики Армения присутствовали представители армянских СМИ Калифорнии и журналисты, прибывшие из Армении в США для освещения визита премьер-министра Республики Армения.
Никол Пашинян ответил на ряд вопросов представителей СМИ, которые касались отношений Армения-диаспора и разработки эффективного рабочего формата общения, формирования общеармянской повестки и проведения общенациональных обсуждений вокруг этой повестки, повестки визита премьер-министра Армении в США, запланированных встреч, подписания документов о сотрудничестве, вовлечения и полноценного использования потенциала диаспоры в процессе развития Армении, ситуации вокруг рудника Амулсара, сотрудничества между государством и церковью, происходящих в Армении политических процессов и событий, бархатной революции и прогресса демократии в Армении в ее результате и др.
Видеозапись пресс-конференции премьер-министра Никола Пашиняна в Лос-Анджелесе будет доступна позже на официальном сайте премьер-министра primeminister.am.