Հայաստանում 44 հա սոճի է չորանում
«Մեր սոճիները չորանում են, և ոչ մեկ չգիտի` թե ինչու»,- ասում է Ստեփանավանի անտառտնտեսության աշխատակիցը և ցույց տալիս Գյուլագարակի դենդրոպարկի շրջակա տարածքներում կիսադեղնած և չորացած սոճիները:
Ստեփանավանի անտառտնտեսությունում չորացած սոճիներ շատ կան: Սակայն, պարզվում է, որ սոճիների չորացումը համատարած բնույթ է կրում և տարածվել է նաև այլ մարզերում:
Արագածոտնի անտառտնտեսության ղեկավար Վռամ Աբրահամյանը նույնպես անհանգստացած է: Իրենց մոտ ևս նկատվել է սոճիների չորացման միտում, և այն լայնորեն սկսել է տարածվել: Վռամ Աբրահամյանը նկատել է, որ սոճիները սկսում են չորանալ վերևից: Այնուհետև տարածվում ներքև:
Մեր հարցին, թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկում այդ չորացումը կանխելու համար, Վռամ Աբրահամյանը պատասխանում է. «Կնքել ենք, որ կտրենք»:
Շրջակա միջավայրի նախարարության Անտառային կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Սահակյանին գրավոր հարցմամբ խնդրեցինք տրամադրել չորացած սոճիների վերաբերյալ տվյալները:
Պարզվում է, որ սոճիների չորացումն ավելի մեծ չափերի հենց վերոնշյալ երկու անտառտնտեսություններում է արձանագրվել` Ստեփանավանի և Արագածոտնի երկուական անտառապետություններում, համապատասխանաբար` 10 և 12 հա-ի չափով: Իսկ ընդհանուր առմամբ` 44 hա չորացող ու չորացած սոճի է գրանցվել Հայաստանում` առավելապես Լոռու, Արագածոտնի և Տավուշի մարզերում:
2019թ. չորացող կամ չորացած սոճուտների նկարագիրը` ըստ մարզերի
Անտառային կոմիտեի տրամադրած տվյալներն ուսումնասիրելիս պարզ է դառնում, որ չորացումը գալիս է Հայաստանի հյուսիսից` Լոռու և Տավուշի մարզից և տարածվում դեպի հարավ: Այս պահի դրությամբ հարավային մարզերից միայն Սիսիանի անտառտնտեսությունում է չորացում արձանագրվել:
Ամբողջությամբ չորացել են Ճամբարակի անտառտնտեսության Կարմիրի անտառպետության սոճիները: Մնացյալ ծառուտների չորացումը հիմնականում 50-70 % է:
Անտառային կոմիտեին հարցրել էինք՝ պարզել են իրենց մասնագետներն, արդյոք, սոճիների չորացման պատճառները, երբվանից է նկատվել սոճիների չորացումը, որքան ծավալի չորացում է արձանագրվել յուրաքանչյուր անտառտնտեսությունում, ինչ միջոցառումներ են ձեռնարկվել ու ինչ արդյունքներ գրանցել:
Սամվել Սահակյանը, մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան, հայտնել է, որ Անտառային կոմիտեի «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերի անտառածածկ տարածքներում սոճու առանձին ծառերի չորացման ահազանգը ստացվել է 2018թ. աշնանը` Հրազդանի անտառտնտեսության մասնաճյուղի Մեղրաձորի անտառպետությունից:
Սոճիների չորացման պատճառները պարզելու նպատակով համապատասխան մասնագետների մասնակցությամբ ձևավորվել է աշխատանքային խումբ, որը մեկնել է տվյալ տարածք ուսումնասիրություններ և նմուշառումներ կատարելու համար:
«Համեմատական տվյալներ ունենալու համար կա անհրաժեշտություն ուսումնասիրելու դեռևս չչորացած կենսունակ ծառերը նույն տարածքներում»,- հայտնել է Ս. Սահակյանը:
Բացի դրանից, Անտառային կոմիտեի ղեկավարը հայտնել է, որ սոճիների չորացման պատճառները պարզելու նպատակով 2018թ. աշնանը «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Հրազդանի, Եղեգնուտի, Արծվաբերդի, Նոյեմբերյանի, Տաշիրի, Ճամբարակի, Արագածոտնի և Լալվարի անտառտնտեսության մասնաճյուղերի տարածքներից չորացած և չորացման գնացող սոճիներից վերցված նմուշներն ուղարկվել են Բուսասանիտարական հետազոտությունների լաբորատորիա` փորձաքննության:
«Հիվանդությունների և վնասատուների (ըստ փորձաքննության արդյունքների) տարածումը, զարգացումը կանխարգելելու նպատակով նշված անտառամասերից նախատեսվում է հեռացնել չորացած, ցցաչոր ծառերը և տարածքները մաքրել ջախ-ճյուղիկներից: Նոյեմբերյանի, Ճամբարակի, Հրազդանի, Արագածոտնի անտառտնտեսությունների անտառային տարածքներում հատկացվել են սանիտարական հատման հատատեղեր: Հատման միջոցառումների համար ընտրվել են նշված տարածքներում առկա չորացած, ցցաչոր սոճիները` հիվանդությունների և վնասատուների հետագա տարածումը կանխելու նպատակով»,- հայտնել է Անտառային կոմիտեի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:
Անտառային կոմիտեի պատասխանից այդպես էլ պարզ չէ, թե ինչն է չորացման պատճառը: Պատասխանում ակնարկվում է հիվանդությունների և վնասատուների մասին, սակայն որևէ հստակեցում, թե ինչ հիվանդություն է կամ ինչ վնասատուներ են, չկա:
Ամեն դեպքում, արդեն 1 տարի է՝ կոմիտեն ստացել է սոճիների չորացման ահազանգը, սակայն առայժմ միայն դրանք կտրելով է փորձում մեկուսացնել:

"Our pines are drying up, and no one knows why," says a Stepanavan forestry employee worker, pointing to half-dried and dried pine trees in the area of Stepanavan arboretum (Dendropark) located near the village of Gyulagarak some 85 km north of Yerevan.
While there are many desiccated pines in Stepanavan forestry, it appears that the problem has spread to other provinces in Armenia.
Head of the Aragatzotn Forestry Unit, Vram Abrahamyan, is also concerned. He has also witnessed the problem in his backyard and says that the trees began to dry up from the top.
When asked what measures are being taken to stem the problem Abrahamyan replied: "We’ve decided to cut them down.”
Hetq asked Samvel Sahakyan, Acting Chairman of the Ministry of the Environment’s Forestry Committee, to provide information on the dried pines.
It turns out that the problem is greater in the two abovementioned forest units - Stepanavan and Aragatzotn - at 10 and 12 hectares respectively.
Overall, 44 hectares of desiccated and drying pine trees have been recorded in Armenia, mainly in Lori, Aragatzotn and Tavush regions.
Looking at the Forestry Committee data, we note that the the drying is emanating from the north of Armenia, from Lori and Tavush Provinces and spreads south. At present, only the Sisian Forestry Unit has registered drying in the country’s southern provinces.
The pines of the Tchambarak Forestry Enterprise have completely dried up. 50-70% of other tree species have also been impacted.
Hetq asked the Forestry Committee whether its experts had determined the reasons for the pine drying, its extent, and what measures were being taken.
Mr. Sahakyan replied stated that the Forestry Committee first heard about the problem when it received an alert from the Meghradzor Forestry Enterprise in the fall of 2018.
In order to find out the reasons for the pine drying, a working group was set up, with the participation of relevant specialists, who traveled to the area for research and sampling.
“For comparative data, there is a need to study healthy trees in the same area," Sahakyan says.
Sahakyan also says that samples of dried out trees from the Hrazdan, Yeghegnout, Artzvaberd, Noyemberyan, Tashir, Tchambarak, Aragatzotn and Lalvar Forestry branches were sent to the Phytosanitary Research Laboratory for analysis.
« “In order to prevent the spread of diseases and pests (according to the results of the analysis), it is planned to remove the dry, dead trees and clear the stumps from the affected areas in order to prevent the spread of the problem. In the Noyemberyan, Tchambarak, Hrazdan, Aragatzotn Forestry areas, sanitary felling sections have been allocated,” writes Sahakyan.
While the Head of the Forestry Committee hints at disease and pests as the cause of the problem, no specifics are forthcoming.
In any case, a year has passed since the Forestry Committee was first informed on the problem. To date, the committee seems content to isolate the cause, which remains a mystery, by cutting down the dried trees.