Էջմիածնում 118 մլն դրամով վերանորոգվում են համեմատաբար բարեկարգ փողոցները
Էջմիածին համայնքի փողոցների և ներհամայնքային ճանապարհների ընդհանուր երկարությունը մոտ 340 կմ է, որից ասֆալտապատ է 240 կմ, իսկ մնացածը՝ հողային:
Բարեկարգ է ճանապարհների կեսից էլ պակաս հատվածը: Քաղաքի բնակիչների զգալի մասը նշել է, որ քաղաքում ավելի շատ չվերանորոգված փողոց կա, քան վերանորոգված: Արամ Մանուկյան թաղամասի և Հունան Ավետիսյան փողոցների անմխիթար վիճակի մասին քաղաքացիներն ամենաշատն են հիշատակել: Փոխարենն այս օրերին վերանորոգվում են ճանապարհներ, որոնք համեմատաբար բարվոք վիճակում են:
«Ավելի հեշտ է ասել, թե որ փողոցներն են վերանորոգված, քան հակառակը՝ որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Վերանորոգված փողոցներն ավելի քիչ են, կան մոռացված փողոցները: Քաղաքային իշխանություններն ավելի շատ ուշադրություն են դարձնում կենտրոնական փողոցներին, ահավոր վիճակում են քաղաքի ծայրամասային փողոցները»,-ասում է էջմիածնեցի Արմեն Սարգսյանը:
Համայնքների տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում հիմնանորոգվում է Էջմիածին քաղաքի Վազգեն Առաջին և Վռամ Կոստանյան փողոցների, ինչպես նաև վերջինի թիվ 4, 6, 8 շենքերի ճանապարհնեերի ասֆալտբետոնե ծածկը: Ամբողջական քանդվելու է ասֆալտը և կառուցվելու է նորը:
Սուբվենցիոն ծրագրի ընդհանուր արժեքը 117 մլն 720 հազար դրամ է, որից համայնքի մասնաբաժինը կազմում է 55 %՝ 64 մլն 746 հազար դրամ:
Նշենք, որ ծրագրով հաղթող է ճանաչվել «Շինպլյուս» ՍՊԸ-ն: Հիմնանորոգման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչև սեպտեմբերի 30-ը: Վազգեն Առաջին փողոցի երկարությունը կազմում է 771,5 մ, Վ. Կոստանյանինը՝ 365,7 մ, իսկ վերը նշված շենքերի ճանապարհների ընդհանուր երկարությունը կազմում է մոտ 267 մ:
Այս փողոցները համեմատաբար լավ վիճակում են, պարբերաբար կատարվել են փոսալցման աշխատանքներ: Ի տարբերություն Հունան Ավետիսյան, Անդրանիկ, Նավասարդյան, Մամիկոնյան փողոցների, որտեղ ասֆալտը քայքայվել և հսկայական փոսեր են առաջացել, Վ. Առաջին և Վ. Կոստանյան փողոցները բարեկարգ վիճակում են, չկան փոսեր, պահպանված է ասֆալտե շերտը: Մինչդեռ, օրինակ, Հ. Ավետիսյան փողոցը անձրեւային օրերին դառնում է գրեթե անանցանելի: Աշակերտները մինչև հասնում են դպրոց ոտքից գլուխ կորում են ցեխի մեջ:
Էջմիածնի համայնքապետարանում համարում են, որ քաղաքի կենտրոնական հատվածում գտնվող Վազգեն Առաջին և Վռամ Կոստանյան ասֆալտապատ փողոցները կհեշտացնեն երթևեկը և´ վարորդների և´ հետիոտների համար, կկազմակերպվի անվտանգ երթևեկություն:
Համայնքապետարանը հաստատում է, որ քաղաքի մի շարք փողոցներ անմխիթար վիճակում են, որտեղ ասֆալտբետոնե շերտը քայքայված է, առկա են փոսեր:
«Այս փողոցներից շատերում իրականացվում են փոսալցման աշխատանքներ»,-պարզաբանում են Էջմիածնի համայնքապետարանից:

When surveyed, most residents of Etchmiadzin, the seat of the Armenian Apostolic Church, say that there are more roadways in need of repair than the other way around.
The total length of the roads and intercommunity roads of Etchmiadzin is about 340 km, of which 240 km are asphalted. The rest are lined with dirt and gravel.
While residents complain that the roads in the Aram Manukyan neighborhood and Hunan Avetisyan streets are the worst, the municipality is now upgrading streets that are in relatively good condition.
“It’s easier to say which streets are renovated than vice versa, that need renovation. There are fewer renovated streets. There are forgotten streets. The city authorities pay more attention to the central streets, and the suburbs are in a terrible state, "says Etchmiadzin resident Armen Sargsyan.
As part of a subsidy program targeting the development of community economic and social infrastructure, the asphalt of several roads in the town will be removed and a new pavement layer installed.
The total cost of the subsidy program is 117.7 million drams. The Etchmiadzin Municipality will pay 55%; 64.7 million drams.
Shinplus LLC won the tender bid for the project.
The repairs are expected to be completed by September 30. The length of Vazgen I Street is 771.5 m. The other streets to be upgraded measure 267 meters.
These streets are in relatively good condition. Potholes are regularly filled.
Avetisyan Street, however, which isn’t slated for renovation, becomes almost impassable on rainy days. Students get bogged down in the mud before they reach school.
The Etchmiadzin Municipality believes that asphalting Vazgen I and Vram Kostanyan Streets, in the central part of the city, will facilitate traffic for both drivers and pedestrians, resulting in safer streets.