Անտառների վերաբերյալ առաջին համաժողովը հոկտեմբերին Հայաստանում կհամախմբի ոլորտի մասնագետների 5 մայրցամաքներից
«Էյ Թի Փի»-ն և Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնը հայտարարում են, որ «Գագաթաժողով հանուն անտառների. գլոբալ ջանքերն ու Հայաստանը» հոկտեմբերին կայանալիք համաժողովի բանախոսների թիվը կավելանա ևս մի քանիսով՝ ի նպաստ Հայաստանի հանձնառությանը՝ կրկնապատկել երկրի անտառածածկ տարածքների մակերեսը մինչև 2050 թվականը:
Հոկտեմբերի 20-23-ը կայանալիք համաժողովը կստեղծի անտառվերականգնման բնագավառում առաջատար մասնագետների միջև գիտելիքների փոխանակման, երկխոսության և կապերի հաստատման հնարավորություններ:
Գագաթնաժողովին կարևոր ուղերձով կներկայանա անտառագիտության ոլորտում հետազոտական և կրթական գործունեություն ծավալող աշխարհի առաջատար հաստատություններից մեկի՝ Օրեգոնի պետական համալսարանի Անտառագիտության քոլեջի դեկան, դոկտոր, պրոֆեսոր Էնթընի Ս. Դեյվիսը:
Գլխավոր բանախոս Էնթընի Ս. Դեյվիսից բացի միջոցառմանը ելույթ կունենան նաև «Woods Hole»-ի հետազոտական կենտրոնի բնապահպանության գծով տնտեսագետ Գլեն Բուշը, Իսրայելի ամենամեծ բնապահպանական կազմակերպությունը՝ KKL-JNF ազգային հիմնադրամի գլխավոր անտառագետ և անտառների ստորաբաժանման տնօրեն դոկտոր Օմրի Բոննեհը, Լիբանանի անտառվերականգնման նախաձեռնություն» կազմակերպության գործադիր տնօրեն դոկտոր Մայա Նեհմեն, 2004թ.-ին Քենիայում անտառապատման և հասարակական ակտիվության համար խաղաղության Նոբելյան մրցանակ ստացած միջազգային «Կանաչ գոտի» շարժման ծրագրերի պատասխանատու Դեյվիդ Մաթենջեն և ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի Լատինական Ամերիկայի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով տարածաշրջանային խորհրդական Կարմեն Արգուելլոն:
«Բանախոսները արժեքավոր տեղեկություններ կտրամադրեն 5 մայրցամաքների անտառային տնտեսությունների մասին, ինչպես նաև կկիսվեն անտառների շարունակական աճը խթանելու համար ոլորտում առկա հնարավոր համագործակցության, նորամուծությունների և լավագույն փորձի օրինակներով: Հայաստանը նման համաժողովներ անցկացնելու ամենահարմար վայրն է: 1994թ.-ից մինչ այժմ մեր հասարակական կազմակերպությունը տնկել է շուրջ 6 միլիոն ծառ: Հայաստանը նման համաժողովներ անցկացնելու ամենահարմար վայրն է: 1994թ.-ից մինչ այժմ մեր հասարակական կազմակերպությունը տնկել է շուրջ 6 միլիոն ծառ: Համաձայն գիտահետազոկան աշխատանքների արդյունքների՝ ծառերն ու անտառները նպաստում են շրջակա միջավայրի և կենսաբազմազանության պահպանությանը, ինչպես նաև գյուղական վայրերում տնտեսության զարգացմանը»,- նշեց «Էյ Թի Փի»-ի փոխտնօրեն Ջեյսոն Սոհիգյանը:
Ի լրումն փորձառու բանախոսների ելույթների` համաժողովի ընթացքում կկազմակերպվեն այցելություններ ծառերի տնկման տարբեր վայրեր և Դիլիջան ազգային պարկ: Միջոցառման առանցքային նպատակն է խթանել անտառների պահպանության և վերակագնման ուղղված խնդիրների վերաբերյալ քննարկումների և համագործակցային երկխոսությունների ստեղծմանը:
Համաժողովի, Յակոբեան բնապահապանական կենտրոնի և «Էյ Թի Փի»-ի վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք` http://forestsummit.am/hy/:

Yerevan: International Summit on Armenia's Forests Slated for October
As Armenia affirms its commitment to double its forest cover by 2050, Armenia Tree Project (ATP) and the American University of Armenia (AUA) Acopian Center for the Environment are proud to announce additional speakers heading to October’s Forest Summit: Global Action and Armenia.
The event features education, dialogue, and networking among the leading minds in forestry from Sunday, October 20 through Wednesday, October 23. The keynote address at the inaugural summit will be delivered by Dr. Anthony S. Davis, dean and professor at the College of Forestry at Oregon State University, which is recognized as one of the world’s leading forestry research, teaching, and extension institutions.
Joining Dr. Davis will be Dr. Glenn Bush, an environmental economist at Woods Hole Research Center, Dr. Omri Bonneh, Chief Forester and Director of Forest Division at the KKL-JNF, Israel’s largest afforestation organization; Dr. Maya Nehme, Executive Director of the Lebanon Reforestation Initiative; Mr. David Mathenge from the international Green Belt Movement - an organization whose founder won a Nobel Peace Prize in 2004 for their activism and reforestation work in Kenya; and Ms. Carmen Argüello of the UN Food and Agriculture Organization’s Green Climate Fund.
“These speakers bring insights from forestry across five continents, and the partnerships, innovations, and practices needed to foster their continued growth,” states ATP’s Deputy Director Jason Sohigian. “Armenia serves as a fitting host for this inaugural conference. Our NGO, for example, has planted nearly six million trees in Armenia since 1994. As scientific research has shown, trees and forests deliver benefits to the environment and biodiversity, as well as the economy especially in rural areas.”
In addition to the insights and addresses from these talented speakers and panelists, the conference will provide field visits to tree planting sites in Armenia and to the beautiful Dilijan National Forest. At its core, the conference will foster discussion and collaborative dialogue on the conservation and reforestation efforts much needed in Armenia and countries across the world.
For more information about the conference, AUA Acopian Center for the Environment, or Armenia Tree Project, please visit http://forestsummit.am.