Վարչապետը հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին
Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։ Այս մասին փոխանցում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Արարողակարգային ձեռքսեղմումից և վարչապետի կողմից ՄԱԿ-ի հյուրերի գրքում գրառում կատարելուց հետո տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Անտոնիո Գուտերեշի երկկողմ հանդիպումը։
Ըստ հաղորդագրության` ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Հայաստանի վարչապետին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում և նրա մասնակցությունը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին։ Անտոնիո Գուտերեշը նշել է, որ ՄԱԿ-ը հետևում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին:
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանի նոր կառավարությունը հանձնառու է կյանքի կոչել բարեփոխումների մեծ փաթեթ՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, օրենքի գերակայության ապահովմանը, դատաիրավական ոլորտի բարեփոխմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, հավասար հնարավորությունների ապահովմանը, և Հայաստանը կարևորում է միջազգային գործընկեր կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի աջակցությունը բարեփոխումներն արագ և հաջող կյանքի կոչելու գործում։
Ինչպես ասվում է հաղորդագրությունում, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ն իր լիարժեք աջակցությունն է հայտնում Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին։ Վարչապետ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի հետ աշխատանքի կապակցությամբ՝ նշելով, որ կառավարությունն արդյունավետ համագործակցում է ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցչության հետ։
Հայաստանի վարչապետը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի, գլոբալ մարտահրավերների, միջազգային և տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։

Pashinyan and U.N. Secretary General Antonio Guterres Meet in New York
As part of his working visit to New York, Prime Minister Nikol Pashinyan met with United Nations Secretary General Antonio Guterres.
Following a protocol handshake, the Prime Minister of the Republic of Armenia signed the UN Book of Honorary Guests, after which a private meeting was held between Nikol Pashinyan and Antonio Guterres.
The UN Secretary General welcomed the Prime Minister of Armenia to the UN Headquarters and his participation in the 74th session of the UN General Assembly. Antonio Guterres said the UN is closely following the processes taking place in Armenia, welcomes the democratic developments and is prepared to continue assisting Armenia and its people on their way to progress and prosperity.
The Prime Minister of Armenia said he was glad to meet with the UN Secretary General and thanked for the support provided by the UN Armenia Office during the parliamentary elections late last year. Nikol Pashinyan emphasized that the support contributed to the holding of the most democratic elections in Armenia in the past two decades that the international community and observers assessed as free and fair.
The Premier noted that the new government of Armenia is committed to implementing large-scale reforms aimed at protecting human rights, ensuring the rule of law, reforming the judiciary, combating corruption, ensuring equal opportunities. He expressed Armenia’s appreciation of the assistance provided by its international partners, including the United Nations, in the speedy and successful implementation of reforms.
The UN Secretary General welcomed the reforms initiated by the Armenian authorities and emphasized that the UN fully supports Armenia’s reform agenda. Prime Minister Pashinyan expressed satisfaction with the activities of the UN Office in Armenia, noting that the government is engaged in effective cooperating with the Office.
Taking the opportunity, the Prime Minister of Armenia and the UN Secretary General exchanged views on the Nagorno-Karabakh conflict settlement process, global challenges, international and regional developments.