WCIT 2019-ին հայկական տեխնոհամայնքը մրցանակներ կհանձնի
«Հայաստանի Բիզնես հրեշտակների ցանցը» (BANA) սկսել է ֆոնդհայթայթում, որն ամբողջությամբ ուղղվելու է լավագույն ստարտափների մրցույթի հաղթողներին՝ հայկական տեխնոլոգիական համայնքի կողմից շնորհվող մրցանակային ֆոնդին։ WCIT 2019-ի ընթացքում Հայաստանի տեխնոհամայնքի նախաձեռնության մաս կարող են դառնալ տեղական բոլոր ՏՏ ընկերությունները։ Այս մասին տեղեկացնում է WCIT 2019-ի հանրային կապերի խումբը:
WCIT 2019-ի շրջանակում ՏՏ համաշխարհային համաժողովի 40-ամյա պատմության մեջ առաջին անգամ Երևանում անցկացվող WCIT 2019-ի ընթացում տեղի են ունենալու կայծակնային ռաունդներ՝ որոնց արդյունքում հաղթող ստարտափների համար կազմակերպչական կոմիտեն հայկական ՏՏ համայնքի անունից սահմանել է «Armenian Tech Community Prize» մրցանակը։
Մրցանակային ֆոնդը 105.000 ԱՄՆ դոլար է։ Մրցափուլն ամբողջ աշխարհից ձեռներեցներին ու նորարարներին եզակի հնարավորություն է տալիս իրենց բիզնես լուծումները ներկայացնելու տեխնոաշխարհի առաջնորդներին և մրցանակից բացի նաև ներդրումների հնարավորություն ստանալ։
Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2000 մասնակից՝ 70 երկրից․ տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարներ, գործադիր տնօրեններ և ներդրողներ, հանրաճանաչ բանախոսներ, քաղաքականություն սահմանողներ և պետական պաշտոնյաներ, գիտնականներ ու տեխնոլոգներ։
«Armenian Tech Community» մեդիա մեծ վահանակի վրա կներկայացվեն համայնքի բոլոր անդամների լոգոտիպերը։ Այս նախաձեռնության շնորհիվ հայկական տեխնոհամայնքը կներկայանա միասնական դեմքով ու կայացած էկոհամակարգով։ WCIT 2019-ը Հայաստանի համար առանձնահատուկ հնարավորություն է աշխարհին ցուցադրելու գիտական ու տեխնոգիական ոլորտներում հայկական տաղանդն ու հեռանկարները, աշխարհին ներկայանալու որպես նորարար ազգ։
Կայծակնային ռաունդներին մասնակցելու համար արդեն դիմել է շուրջ 90 թիմ Հայաստանից ու աշխարհի տարբեր երկրներից՝ ԱՄՆ-ից, ՌԴ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից և այլն։ Կընտրվեն լավագույն 15-ը, իսկ հաղթողները կհայտարարվեն Երեւանում` WCIT 2019-ի փակման արարողությանը։ Մրցանակները կհանձնեն հայկական տեխնոհամայնքի հայտնի ներկայացուցիչները։
Մրցափուլերը կանցկացվեն միջոցառման երեք օրերին` հոկտեմբերի 7-9-ը։ Ժյուրիի կազմում ընդգրկված կլինեն համաժողովի պատվավոր հյուրերն ու բանախոսները։ Ամեն օր մրցույթին կմասնակցի 5 ստարտափ, որոնցից հաղթող կճանաչվեն 2-ը։ Առաջին տեղի հաղթողը կստանա 25.000, 2-րդ տեղինը` 10.000 ԱՄՆ դոլար մրցանակ։
WCIT 2019-ը Հայաստանի և ՏՏ աշխարհի համար կարեւորագույն միջոցառում է։ Համաժողովի հաջողությունը կարտացոլվի բոլորիս վրա, ուստի WCIT 2019-ի եւ «BANA»-ի թիմերը վստահ են, որ ոլորտի ներկայացուցիչները, գիտակցելով նախաձեռնության կարեւորությունը եւ հնարավոր ազդեցությունը հայաստանյան նորարարական էկոհամակարգի վրա, իրենց դրամական ներդրումը կունենան միջազգային մրցափուլն իրականություն դարձնելու համար։ Ժամանակն է ցույց տալ, որ Հայաստանն ունի միասնական եւ ուժեղ տեխնոլոգիական հանրություն` ընդունակ աջակցելու համաշխարհային մակարդակի նորարարներին»,- նշել է «Հայաստանի Բիզնես հրեշտակների ցանցի» տնօրեն Գրիգոր Հովհաննիսյանը։
Կայծակնային ռաունդների արդյունքում շնորհվող «Armenian Tech Community Prize»-ի համար արդեն նվիրատվություններ են արել «DataArt», «SmartClick AI», «Rafa Solutions», «AICA», «Heltun», «Seven Smarts», «WiMedia», «EasyDmarc», «The Crowdfunding Formula», «Himnark» ընկերություններն ու անհատներ։
«Հատկապես ոգևորիչ է փոքր ընկերությունների մասնակցությունը, որոնք այս մրցանակաբաշխության մեջ իրենց ներդրումն ունենալով հաստատում են հայկական ՏՏ համայնքի լիիրավ անդամ լինելը։ Տեխնոհանրույթի այս միասնական մրցանակը կարող է դառնալ հայկական ՏՏ համայնքի դեմքն՝ աշխարհով մեկ»,- նշել է WCIT 2019-ի կազմակերպչական կոմիտեի անդամ, կայծակնային ռաունդների ծրագրի ղեկավար Էմմա Առաքելյանը։
Պատմական իրադարձության մասը կազմելու համար հայաստանյան տեխնn համայնքի ներկայացուցիչները կարող են կապ հաստատել «BANA»-ի թիմի հետ ([email protected])` «Armenian Tech Community» մեդիա-վահանակին իրենց լոգոտիպի տեղադրման, տոմսերի պրոմոկոդ ստանալու կամ այլ հարցերի համար։
Ֆինանսական ներդրումներ կարելի է անել անվանակարգի համար հատուկ բացված բանկային հաշվին` «Ինեկոբանկ» - 2052222084281006 (UATE)։ Համայնքի բոլոր անդամները «Հայաստանի Բիզնես հրեշտակների ցանցից» պարբերաբար տեղեկություններ կստանան։
WCIT 2019 ՏՏ համաշխարհային համաժողովը տեղի կունենա Երևանում, հոկտեմբերի 6-9-ին։ Համաժողովը հյուրընկալվում է Հայաստանում՝ ՀՀ կառավարության բարձր հովանու ներքո և աջակցությամբ։ ՏՏ համաշխարհային համաժողովը հիմնադրել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքը։ Համաժողովը կազմակերպում է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։

На WCIT 2019 aрмянское ИТ сообщество вручит призы
Сеть бизнес-ангелов Армении (BANA) начала сбор средств призового фонда, для победителей конкурса лучших стартапов. На WCIT 2019 все местные технологические компании могут стать частью инициативы, предпринятой армянским ИТ сообществом.
Впервые за 40-летнюю историю Конгресса в рамках WCIT 2019 пройдут молниеносные раунды, на которых будут выбраны лучшие стартапы, которые получат «Armenian Tech Community Prize», учрежденный оргкомитетом от имени армянского ИТ-сообщества. Призовой фонд составляет 105 000 долларов США. Конкурс предоставляет уникальную возможность предпринимателям и новаторам со всего мира представлять свои идеи и бизнес-решения лидерам сферы ИКТ, выиграть конкурс и кроме приза получить возможность привлечения инвестиций.
На Конгрессе в Ереване ожидается участие более 2000 участников из 70 стран-это крупнейшие мировые лидеры и руководители ведущих компаний в области ИТ индустрии, инвесторы, политики и правительственные чиновники, предприниматели и ученые. WCIT 2019 - это уникальная возможность для Армении показать миру армянский талант и перспективы в сфере науки и технологий.
Логотипы всех членов сообщества будут отображаться на большой медиа-панели «Armenian Tech Community». Благодаря этой инициативе армянское ИТ сообщество будет представлено сплоченной и устоявшейся экосистемой.
Около 90 команд из разных стран мира-Армении, США, России, Великобритании, Канады уже подали заявки на участие в молниеносных раундах. Будут выбраны 15 победителей, которые будут объявлены на церемонии закрытия WCIT 2019. Награды будут вручены известными представителями армянского ИТ сообщества.
Конкурсы состоятся ежедневно в дни Конгресса, с 7 по 9 октября. В состав жюри войдут почетные гости и докладчики Конгресса. Каждый день в конкурсе будут участвовать 5 стартапов, 2 из которых будут признаны победителями. Победители, занявшие первое и второе место получат соответствнно призы - 25 000 и 10 000 долларов США.
«WCIT 2019 - важное событие для Армении и мира ИКТ. Успех Конгресса отразится на всех нас, поэтому команды WCIT 2019 и BANA уверены, что представители отрасли ИКТ, признавая важность этой инициативы и ее потенциальное влияние на инновационную экосистему Армении, сделают финансовые вложения, чтобы международный конкурс стал реальностью. Настало время показать, что в Армении есть сплоченное и сильное ИТ сообщество, способное содействовать новаторам международного уровня», - сказал Григор Оганесян, директор сети бизнес-ангелов Армении.
Частные лица и компании, такие как «DataArt», «SmartClick AI», «Rafa Solutions», «AICA», «Heltun», «Seven Smarts», «WiMedia», «EasyDmarc», «The Crowdfunding Formula», «Himnark» уже внесли свой вклад в призовой фонд.
«Особенно воодушевляет участие малых компаний, которые, вносят свой вклад в награждение победителей конкурса, что подтверждает их полноправное членство в армянском ИТ-сообществе. Эта сплоченность и единство станет образом армянского ИТ-сообщества во всём мире»- отметила Эмма Аракелян, член организационного комитета WCIT 2019, руководитель программы молниеносных раундов.
Чтобы стать частью этого исторического события, все представители армянского ИТ сообщества могут связаться с командой BANA ([email protected]) для размещения своего логотипа на медиа-панели «Armenian Tech Community», получения промокодов для билетов.
Финансовые средства могут быть перечислены на банковский счет, специально открытый для этой номинации: Инекобанк - 2052222084281006 (UATE). Все члены сообщества будут регулярно получать информацию от сети бизнес-ангелов Армении.