Կառավարությունում քննարկվել են Հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը վերաբերող հարցեր:
Ըստ վարչապետի պաշտոնական կայքի՝ քննարկումը ծավալվել է, մասնավորապես, ռազմավարությամբ նախատեսված հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի ձևավորման շուրջ: Անդրադարձ է եղել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի՝ որպես կոռուպցիոն հանցագործությունների քննություն իրականացնող մասնագիտացված մարմնի ստեղծմանը, գործունեության շրջանակին և ուղղություններին: Այս համատեքստում քննարկվել են քննչական և օպերատիվ-հետախուզական գործառույթների իրականացմանը, ինչպես նաև այդ նպատակով համապատասխան մասնագետների պատրաստմանը/վերապատրաստմանը, փորձագիտական ներուժի ձևավորմանն առնչվող և այլ հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը նկատել է՝ հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի գործունեության արդյունավետության առումով կարևոր է այդ համակարգում որակյալ և փորձառու մասնագետների ներգրավումն ու պատրաստումը, իրավապահ մարմինների միջև սերտ համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է Հակակոռուպցիոն ռազմավարության համապարփակ մշակմանը միտված շահագրգիռ միջգերատեսչական քննարկումները և հանձնարարել վերջնական տարբերակի պատրաստման աշխատանքներն ավարտին հասցնել սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան:

В правительстве обсуждены вопросы Антикоррупционной стратегии
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся Антикоррупционной стратегии Республики Армения.
Обсуждение было сосредоточено, в частности, на формировании предусмотренной стратегией институциональной антикоррупционной системы. Был затронут вопрос о создании Антикоррупционного комитета как специализированного органа по расследованию коррупционных преступлений, а также сферы и направления его деятельности. В этом контексте были обсуждены вопросы, связанные с выполнением следственных и оперативно-разведывательных функций, а также с подготовкой/переподготовкой соответствующих специалистов для этой цели, развитием экспертного потенциала и др.
Премьер-министр Пашинян отметил, что с точки зрения эффективности функционирования антикоррупционной институциональной системы важно привлекать и обучать квалифицированных и опытных специалистов, также важны тесное сотрудничество между правоохранительными органами и обмен опытом. Глава правительства подчеркнул важность заинтересованных межведомственных обсуждений, направленных на всестороннюю разработку Антикоррупционной стратегии, и поручил завершить работы над окончательным вариантом в соответствии с графиком.