Գագիկ Խաչատրյանը կմնա կալանքի տակ. Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ թողեց դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշումը
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը կշարունակի գտնվել կալանքի տակ: Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, քիչ առաջ հրապարակեց որոշում` անփոփոխ թողնելով Խաչատրյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի դատական ակտը: Այս մասին դատարանի դիմաց գտնվող լրագրողների հետ զրույցում ասաց Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը:
Դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանը Խաչատրյանին կալանավորելու դատական ակտի դեմ բողոքի վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել սեպտեմբերի 27-ին: Խաչատրյանի պաշտպանները դատարանին նաև գրավի միջնորդություն էին ներկայացրել, որը մերժվել է:
Պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափի վատնում կատարելու մեջ մեղադրվող նախկին նախարարը կալանքի տակ է արդեն մեկ ամիս:
Օգոստոսի 27-ին Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտը խուզարկություններ է իրականացրել նրա և նրա հետ կապված անձանց, այդ թվում՝ եղբորորդու՝ Կարեն Խաչատրյանին պատկանող տարածքներում, նույն օրը Խաչատրյանները ձերբակալվել են, որից օրեր անց՝ կալանավորվել:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործն, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի խոսքով՝ վերաբերում է Գագիկ Խաչատրյանի՝ ՊԵԿ նախագահ եղած ժամանակ այդ կառույցում տեղի ունեցած ենթադրյալ չարաշահումներին: Խաչատրյանին վերագրվում է 200 մլն դրամից ավելի գումարի յուրացում: Թեև նա մեղադրանքը չի ընդունում՝ ենթադրյալ հանցագործությամբ պատճառված վնասը փոխանցվել է ԱԱԾ դեպոզիտ հաշվին: Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանն ասում է, որ փոխանցումն ընդամենը հավաստումն է այն բանի, որ Խաչատրյանը պատշաճ վարքագիծ է դրսևորում, ու եթե անգամ քննությամբ հաստատվի նրան վերագրվող արարքն, արդեն իսկ առկա է երաշխիք այն մասին, որ հանցագործությամբ պատճառված վնասը կարող է փոխհատուցվել:

Бывший председатель Комитета госдоходов останется под арестом. Такое решение огласил немногим ранее судья Апелляционного уголовного суда Рубик Мхитарян. Тем самым в силе осталось решение судьи суда первой инстанции Артуша Габриеляна, которым мерой пресечения в отношении Хачатряна был избран арест. Об этом сообщил журналистам защитник Г.Хачатряна Ерем Саргсян.
Защитники также представили ходатайство об освобождении Гагика Хачатряна под залог, которое было отклонено.
Бывший председатель КГД уже месяц находится под арестом.
27 августа следственный департамент Службы национальной безопасности провел обыски в помещениях, принадлежащих Гагику Хачатряну и взаимосвязанным с ними лицам, в том числе его племяннику Карену Хачатряну. В тот же день Хачатряны были задержаны, а спустя несколько дней арестованы.
Возбужденное в следственном департаменте Службы национальной безопасности уголовное дело, по словам директора СНБ Артура Ванецяна, касается предполгаемых злоупотреблений, которые были допущены в период пребывания Г.Хачатряна в должности председателя КГД. Ему вменяется в вину хищение более 200 млн драмов. И хотя Хачатрян не признает предъявленное ему обвинение, он, тем не менее, перечислил на депозитный счет СНБ сумму причиненного ущерба. Это, по словам адвоката Ерема Саргсяна, свидетельствует о надлежащем поведении его подзащитного. И даже если в ходе следствия приписываемое Гагику Хачатряну деяние подтвердится, то уже есть гарантия, что причиненный в результате преступления ущерб может быть компенсирован, заявил адвокат.