Կոնվերս Բանկն ու ՀԱՖՆ-ն ներկայացրել են Տ. Մանսուրյանի Թավջութակի կոնցերտի պրեմիերան Հայաստանում
Սեպտեմբերի 27-ին՝ Երևանյան միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում, Հայաստանում առաջին անգամ Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ, հնչել է մաեստոր Տիգրան Մանսուրյանի "Ubi est Abel frater tuus?” («Ո՞ւր է Աբել եղբայր քո») Թավջութակի 4-րդ կոնցերտը: Համերգը նվիրված է եղել մաեստրոյի 80-ամյակին: Մենակատարն է Սևակ Ավանեսյանը, որպես դիրիժոր հանդես է եկել աշխարհի առաջատար դիրիժորներից մեկը՝ Անդրեյ Բորեյկոն: Երևանյան միջազգային երաժշտական փառատոնի գլխավոր գործընկերն է Կոնվերս Բանկը:
«Թավջութակի համար գրված իմ կոնցերտը  մեկ մասից է՝ բաղկացած երեք ենթամասերից՝ դանդաղ-արագ-դանդաղ սկզբունքով: Կոնցերտի համաշխարհային պրեմիերան ծրագրված էր ապրիլի 24-ին: Այն 1915թ-ի զոհերի հիշատակի օրն է համայն հայության համար, ինչը և բացատրվում է «Ուր՞ է Աբել եղբայր քո» (Ubi est Abel frater tuus?) վերնագրով: Այս հարցը արդիական է դառնում ամեն անգամ, երբ մարդկային ձեռքը բարձրանում է մարդու վրա: Կայենի կողմից Աբելի սպանության աստվածաշնչյան այս դրվագը մարդկային առաջին ոճրագործությունն է և եղբայրասպանության սիմվոլը»,- ներկայացնելով կոնցերտը՝ նշել է մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանը:
«Այս համերգը Երևանյան 13-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի կարևորագույն իրադարձություններից է: Այս տարի փառատոնի շրջանակներում աշխարհում ամենապահանջված մենակատարների և Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմանիկ նվագախմբի կատարմամբ կհնչեն հայտնի  դասական ստեղծագործություններ: Մենք շատ ուրախ ենք և շնորհակալ, որ այս տարվա փառատոնին ևս Կոնվերս Բանկը Ֆիլհարմոնիկի կողքին է և աջակցում է մեր ծրագրերի հաջող իրականացմանը»,- ասել է ՀԱՖՆ-ի տնօրեն Ռուզաննա Սիրունյանը:
«Փառատոնը իր գործունեության 13 տարիների ընթացքում դարձել է Հայաստանի մշակութային կյանքում ամենակարևոր ու սպասված երաժշտական իրադարձություններից, որը արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ անց է կացվում Կոնվերս Բանկի աջակցությամբ՝ ունկդրին հնարավորություն տալով ոչ միայն ևս մեկ անգամ հաղորդակից դառնալ դասական երաժշտությանը, այլև  ունկնդրել և վայելել  վաղուց սպասված պրեմիրաներ: Մասնավորապես, նախորդ տարի Ազգային ֆիլհարմանիկ նվագախմբի  հետ համագործակցությամբ մենք կարողացանք փառատոնի շրջանակում ներկայացնել Պուչինիի  «Մադամ Բաթերֆլայ» օպերան, այս տարի՝ Տիգրան Մանսուրյանի  Թավջութակի 4-րդ կոնցերտը»,- ասել է Կոնվերս Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Նշենք, որ փառատոնը տևելու է մինչև հոկտեմբերի 25-ը:  Փառատոնի փակման գալա համերգը, որի շրջանակում հնչելու են Գերշվինի ստեղծագործությունները, նվիրված է լինելու ՀԱՖՆ-ի և Կոնվերս Բանկի երկարամյա համագործակցությանը:

Конверс Банк и НФАА представили в Армении премьеру Концерта Тиграна Мансуряна для виолончели
27 сентября в рамках Ереванского международного музыкального фестиваля, впервые в Армении, в исполнении Национального филармонического оркестра Армении, прозвучал 4-й концерт маэстро Тиграна Мансуряна для виолончели «Ubi est Abel frater tuus?» («Где твой брат Абель»)? Концерт был посвящен 80-летию маэстро. В качестве солиста выступал Севак Аванесян, а в качестве дирижера- один из ведущих дирижеров мира, Андрей Борейко. Главным партнером Ереванского международного музыкального фестиваля выступает Конверс Банк.
«Мой концерт для виолончели – произведение, которое состоит из одной части, из трех подразделений, принцип медленного-быстрого-медленного. Мировая премьера концерта была назначена на 24 апреля. Для всех армян это День памяти жертв 1915 года, который и раскрыт в названии концерта - «Где твой брат Авель» (Ubi est Abel frater tuus?). Этот вопрос становится актуальным каждый раз, когда на человека поднимается рука другого человека. Этот библейский эпизод убийства Авеля Каином является первым преступлением человека и символом братоубийства», - сказал маэстро Тигран Мансурян, представляя концерт.
«Этот концерт является одним из наиболее знаменательных событий 13-го Ереванского международного музыкального фестиваля. В этом году на фестивале прозвучат классические произведения в исполнении самых востребованных солистов мира и Национального филармонического оркестра Армении. Мы очень рады и благодарны, что Конверс Банк на этот раз также поддержал Филармонию на фестивале этого года и оказывает всяческое содействие для успешной реализации наших проектов», - сказала директор АНФО Рузанна Сирунян.
«За 13 лет своего существования фестиваль стал одним из самых важных и ожидаемых музыкальных событий в культурной жизни Армении, который уже второй год подряд проводится при поддержке Конверс Банка. Тем самым зрителям дается возможность не только услышать полюбившиеся уже классические произведения, но и наслаждаться долгожданными премьерами. В частности, в прошлом году в сотрудничестве с Национальным филармоническим оркестром мы смогли представить оперу Пуччини «Мадам Баттерфляй», в этом году - четвертый концерт Тиграна Мансуряна для виолончели», - сказал исполнительный директор Конверс Банка Артур Акобян.
Отметим, что фестиваль продлится до 25 октября. Заключительный гала-концерт фестиваля, на котором прозвучат произведения Гершвина, будет приурочен долгосрочному сотрудничеству между АНФО и Конверс Банком.