Կոնվերս Բանկն ու ՀԱՖՆ-ն ներկայացրել են Տ. Մանսուրյանի Թավջութակի կոնցերտի պրեմիերան Հայաստանում
Սեպտեմբերի 27-ին՝ Երևանյան միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում, Հայաստանում առաջին անգամ Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ, հնչել է մաեստոր Տիգրան Մանսուրյանի "Ubi est Abel frater tuus?” («Ո՞ւր է Աբել եղբայր քո») Թավջութակի 4-րդ կոնցերտը: Համերգը նվիրված է եղել մաեստրոյի 80-ամյակին: Մենակատարն է Սևակ Ավանեսյանը, որպես դիրիժոր հանդես է եկել աշխարհի առաջատար դիրիժորներից մեկը՝ Անդրեյ Բորեյկոն: Երևանյան միջազգային երաժշտական փառատոնի գլխավոր գործընկերն է Կոնվերս Բանկը:
«Թավջութակի համար գրված իմ կոնցերտը  մեկ մասից է՝ բաղկացած երեք ենթամասերից՝ դանդաղ-արագ-դանդաղ սկզբունքով: Կոնցերտի համաշխարհային պրեմիերան ծրագրված էր ապրիլի 24-ին: Այն 1915թ-ի զոհերի հիշատակի օրն է համայն հայության համար, ինչը և բացատրվում է «Ուր՞ է Աբել եղբայր քո» (Ubi est Abel frater tuus?) վերնագրով: Այս հարցը արդիական է դառնում ամեն անգամ, երբ մարդկային ձեռքը բարձրանում է մարդու վրա: Կայենի կողմից Աբելի սպանության աստվածաշնչյան այս դրվագը մարդկային առաջին ոճրագործությունն է և եղբայրասպանության սիմվոլը»,- ներկայացնելով կոնցերտը՝ նշել է մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանը:
«Այս համերգը Երևանյան 13-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի կարևորագույն իրադարձություններից է: Այս տարի փառատոնի շրջանակներում աշխարհում ամենապահանջված մենակատարների և Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմանիկ նվագախմբի կատարմամբ կհնչեն հայտնի  դասական ստեղծագործություններ: Մենք շատ ուրախ ենք և շնորհակալ, որ այս տարվա փառատոնին ևս Կոնվերս Բանկը Ֆիլհարմոնիկի կողքին է և աջակցում է մեր ծրագրերի հաջող իրականացմանը»,- ասել է ՀԱՖՆ-ի տնօրեն Ռուզաննա Սիրունյանը:
«Փառատոնը իր գործունեության 13 տարիների ընթացքում դարձել է Հայաստանի մշակութային կյանքում ամենակարևոր ու սպասված երաժշտական իրադարձություններից, որը արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ անց է կացվում Կոնվերս Բանկի աջակցությամբ՝ ունկդրին հնարավորություն տալով ոչ միայն ևս մեկ անգամ հաղորդակից դառնալ դասական երաժշտությանը, այլև  ունկնդրել և վայելել  վաղուց սպասված պրեմիրաներ: Մասնավորապես, նախորդ տարի Ազգային ֆիլհարմանիկ նվագախմբի  հետ համագործակցությամբ մենք կարողացանք փառատոնի շրջանակում ներկայացնել Պուչինիի  «Մադամ Բաթերֆլայ» օպերան, այս տարի՝ Տիգրան Մանսուրյանի  Թավջութակի 4-րդ կոնցերտը»,- ասել է Կոնվերս Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Նշենք, որ փառատոնը տևելու է մինչև հոկտեմբերի 25-ը:  Փառատոնի փակման գալա համերգը, որի շրջանակում հնչելու են Գերշվինի ստեղծագործությունները, նվիրված է լինելու ՀԱՖՆ-ի և Կոնվերս Բանկի երկարամյա համագործակցությանը:

Converse Bank and ANPO Present Tigran Mansurian Cello Concert Premiere in Armenia
On September 27, within the framework of Yerevan International Music Festival, the Armenian National Philharmonic Orchestra  performed the 4th cello concert of maestro Tigran Mansuryan "Ubi est Abel frater tuus?" ("Where is your brother Abel") for the first time in Armenia. The concert was dedicated to the 80th anniversary of the maestro, with soloist Sevak Avanesyan and conductor Andrey Boreiko, one of the world's leading conductor. Main partner of Yerevan International Music Festival is Converse Bank.
“My concerto for the cello is a one-part piece, consisting of three sub-divisions, based on the slow-fast-slow principle. The world premiere of the concerto was scheduled for April 24. It is the Day of Remembrance of the 1915 Victims for All Armenians, which is demonstrated by "Where's your brother Abel" (Ubi est Abel frater tuus?) headline. This question becomes relevant every time a human hand is raised on another human being. This biblical episode of Abel's assassination by Cain is the first human crime and the symbol of brotherly murder, ”said Maestro Tigran Mansuryan, by presenting the concerto.
“This concert is one of the key highlights of the 13th Yerevan International Music Festival. This year the festival will feature classical pieces performed by the most high-ranked soloists in the world and the National Philharmonic Orchestra of Armenia. We are very happy and grateful that Converse Bank backs up Philharmonic Orchestra on this year's festival as well, and supports the successful implementation of our projects, "said ANPO Director Ruzanna Sirunyan.
"During its 13 years of operation, the festival has become one of the most important and awaited musical events in the cultural life of Armenia. Held for the second year in a row with the support of Converse Bank, it shares with its audiences not only well-known classical music pieces, but also be a part of long-awaited music premieres. In particular, last year, in collaboration with the National Philharmonic Orchestra, we were able to present Puccini's "Madame Butterfly" opera, and this year we are happy to present Tigran Mansuryan's 4th cello concert, "said Converse Bank Chief Executive Officer Artur Hakobyan.
It should be noted that the festival will last until October 25. The closing gala concert of the festival will include Gershwin's works, and will be dedicated to the long-term cooperation between the ANPO and Converse Bank.