Կառավարությունն Արտավազդ Փելեշյանի «Հուշեր» գրքի ստեղծման համար գումար հատկացրեց
Կառավարությունն այսօրվա նիստին որոշեց կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանին ևս 4,8 միլիոն դրամ փոխանցել՝ «Հուշեր» գրքի ստեղծման աշխատանքները շարունակելու համար։
Ինչպես Կառավարությանը հայտնել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը՝ 2018 թվականի մարտի 28-ին Մշակույթի նախարարության և կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանի միջև կնքվել է պայմանագիր, որով նախարարությունը հեղինակին «Հուշեր» գրքի ստեղծման համար պետք է փոխանցի 12 միլիոն դրամ։ Համաձայն այդ պայմանագրի՝ գումարի 30 %-ը փոխանցվել է 2018 թվականին, 40 %-ը ենթակա է փոխանցման այս տարվա ընթացքում, մնացյալ 30 %-ը` աշխատանքի ավարտի վերաբերյալ հանձնման-ընդունման արձանագրության ստորագրումից հետո:
«Նշված աշխատանքների ֆինանսավորման կասեցումը կհանգեցնի գրքի ստեղծման աշխատանքների ձախողմանն ու պայմանագրային պարտավորությունների չկատարմանը՝ խաթարելով մեծ վավերագրողի գրական ժառանգության ստեղծումը»,- որոշման նախագծում հայտնել էր նախարարությունը։

Правительство выделило деньги на создание книги Артавазда Пелешяна “Воспоминания”
Правительствво на сегодняшнем заседании приняло решение перечислить 4,8 млн драмов кинорежиссеру Артавазду Пелешяну с целью продолжения работы над его книгой “Воспоминания”.
В проекте решения Министерства образования, науки, культуры и спорта сообщается, что 28 марта 2018 г. между Минобром и Артаваздом Пелешяном был заключен договор, по которому ведомство должно перечислить автору 12 млн драмов на создание книги “Воспоминания”. 30% от этой суммы было перечислено в 2018 г., 40% будет перечислено в течение этого года, остальные 30% - после подписания протокола об окончании работы.
“Прекращение финансирования приведет к срыву работ по созданию книги и невыполнению договорных обязательств, что помешает созданию литературного наследия выдающегося документалиста”,- говорится в проекте решения Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.