«Թուֆենկյան հիմնադրամը 5 տուն և 1 համայնքային կենտրոն է նվիրել Արցախում
«Թուֆենկյան» հիմնադրամը տեղեկացնում է, որ 5 ընտանիքներ, այդ թվում Սիրիայից գաղթած մեկ ընտանիք, «Թուֆենկյան» հիմնադրամի կողմից տներ են ստացել Արցախի Քաշաթաղի շրջանում:
Հիմնադրամը նաև Մոշաթաղ համայնքին է նվիրել նոր վերանորոգված և բարեկարգված համայնքային կենտրոն, որը ծառայելու է որպես մշակութային և սոցիալական հանգույց Մոշաթաղի և հարակից գյուղերի համար:
«Նման կենտրոն ունենալը մեծ դեր է խաղում զարգացող և ուժեղ համայնքի կառուցման գործում: Անհրաժեշտությունը կար, քանի որ բնակչությունը ոչ մի տեղ չուներ հանդիպելու, հավաքվելու, միջոցառումներ և տոնակատարություններ կազմակերպելու: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում «Թուֆենկյան» հիմնադրամին և նվիրատուներին այս հիանալի նախաձեռնության համար», - ասել է Մոշաթաղի համայնքի ղեկավար Սիրակ Սողոմոնյանը:
Կովսական քաղաքում տեղակայված տներից մեկը տրվել է Լուսին Գարահբեդի հինգ հոգանոց ընտանիքին, որոնք Հայաստան են եկել Սիրիայի Քամիշլի քաղաքից՝ նոր հույս և ավելի լավ կյանք փնտրելով հայրենիքում:
«Սիրիահայերի համար բնակարանային պայմանների ապահովումը շարունակում է մնալ առաջնահերթություն, Հիմնադրամի վերաբնակեցման ծրագրի շրջանակներում: Մենք աջակցել ենք ինչպես արտերկրից, այնպես էլ Հայաստանի տարբեր մասերից վերաբնակեցված մարդկանց, բայց գիտակցում ենք որ կան ընտանիքներ որոնք բռնի կերպով կամ ստիպված են հեռացել իրենց տներից, ինչպես օրինակ Սիրիայի հայերը, կամ ՝ 90-ականներին արցախյան ազատամարտի ժամանակ տեղահանված հայերը։ Այս է պատճառը, որ նրանք հատուկ ուշադրության կարիք ունեն», - ասել է Հուսիկ Սարգսյանը՝ «Թուֆենկյան» հիմնադրամի արցախյան ծրագրերի ղեկավարը:
Մյուս չորս տները, որոնք տեղակայված էին հյուսիսային՝ Հերիկ, Հակ և Մոշաթաղ գյուղերում և Քաշաթաղի շրջանի հարավում գտնվող Կովսական քաղաքում, տրամադրվել են այն ընտանիքներին, որոնք եկել էին Հայաստանի տարբեր մարզերից: Նրանցից ոմանք անասպահաության, պտղաբուծույան մասնագետներ են կամ մեղվաբույծներ են, ոմանք էլ տեղափոխվել են տեղի դպրոցներում որպես ուսուցիչ աշխատելու:
«Քաշաթաղը՝ Արցախի մեր գլխավոր կենտրոններից մեկն է, և այստեղ հաջողության հասնելու բանալին լավ բնակարաններն են, դպրոցները ու տնտեսական հնարավորությունները: Պրակտիկայում և վիճակագրորեն ապացուցված է, որ ազատագրված տարածքները զարգացման լավ ներուժ ունեն: «Որոշ համայնքներում դեռևս անհրաժեշտ են լրացուցիչ ներդրումներ և ենթակառուցվածքներ: Մենք փորձում ենք հնարավորինս արդյունավետ լինել` նպատակ ունենալով թիրախավորել այն տարածքները, որտեղ վերաբնակեցումը կարող է լինել ընդհանուր զարգացման ռազմավարական հենասյուներից մեկը»,- ասաց Թուֆենկյան հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանը:
«Թուֆենկյան» հիմնադրամը հիմնադրվել է 1999 թվականին ձեռներեց Ջեյմս Թուֆենկյանի կողմից։ Հիմնադրամը աշխատում է Արցախում ավելի քան 15 տարի: Այն վերաբնակեցման, ենթակառուցվածքների ստեղծման, առողջապահության զարգացման այլ ծրագրերի խթանմանն ուղղված գործնական քայլեր է ձեռնարկում Արցախի տարբեր շրջաններում:

Tufenkian Foundation Opens 5 Houses and a Community Center in Artsakh
Five families, including a Syrian Armenian family who had fled to Armenia because of the war in Syria, received houses from the Tufenkian Foundation in the liberated territories of Kashatagh region, Artsakh.
The Foundation also opened a newly renovated and refurbished community center in Moshatagh village, which will serve as a cultural and social hub for Moshatagh and surrounding villages. "Having a center like this plays a big role in the evolving of a larger and stronger community. The need was there as the population had no place to gather, organize events and celebrations. We thank the Tufenkian Foundation and the donors for this great initiative", said the mayor of Moshatagh, Sirak Soghomonyan.
One of the houses, located in the town of Kovsakan, was given for Lusin Garahbed's family of five, who had come to Armenia from Qamishly, Syria, seeking new hope and a better life in the motherland.
"Housing for Syrian-Armenians remains a priority option in the scope of the Foundation's resettlement program. We have been supporting both re-settlers from abroad and different parts of Armenia, but we also understand that those who have fled war and conflicts, those who have been uprooted from their homes, such as the Syrian Armenians, or the displaced Armenians from the Artsakh liberation war in the nineties, need special attention", said Husik Sargsyan, Tufenkian Foundation's Artsakh Country Director.
The other four houses, located in Herik, Hak, Moshatagh villages in the north, and Kovsakan town in the south of Kashatagh district, were given to families who had come from different parts of Armenia. Some of them are farmers or beekeepers, while one couple had moved from Armenia to work as teachers in the local school. "The resettlement of liberated Kashatagh is one of our major programs in Artsakh, and the key factor of succeeding here is good housing, schooling, and economic opportunities. The practice and numbers show that the liberated areas have a good potential for development; however, some communities still need additional social investments and improvement of infrastructure. We try to be as effective as possible, targeting the areas where resettling can be a strategic accelerator for general development", - said Raffi Doudaklian, Executive Director of the Tufenkian Foundation.
Founded in 1999 by entrepreneur James Tufenkian, the Tufenkian Foundation has worked in Artsakh for over 15 years. Its on-the-ground efforts feature the promotion of resettlement, infrastructure, healthcare, and other development programs.