Հայկական ընթրիք` վաշինգտոնյան եկեղեցու ներքնահարկում
Վաշինգտոնի Սբ. Մարիամ Աստվածածին Հայ առաքելական եկեղեցում ամեն չորեքշաբթի երեկոյան ընթրիք է մատուցվում տեղի հայերի և եկեղեցի այցելած հյուրերի համար: Եկեղեցուն ավելի մոտ կանգնած հայերը հավաքվում և որոշում են, թե իրենք երբ և ինչ հերթականությամբ են պատրաստելու ուտելիքները: Հենց ընտրվածն էլ շաբաթվա այդ կարևոր օրն իր վրա է վերցնում հյուրերին հյուրասիրելու և կերակրելու պարտականությունը: Ճաշի և հյուրասիրության համար հյուրերը վճարում են խորհրդանշական գումար' 5 դոլար, որն ամբողջությամբ փոխանցվում է եկեղեցուն:
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի «Միջազգային այցելու» ծրագրի շրջանակներում Վաշինգտոնում էի և ինքս էլ մասնակցեցի խորհրդավոր ընթրիքին: Սբ. Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին ունի նկուղային հարկ: Այնտեղ կան խոհանոց, սառնարանային սենյակ, հսկայական պահեստ, ինչպես նաև հանդիսությունների մեծ սենյակ, որտեղ էլ հայերը հավաքվում են, ընթրում և քննարկում համայնքին հուզող թեմաները:
Հայաստանցիներս սովոր ենք, որ հյուրերին պետք է հյուրասիրեն, առաջնահերթ տեղ տան և ուշադրության կենտրոնում պահեն: Եկեղեցի գնացել էինք 3 հայաստանցիներով: Այնտեղ մեզ նույնիսկ չնկատեցին, ոմանք չբարևեցին էլ: Եկան ընթրեցին ու գնացին: Ապրում էին իրենց կյանքով, իսկ կենցաղում գերիշխողն արդեն հայկականը չէր. պարզապես մարդիկ էին, ովքեր խոսում էին հայերեն և պնդում, որ իրենք եկեղեցի են գալիս հայ մնալու համար:
Դորիս Հակոբյանին հանդիպեցի ընթրիքի ժամանակ: Նա գրեթե ամեն չորեքշաբթի գալիս է եկեղեցի, իսկ ամեն կիրակի մասնակցում է պատարագներին: Դորիս Հակոբյանը 74 տարեկան է: Այդ տարիքի կանանց սովորաբար տատիկ եմ ասում, սակայն նրան դժվար էր տատիկ ասելը մի քանի պատճառով: Նախ' տիկին Դորիսը փորձում էր ամեն ինչ անել, որ չզգացվի իր տարիքը. սեղան էր դնում, երեխաների հետ էր խաղում: Բացի դրանից' տիկնոջ խնամված արտաքինը ներքուստ չէր տրամադրում, որ նրան տատիկ բառով դիմեի:
Արդեն չորս տասնամյակ է, Դորիս Հակոբյանը ապրում է ԱՄՆ-ում: Նա ծնվել է Եգիպտոսի Ալեքսանդրիա քաղաքում: Հայաստանում առաջին անգամ եղել է 2004 թ.: Եկել են 5 հոգանոց խմբով: 14 օր են կարողացել մնալ Հայաստանում, որից 3 օրը Արցախում են եղել:
«Զարմացած էի Երևանով: Առաջին պտույտս ըլլալով' չէի սպասեր նման բան, որովհետև կմտածեի, որ սովետական ըլլալու պատճառով երկիրը հետ մնացած է, բայց զարմացա Երևանով: Առաջադիմություն կար երկրում: Քիչ մը հուսախաբ եղանք, երբ գյուղերու աղքատությունը տեսանք: Ադիկա ինձ վրա շատ ազդեց, բայց ամեն երկրու մեջ ադիկա կա, և Ամերիկայի պես հարուստ երկրին մեջ աղքատություն կա: Բայց ամենեն շատ տպավորվեցա Ղարաբաղով»,- ասում է Դորիս Հակոբյանը:
Այդ ժամանակ նրա ամուսինը նույնպես ցանկացել է Հայաստան գալ, սակայն վատառողջ լինելու պատճառով չի կարողացել: Դորիս Հակոբյանը 2 տարի անց' 2006թ., կրկին է եկել Հայաստան, սակայն բոլորովին այլ առաքելությամբ: «Ամուսինս փափագած էր, որ ինքը հոն երթա: Երբ 2006 թ. մահացավ, իր գերեզմանի հողը բերեցի լեցուցի Սևանա լիճի ջրերու մեջ»,- պատմում է տիկին Դորիսը:
Թեև նա կարճ ժամանակում սիրել է Հայաստանը, սակայն իր ասելով' հայրենիքում չի կարողանա ապրել: Պատճառաբանեց, թե արդեն տարիքը մեծ է, առողջական խնդիրներ ունի, բայց զրույցի ընթացքում ասաց այն հիմնական պատճառը, որն իրեն հետ է պահում հայրենիքում ապրելու որոշում կայացնելուց:
«Հոս այլ պայմաններով կապրինք. ապահավագրություն կա, երբ ցավալի բան մը ըլլա, իրենք կհոգան: Հայաստանում վար ինկա, բթամատս վնասվեց, շտապօգնություն կանչեցին, քույրը ասեղով մը սրսկեց, որ ցավերս հանդարտվին: Բայց շատերն ըսին, թե ինչու նման բան ըրիր, կրնա վտանգավոր բան մը ըլլալ: Ուրիշ բժիշկ կար մեզի հետ, ըսավ, որ հնարավոր է' մի քանի անգամ ուրիշին սրսկած ըլլան նույն ասեղով: Ճիշտ է, անվստահություն մը կա: Ինձ մոտ անվստահություն չկար, բժիշկն էր, որ ըսավ, ու ես վախցա, որ վարակ մը հնարավոր էր անցներ մարմնուս մեջ»,- ասում է տիկին Դորիսը:
Հետո նա ուրախացել է, որ ոչ մի վատ բան չի եղել, պարզապես հայաստանցի բժիշկն, իրեն ցավազրկող ներարկելով, օգնել է: Տիկին Դորիսն ասում է, որ Հայաստանում եղած ժամանակ շատ դրական բաներ է տեսել և համամիտ չէ Հայաստանից դուրս ապրողների այն կարծիքին, թե հայրենիքում ամեն ինչ վատ է:
«Սովետական ռեժիմի տակ ըլլալով' ադիկա ձեզի հետ ձգած է, և առաջադիմությունը պետք եղածի չափ չէ: Բայց այս քիչ 20 տարվա մեջ առաջադիմություն կա: Երբ 2006 թ. գացինք Երևան, շուրջբոլորը մեծ շենքեր կպատեին, զարմացանք, որ եվրոպական սիստեմը կար: Ադիկա շատ լավ բան է»,- «Հետքին» իր տպավորություներն է պատմում Դորիս Հակոբյանը:
Ինքն էլ խոստովանում է, որ Հայաստանի մասին քիչ բան գիտի: Պատճառներից մեկն էլ այն է, որ իր տանը արբանյակային հեռարձակմամբ հայկական հեռուստաալիքներ չունի, քանի որ պետք է հավելյալ գումար վճարի դրանց համար: Իսկ երբ միջազգային լրահոսով հայերի կամ Հայաստանի մասին բացասական որևէ բան է լսում, իր ասելով' ցավ է ապրում: Դորիս Հակոբյանը նման ցավ է ապրում նաև, երբ խոսք է լինում հայ-թուրքական սահմանը բացելու մասին. «Հարստանալու համար պիտի մոռնա՞նք թուրքերու վատ բաները: Խելքս բան չի կտրեր»:
2006 թ. Դորիս Հակոբյանի հետ առաջին անգամ Հայաստան է եկել 73-ամյա Նորա Մեհրաբյանը: «Երևանը քիչ մը Աթենքին նմանեցուցի, և շատ հավնեցա Հայաստանը: Երևանը շատ աղվոր է, բայց արվարձանները շատ աղքատ են: Անոր համար մի քանի հատ պզդիկներ ունիմ, որ իրենց սպոնսոր եղած եմ: Շատ ուրախ եմ պզդիկներու համար»,- ասում է Նորա Մեհրաբյանը: Գյուղերում նա հանդիպել է սոցիալապես անապահով ընտանիքների և որոշել այդ ընտանիքներից մեկի 2 երեխային հովանավորել: Նա տարին մի քանի անգամ գումար է ուղարկում նրանց համար:
Նորա Մեհրաբյանը ծնվել է Հունաստանում և արդեն 46 տարի է, ապրում է ԱՄՆ-ում: «Երբ պզդիկ էի, ուզեցանք Հունաստանից ներգաղթենք Հայաստան, բայց չկրցանք: Միշտ միտքներուս մեջ էր Հայաստանը, և հայկական ոգի ունինք մեջներս: Չմոռնանք' այս եկեղեցին պահելու համար պիտի հայ ըլլաս»,- ասում է տիկին Նորան:
Նա էլ ավյունով լեցուն է: Տիկին Նորան պատմեց, որ միշտ ակտիվ է հայերին ու Հայաստանին վերաբերող հարցերում: «Ապրիլի 24-ին թուրքական դեսպանատուն կերթամ, բաներ կբռնեմ ձեռքներուս մեջ, այս տարիքիս ադիկա կընեմ և ամբողջ սրտովս կընեմ»,- ավելացնում է Ն.Մեհրաբյանը:

Rubbing Shoulders at an Armenian Church Dinner in Washington, D.C.
I was recently in Washington, D.C., a sort of intern with a U.S. State Department program called the “International Visitor”. While in the nation’s capital I had a chance to visit St Mary’s Armenian Apostolic Church.
Every Wednesday, the church holds a dinner for local Armenians and guests. A church committee gets together and decides on the menu and other details; like who’s going to cook all that food.
Guests pay a symbolic fee of $5 for the buffet type dinner. I decided to pay a visit one Wednesday evening. What follows are a few impressions.
We Armenians from the RA are used to the fact that guests, traditionally, are placed at the head of the table and looked after more than others. The three of us from Armenia who went to the diner were practically overlooked. No one came up to greet us or even say hello.
People showed up, ate, and then left. I mean there was nothing “Armenian” about the dinner. Sure there were some who spoke Armenian and claimed they attended church regularly as a way to remain Armenian, but that’s it. Maybe I shouldn’t have expected anything more.
Luckily I did start a conversation with a woman called Doris Hagopian. She attends the dinners every Wednesday and goes to church every Sunday. She is 74 years old. Back in Armenia we’d address a woman that age as “tatik” (grandma) but I didn’t dare call Doris that. I mean she was preparing the table and playing with the children in the hall. Then too, she was all made up to look like a much younger woman. Nah, I couldn’t call her granny.
Doris has been living in the States for 40 years. She’s originally from Alexandria, Egypt. She first visited Armenian in 2004 as one in a group of five. She spent two weeks in Armenia and three days in Artsakh.
“Yerevan was amazing. Given the Soviet era, I figured everything would be backwards, but there was progress. The poverty in the villages was somewhat disheartening. But it’s like that in every country, even in a rich country like America. Karabakh impressed me the most,” said Doris in her colloquial western Armenian.
Back then her husband also wanted to visit Armenia but had health issues. She returned in 2006 but this time on another mission.
“My husband always wanted to see Armenia. When he passed away that year I went and scattered his ashes in the waters of Lake Sevan,” Doris recounted.
She loved Armenia but said that at her age she could never move there, noting that she too had health issues. During our conversation she also mentioned the real reason.
“We live in other conditions here. There is health insurance if we need help. I fell while in Armenia and injured my thumb. The nurse shot me with a pain killer. Others chastised me saying that something worse could have happened as a result of the needle. Another doctor was with us and said that the needle might have been used more than once. Yeah, there’s a degree of uncertainty there. I wasn’t concerned but that doctor made me wonder a bit.”
She said that she didn’t agree with those living outside Armenia who only have negative things to say about the country.
“I guess it’s a result of the Soviet regime that there’s not enough progress as there should be. But things have really taken off in the past twenty years. When I returned in 2006, I saw all the new buildings and all. I think it’s a good thing,” said Doris Hagopian.
Doris confesses that she doesn’t know much about Armenia. One of the reasons is that she doesn’t have a satellite dish to watch Armenians TV stations. It costs too much, she argues. But when she hears negative coverage about Armenia or Armenians on the other stations, it causes her pain. She also feels pain when the talk is about opening the border between Turkey and Armenia.
“I don’t understand it. Are we to forget all the bad things done by the Turks just to get rich?”
In 2006, Nora Mehrabian came to Armenia for the first time with Doris. Nora is 76years-old and was born in Greece. She’s been living in the States for the past 46 years.
“Yerevan was a bit like Athens. I really liked Armenia. The city was nice but the outskirts were very poor. That’s why I have become a sponsor for a few young children. It makes me feel good that I can help out a bit,” said Nora.
She sponsors two children in a village she had visited and sends money a few times a year.
“When I was young, the family wanted to repatriate to Armenia, but we couldn’t. Armenia is always on our mind and we are filled by the Armenian spirit. And don’t forget that we have to remain Armenian to keep this church going,” said Mrs. Nora.
She was also a human dynamo, full of vigor. Nora told me that she remains active in Armenian affairs.
“Every April 24 I go to the Turkish embassy with a banner in my hand. Even at my age, I still get out there and do it with all my heart.”