Արցախի Արտաքին գործերի նախարարը հանդիպել է Ամերիկայի հայկական համագումարի պատվիրակության հետ
Հոկտեմբերի 7-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի պատվիրակությանը (ԱՀՀ), որը գլխավորում էր կազմակերպության գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին։ Նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ պատվիրակության կազմում էին նաև ԱՀՀ ԱՄՆ Կոնգրեսի հետ հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը և կազմակերպության տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանը։
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է ԱՀՀ պատվիրակությունների ավանդական դարձած այցելություններն Արցախ, որոնք հնարավորություն են ընձեռնում ամբողջական պատկերացում կազմել հանրապետությունում իրողությունների և արձանագրված ձեռքբերումների մասին։ Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել ԱՀՀ-ի հետ համագործակցությունը և ընդգծել կազմակերպության գործունեության կարևորությունը՝ ուղղված ԱՄՆ-ում Արցախի մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը և ԱՄՆ-ում համահայկական շահերի հետևողական առաջմղմանը, այդ թվում՝ Միացյալ նահանգների կառավարության կողմից Արցախին ֆինանսական օգնության տրամադրման հարցում ակտիվ աջակցությանը։
Հյուրերի խնդրանքով արտաքին գործերի նախարարը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, անդրադարձ կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացներին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերվում են Արցախի իշխանությունների և Ամերիկայի հայկական համագումարի միջև համագործակցության ամրապնդմանը և հետագա զարգացմանը։
Մասիս Մայիլյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին՝ կապված Արցախում պետականաշինության գործընթացին, վերջերս կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, ինչպես նաև երկրում սպասվելիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին։

Artsakh Foreign Minister Meets with Visiting Armenian Assembly of America Delegation
On October 7, Foreign Minister of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received the delegation of the Armenian Assembly of America (AAA) led by Executive Director Bryan Ardouny. The delegation comprised also AAA Congressional Relations Director Mariam Khaloyan and Regional Director of the organization Arpi Vartanian.
The Foreign Minister of Artsakh welcomed the traditional visits of the Assembly’s delegations to Artsakh, which provide an opportunity to get the complete picture of the realities and achievements of the Republic. Masis Mayilian highly appreciated the cooperation with the organization and stressed the importance of the AAA activities aimed at raising awareness of Artsakh and consistently promoting the Pan-Armenian interests in the United States, including actively contributing to the allocation of financial assistance to Artsakh by the U.S. Government.
At the request of the guests, the Foreign Minister presented the main directions and priorities of the foreign policy of Artsakh, touched upon the processes of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict and international recognition of the Republic of Artsakh.
During the meeting, the sides discussed a range of issues related to the strengthening and further development of the cooperation between the authorities of Artsakh and the Armenian Assembly of America.
Masis Mayilian answered the questions of the participants of the meeting related to the state-building process, the recent elections to the local self-government bodies, as well as the upcoming presidential and parliamentary elections in the country.