Արցախի Արտաքին գործերի նախարարը հանդիպել է Ամերիկայի հայկական համագումարի պատվիրակության հետ
Հոկտեմբերի 7-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի պատվիրակությանը (ԱՀՀ), որը գլխավորում էր կազմակերպության գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին։ Նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ պատվիրակության կազմում էին նաև ԱՀՀ ԱՄՆ Կոնգրեսի հետ հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը և կազմակերպության տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանը։
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է ԱՀՀ պատվիրակությունների ավանդական դարձած այցելություններն Արցախ, որոնք հնարավորություն են ընձեռնում ամբողջական պատկերացում կազմել հանրապետությունում իրողությունների և արձանագրված ձեռքբերումների մասին։ Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել ԱՀՀ-ի հետ համագործակցությունը և ընդգծել կազմակերպության գործունեության կարևորությունը՝ ուղղված ԱՄՆ-ում Արցախի մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը և ԱՄՆ-ում համահայկական շահերի հետևողական առաջմղմանը, այդ թվում՝ Միացյալ նահանգների կառավարության կողմից Արցախին ֆինանսական օգնության տրամադրման հարցում ակտիվ աջակցությանը։
Հյուրերի խնդրանքով արտաքին գործերի նախարարը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, անդրադարձ կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացներին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերվում են Արցախի իշխանությունների և Ամերիկայի հայկական համագումարի միջև համագործակցության ամրապնդմանը և հետագա զարգացմանը։
Մասիս Մայիլյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին՝ կապված Արցախում պետականաշինության գործընթացին, վերջերս կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, ինչպես նաև երկրում սպասվելիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին։

Министр иностранных дел Арцаха встретился с делегацией Армянской Ассамблеи Америки
7 октября министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян принял делегацию Армянской Ассамблеи Америки (ААА), возглавляемую Исполнительным директором Брайаном Ардуни. В состав делегации входили также Директор ААА по связям с Конгрессом США Мариам Халоян и Региональный директор организации Арпи Варданян.
Глава МИД Арцаха приветствовал традиционные визиты делегаций Ассамблеи в Арцах, которые дают возможность составить полное представление о реалиях и достижениях республики. Масис Маилян высоко оценил сотрудничество с организацией и подчеркнул важность деятельности ААА, направленной на повышение уровня информированности об Арцахе и последовательное продвижение общеармянских интересов в США, в том числе на активное содействие в выделении финансовой помощи Арцаху со стороны правительства Соединенных Штатов.
По просьбе гостей министр иностранных дел представил основные направления и приоритеты внешней политики Арцаха, коснулся процессов мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и международного признания Республики Арцах.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся укрепления и дальнейшего развития
Масис Маилян ответил на вопросы участников встречи относительно процесса государственного строительства, состоявшихся недавно выборов в органы местного самоуправления, а также предстоящих президентских и парламентских выборов в стране.