Հայաստան-ՍԾՏՀ համատեղ հարակից միջոցառում WCIT2019-ի շրջանակներում
Հոկտեմբերի 7-ին Երևանում ՀՀ կառավարությունը և Սևծովյան Տնտեսական Համակագործակցություն Կազմակերպությունը (ՍԾՏՀԿ) ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրի (ՄԱԶԾ) հետ համատեղ կազմակերպել է «Օգտագործելով տեխնոլոգիական ուժը ազդեցության համար. ՍԾՏՀ տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկար» խորագրով բարձրաստիճան հարակից միջոցառումը։
Ըստ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության՝ միջոցառմանը մասնակցել են ՍԾՏՀ անդամ պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ` ներառյալ ՏՀՏ ոլորտի համար պատասխանատու նախարարներ ու փոխնախարարներ, ՍԾՏՀ մշտական միջազգային քարտուղարության գլխավոր քարտուղարը, քաղաքապետարանների, զարգացման գործակալությունների, գործարար շրջանակների, հետազոտական և կրթական հաստատությունների ու քաղհասարակության ներկայացուցիչներ։
Քննարկման առարկա են եղել այն միջոցները, որոնցով հնարավոր է նորարարական տեխնոլոգիաները ծառայեցնել հանրային քաղաքականության և համակարգային փոփոխությունների ու զարգացման լուծումների համար՝ հանուն հասարակության բարեկեցության, ինչպես նաև դիտարկվել է այդ առումով հաջողված ծրագրերը ՍԾՏՀ տարածաշրջանում և դրա սահմաններից դուրս տարածելու հնարավորությունը:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը մասնավորապես ընդգծել է տեխնոլոգիական կարողությունների և ձեռնարկատիրական, սոցիալական, ինստիտուցիոնալ ու նորարարության այլ ձևերի զարգացման ուղղությամբ ազգային, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում ջանքերը համատեղելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև հանրային քաղաքականության մշակողների, տեխնոլոգիական և գործարար շրջանակների, միջազգային կազմակերպությունների միջև համագործակցության խթանումը` ի նպաստ ՍԾՏՀ երկրների ժողովուրդների:
Բանախոսները ներկայացրել են իրենց փորձը և հաջողված օրինակներն այդ բնագավառում և քննարկել հանրային քաղաքականության ոլորտում կիրառվող նորարարական գործիքների արդյունավետ կիրառման և հասարակության վրա նորարարարության ազդեցությունն առավել արդյունավետ ու ներառական դարձնելու տեսանկյունից տարածաշրջանային ու գլոբալ միտումները՝ թիրախավորելով կայուն զարգացման նպատակները։
Տեղեկություն։ ՍԾՏՀԿ հիմնադիր անդամ Հայաստանը ներկայումս հանդիսանում է այդ կազմակերպության տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիայի (ՏՀՏ) աշխատանքային խմբի (ԱԽ) համակարգող երկիր։ ՀՀ ԱԳՆ-ն և ՍԾՏՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունն աջացկել են վերոհիշյալ հարակից միջոցառման կազմակերպմանը։

Armenia-BSEC Side Event at WCIT 2019 in Yerevan
On October 7, 2019, in Yerevan, Armenia, the Government of Armenia and the Organization of Black Sea Economic Cooperation (BSEC) in partnership with United Nations Development Program (UNDP) held a high-level side event titled “Harnessing the Power of Technology for Impact: BSEC Perspective on Regional Collaboration” on the margins of the 23rd World Congress on Information Technology (WCIT) - a major annual international IT conference.
The event brought together high-level Government Officials from BSEC Member States including Ministers and Deputy Ministers in charge of ICT sector, BSEC PERMIS Secretary General, representatives of Municipalities, Development Agencies, Business Communities, Research and Educational Institutions and Civil Society from BSEC Region to discuss on how to bring innovative technology to serve public policy making for greater impact and leverage collective expertise for systemic change and development solutions, which can be replicated across the BSEC region and beyond.
Welcoming the participants Armenia’s Ministry of High-Tech Industry Mr. Hakob Arshakyan particularly stated that concerted and joint efforts at the national, regional and international levels are needed to build technological capabilities and support all forms of innovation, technological, entrepreneurial, social and institutional by promoting cooperation among public policy-makers, tech and business communities and international organizations for the benefit of the people in BSEC countries.
Panelists elaborated on their experiences and best practices in bringing innovative technology to serve public policy making and offer sustainable development solutions and discussed the regional and global trends in the impact investment and tech ecosystems and reinventing public policy in national and regional context, utilizing data, technologies and innovation.
Armenia, a founding member of the Organization of Black Sea Economic Cooperation, is the current country-coordinator of the BSEC Working Group on Information and Communication Technology. The Ministry of Foreign Affairs and Permanent Mission of Armenia to BSEC have supported the organization of the said high-level side event.