Պատրանքներ եւ իրականություն: Քաշաթաղի համայնքները առայսօր բյուջե չունեն
Քաշաթաղի շրջանի ամենամեծ գյուղ Ծաղկաբերդն ունի մոտ 1000 հա վարելահող: Դրանից մոտ 600 հա տրված է գյուղացիների մշակմանը, բայց նրանցից քչերն են կարողանում օգտագործել իրենց հողը:
«Մի հեկտար ցանելու համար, եթե ամեն ինչ տեղը տեղին անի' պարարտանյութ եւ այլն, 100 հազար դրամ է անհրաժեշտ: Գյուղացուն չորս հինգ տարի ապրելուց հետո տալիս են 120 հազար դրամ անասնավարկ ու էլ ուրիշ հնարավորություն չունի գյուղացին: Այստեղ եկողները փողատերեր չեն, հիմնականում աղքատ մարդիկ են: Իրենց 8 հա հողատարածքները ցանելու համար 1500 դոլար փող է պետք, բնականաբար, ոչ ոք չունի այդքան փող»,-ասում Ծաղկաբերդի գյուղապետ Ազատ Եղոյանը:
Գյուղացիներից ովքեր կարողանում են տեխնիկա են վարձակալում Գորիսի Խնձորեսկ գյուղից, ովքեր ոչ' հողը վարձակալության են տալիս:
«Շատ ավելի լավ կլիներ եթե տեխնիկան մենք ունենայինք: Մի ամիս է դաշտերը հասունացած է եւ կոմբայն չեմ կարողանում վարձակալել հասկը հնձելու համար: Ամեն ուշացրած օրը կորուստ է: Մեծ կորուստ' տեխնիկա չունենալու պատճառով: Սա հիմնական պրոբլեմներից է»,-բացատրում է Ազատ Եղոյանը:
Անցած 12 տարիների ընթացքում պետությունը Ծաղկաբերդում ոչ մի տուն չի կառուցել: Մարդիկ բազմաթիվ անգամ դիմել են վարչակազմ, սակայն միայն մի քանի տասնյակ հազար դրամի օգնություններ են ստացել:
«Պետությունը, ասենք' պետք է ներդնի 20 մլն դոլար, որպեսզի այս տարածքը հոսանք անցկացնի, բայց դա անում է քսան տարում, քանի որ հնարավորություն չունի կամ էլ' կարեւոր չի համարում: Պետության համար կարող է կարեւոր է Երեւանում ասֆալտապատել մի քանի փողոցներ: Հիմա հարց է ծագում, ո՞րն է կարեւոր ազգի համար' էս տարածքների տները սարքելը, բնակեցնելը, թե՞ Երեւանում երեք փողոց ավել ասֆալտապատելը: Պետությունը շրջանին հատկացրել է 300 մլն դրամ, սոցվճաները հանած' մոտ կես միլիոն դոլար: Կես միլիոն դոլարով ի՞նչ կարելի է անել: Դրա մեջ մտնում է դպրոցների, տների, հիվանդանոցների, ոռոգման եւ խմելու ջրագծերի շինարարությունները: Չնչին գումար է եւ դա էլ բերում է էս վիճակին: Ղարաբաղի մաս կազմող գյուղերն էլ նույն վիճակում են, Հայաստանի մաս կազմող Մեղրիում էլ է նույնը: էնտեղ կարող է լավ է այն առումով, որ տները պատրաստի են: Այստեղ դա էլ չկա: Նույն Մեղրիում մինչեւ հիմա ոռոգման ջրի հարցը լուծված չի, բայց Մեղրին ավելի ստրատեգիական նշանակություն ունեցող տարածք է, քան ասենք' Աբովյան քաղաքը: Բայց Աբովյանում շատ անգամներ ավելի լավ է, քան Մեղրիում»,- ավելացնում է գյուղապետը:
Առայսօր Քաշաթաղի համայնքները բյուջե չունեն: Չնայած վերջին հինգ տարիներին հողի վարձ է հավաքվում վարձակալներից: Հողավարձերը մեծ գումարներ են կազմում' տասնյակ միլիոնավոր դրամներ, բայց ոչ ոք չի կարողանում պատասխանել, թե ուր են գնում այդ գումարները: Մինչդեռ եթե դրանք մնային համայնքերին, նրանք վաղուց կունենային սեփական տեխնիկական բազաները: Իհարկե, կան մարդիկ ովքեր վարձակալության համար ընդհանրապես չեն վճարում: Մշակում են հողերը, նույնիսկ ունեն վարձակալության պայմանագրեր, սակայն նրանք չեն վճարում: Դրանք հիմնականում բանակի գեներալներ եւ տարբեր պաշտոնյաներ են:
Այսօր վարձակալական պայմանագրերը կնքում է վարչակազմի ղեկավարը, եւ համայնքների ղեկավարները տեղյակ չեն լինում, թե իրենց համայնքների հողերը ովքեր են վարձակալել:
Քառասունչորս տարեկան Մարատ Հարությունյանը ընտանիքով' երեք երեխաների հետ, Հակարի գյուղ է տեղափոխվել Գորիսից:
«Վարձով էի ապրում, եկա այստեղ ապրելու: Առաջին բնակիչն եմ եղել, եկել ենք 1995թ-ին: 4-րդ երեխաս' Անին ծնվել է այստեղ 2001թ-ին»,- հպարտությամբ ասաց Մարատը:
Նա տեղավորվել էր գյուղի ամենամեծ տանը, որը սակայն տանիք չուներ եւ վառված էր: Առայսօր նրա տունը կիսաքանդ է:
«Պետությունից ոչ մի օգնություն չեմ ստացել, ես չեմ էլ դիմել: Էս տունը ավերված էր, ես ինքս եմ էսքանը արել, ինչքան կարողացել եմ սարքել եմ: Մանագիտությամբ շինարար եմ: Երկու կով, երկու հորթ ունեմ: Քիչ է, ուզում եմ ավելացնել, բայց չի ստացվում, պրոբլեմները շատ են»,-սրտնեղում է Մարատը:
«Չե՞ք ուզում վերադառնալ Գորիս»,- հարցնում եմ Մարտինին:
«Ո՞նց վերադառնամ, որտե՞ղ բնակվեմ: Ես ուզում եմ գնալ, բայց այնտեղ շան բուն էլ չունեմ, ու՞ր պիտի գնամ: Երեխաներն են էստեղ մեղք. ոչ մի բանից տեղյակ չեն, աշխարհից կտրված ենք: Շատ վատ չենք ապրում, սոված չենք, ստեղծում ենք մի բան»,-պատմում է Մարատը:
Չորս երեխաների համար ստանում են տասնվեց հազար դրամ: Ապրուստի միջոցը բանջարանոցն է: Իսկ թե ինչու՞ տնտեսությունը չի զարգացնում Մարատը բացատրում է այսպես . «Փող պետք է ունենաս մի քիչ մեծ գործ սկսելու համար: Չունենք, դրա համար էլ չենք կարողանում զարգանալ: Երեխաս կարճատես է, հինգ տարի չէինք կարողանում ակնոց գնել' փողի պատճառով, էս ձմեռը նոր-նոր միայն գնել ենք: Էստեղ լավ ենք իրար օգնում ենք, լավ ենք իրար հետ: Մի բան եթե պատահում է, բոլորս հասնում ենք: Ոտքի կանգնելու համար մի քիչ օգնություն էր պետք պետությունից, չեղավ: Դրա համար էլ էս վիճակում ենք»:
Հակարի գյուղապետ Գառնիկ Չոբանյանը 1995թ.-ից այստեղ է: Նրա երկու երեխաները ծնվել են գյուղում: «Չգիտեմ ինչու եկա, որոշեցի եկա,- ասում է Գառնիկը,-աշխատում էի, բիզնես էի անում Երեւանում: Հոգնեցի եկա: 22 խոշոր անասուն ունեմ, որից 6 կթու կով: Գյուղի աշխատանք չգիտեի, ամեն ինչ այստեղ սովորեցի»:
Գյուղապետը այս տարածաշրջանի հիմնական խնդիրը համարում է մթերքի իրացման շուկայի բացակայությունը: Կաթը գարնանն ու աշնանը Գորիսից գալիս մեքենայով տանում են, ամռանը մեքենան չի գալիս, որովհետեւ կաթը թթվում է: Գյուղացիները կաթնամթերքն այս ամիսներին չեն կարողանում իրացնել:
«Լավ կլիներ այդ կաթը այստեղ ինչ որ բան սարքվեր, թե չէ ամեն մարդ ինքն է լուծում իրացման խնդիրը: Եթե գյուղացին ապրանք է արտադրում ու չի կարողանում իրացնել' ի՞նչ անի: Անասուն պահում է, բայց վաճառել չի կարողանում: Առաջ գալիս էին տանում, հիմա չեն էլ գալիս: Ինչքան ապրանքի գինը ավելանում է, էնքան պահանջարկը քչանում է»,- ասում է Գառնիկը:
Գառնիկը գտնում է, որ պետք է այս տարածքների զարգացման համար ծրագիր մշակել. «Ելքն էն է, որ գյուղացուն կարողանան օգնել: Չէ սննդամթերք, շոր նկատի չունեմ: Մեզ այդպիսի օգնություն պետք չէ։ Մենք գնում ենք դրսից տեխինիկա ենք բերում մեր հողերը մշակելու: Գյուղացին հնարավորություն չունի պարարտանյութ տա, հողն այնպես մշակի, ոնց որ իրականում պետք է: Հայաստանում գյուղացին ստանում է պարարտանյութ, հետո բերքով է փակում կամ այլ ձեւեր կան: Այստեղ վարկ չկա: Ես մի քանի անգամ դիմել եմ տրակտորների համար: Ճապոնական տրակտորների համար գնացի Երեւան, ասացին' Քաշաթաղին չի հասնում: Իսկ ինչու չի հասնում, սա Հայաստան չի՞»,-զարմանում է գյուղապետը:

Illusions and Reality: Villages in Kashatagh Still Don’t Have Budgets
Tsaghkaberd, the largest village in the Kashatagh region of Nagorno Karabakh, has about 1,000 hectares of arable land. 600 hectares is allocated to the villagers for cultivation, but only few of them are able to make use of their land.
“It takes 100,000 drams (about $250) to sow one hectare of land, if everything else is in a normal state – fertilizers, etc. After living here for four or five years a villager can get a 120,000-dram-loan for livestock breeding, with no other opportunities. The people who come here aren't rich – they are mostly poor people. It takes $1,500 to sow their eight hectares of land. Naturally, none of them has that kind of money,” said Azat Yeghoyan, the head of local administration of Tsaghkaberd.
Those villagers who can lease machinery from the village of Khndzoresk near Goris; others lease out their land.
“It would be much better if we had the machinery. My fields have been ripe for a month now but I can't lease a combine harvester. Every passing day brings losses. Serious losses caused by the lack of machinery. This is one of the main problems,” Yeghoyan explained.
In the last twelve years, the government has not built a single house in Tsaghkaberd. The residents have appealed to the local administration many times but they've only gotten a few thousand drams in assistance.
“The state has to invest, say, 20 million drams to provide this area with electric power but it does it over twenty years because it doesn't have the capacity or doesn't consider it important. For the state, it is more important to pave a few streets in Yerevan with asphalt. A question arises: what is more important for the nation – building houses in these territories, populating them, or paving three more streets in Yerevan? The state has allocated to our region 300 million drams; if we deduct social payments, it comes to about $500,000. What can you do with a half a million dollars? This includes the construction of schools, hospitals, houses, water pipelines for drinking and irrigation. It's a tiny sum, and that's what has led to this situation. The villages in Nagorno Karabakh, as well as villages in the Meghri region of Armenia, are in the same condition. It is better there, perhaps, in the sense that the houses are built. Here, we lack even that. In Meghri the issue of the irrigation water has not been solved yet, but the Meghri region is strategically more significant than the city of Abovyan, for example. But the situation in Abovyan is much better than in Meghri,” the local mayor added.
The villages of Kashatagh don't have budgets today. Yet for five years now, they've been collecting rent for land from the farmers. This rent adds up to a lot of money – tens of millions of drams—but no one can say where this money goes. If it had remained in the village communities, they could have acquired their own technical resources long ago. Of course, there are people who don't pay any rent at all. They cultivate the land, even have contracts signed, but they don't pay. These people are mainly army generals and various government officials.
At present, rental agreements are signed with the head of the Kashatagh administration, and the community heads are unaware of who is renting land in their villages.
Forty-four-year-old Marat Harutyunyan moved from Goris to the village of Hakari with his wife and three children more than ten years ago.
“We were living in a rented place, so I came here to live. I was the first resident – we came in 1995. My fourth child, Ani was born here in 2001,” Marat said proudly.
The family settled in the biggest house in the village, even though it had no roof and was burned out. Today, the house is still fairly ramshackle.
“I haven't received any assistance from the state, and I haven't applied for it either. This house was in ruins; I've brought it to this condition – I did what I could. I was trained as a construction worker. I have two cows and two calves. It's not much and I want to get more, but I can't manage – there are too many problems,” Marat complained.
“Do you want to go back to Goris?” I asked.
“How can I go back, where would I live? I want to go, but I don't have even a doghouse there. Where can I go? I feel sorry for my kids – they don't know about anything; we are cut off from the outside world” Marat said, then added, “We don't live too badly, don't go hungry, we get by.”
The family receives 16,000 drams (about $40) for four children. They earn their living with their vegetable garden. As to why they haven't expanded, Marat explained, “You have to have money to start a bit larger business. We don't; that's why we are unable to expand. My son is nearsighted, but for five years we didn't have the money to buy glasses for him. Finally, last winter, we managed to buy them. Here we live okay, we help each other, get by together. If anything happens, everyone comes to help. We needed a little of help from the state to get on our feet, but we never got it. That's why we are in this condition.”
The head of the village administration, Garnik Chobanyan has lived in Hakari here since 1995. His two children were born here. “I don't know why I came here, I just decided to and came,” Garnik said. “I had small business in Yerevan. I got tired of it and moved here. I have 22 head of cattle, including 6 milk cows. I had no idea about village work, I learned everything here.”
The mayor sees the absence of a market for local produce as the region's main problem. In spring and autumn, people come from Goris in cars to get milk, but in the summer, villagers can't sell their products; the cars don't come because the milk turns sour.
“It would be great if we could turn milk into other products here; otherwise every one has to try to sell their milk on their own. If villagers produce goods and can't sell them, what can they do? They raise cattle but can't sell it. In the past, they used to come here and buy, but now no one does. The more the price for goods goes up, the less the demand is,” Garnik said.
Garnik believes that a program for developing this area needs to be adopted. “The way out is to help the villagers. No, I don't mean food, clothes. We don't need that kind of help. We have to bring in the machinery for cultivating our land from outside. The villagers are unable to fertilize the soil, to cultivate the land properly. In Armenia, villagers get the fertilizers and later pay for it with the harvest, or there are other ways. Here there are no loans. I applied several times to get a tractor. I went to Yerevan to apply for a Japanese tractor and I was told that Kashatagh was not entitled to it,” the mayor said, and wondered, “Why aren't we entitled to it? Isn't this Armenia?”