Քննարկվել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության 2020 թ. պետական բյուջետային հատկացումների հայտը
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր քննարկվել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության 2020 թ. պետական բյուջետային հատկացումների հայտը:
Վարչապետը նշել է, որ պետական գերատեսչությունների՝ 2020 թ. բյուջետային հայտերը դիտարկելիս պետք է հաշվի առնել 2019 թ. միտումները և հաջորդ տարվա համար որոշակիորեն հավասարակշռել ընթացիկ ու կապիտալ ծախսերը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը ներկայացրել է ընթացիկ տարում զբաղվածության ապահովման, աշխատանքի խրախուսման, նպաստների համակարգի արմատական բարելավման, տարեցների և երեխաների խնամքի կազմակերպման կենտրոնների բարեփոխման, թափուր աշխատատեղերի համալրման, սոցիալական աջակցության ոլորտներում իրականացված և ընթացիկ աշխատանքները: Խոսելով տարեցների խնամքի կենտրոնների բարեփոխման մասին՝ Զարուհի Բաթոյանը նշել է, որ հաջորդ տարի նախատեսվում է պիլոտային ծրագիր իրականացնել «Գյումրու տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ում և մատուցվող ծառայություններն արտապատվիրակել մասնավոր կազմակերպությանը: Ինչ վերաբերում է երեխաների խնամքի կենտրոնների հետ կապված գործընթացներին, ապա նախարարությունը շարունակելու է ներկայիս քաղաքականությունը, որի շրջանակում նախատեսվում է մատուցել ցերեկային խնամքի ծառայություններ, կարիքների գնահատման հիման վրա ձևավորել զարգացման կենտրոն՝ կրթական բաղադրիչի գերակայությամբ և մասնավոր հատվածին ներգրավել ծառայությունների մատուցման գործում: Նշվել է, որ, ուսումնասիրությունների համաձայն, ներկայիս գործող կենտրոններում, որոնց մի մասն արդեն լուծարվել է, ավելի շատ աշխատակից է գրանցված, քան երեխա, և նախատեսվող բարեփոխումները հնարավորություն կտան անհամեմատ ավելի շատ երեխաների օգտվել այդ ծառայություններից, քան ներկայում:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է վերոնշյալ ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին և մի շարք հանձնարարականներ տվել հետագա անելիքների մասով: Մասնավորապես, խոսելով նպաստների համակարգի կատարելագործման մասին՝ կառավարության ղեկավարն նկատել է, որ այդ համակարգը պետք է հնարավորինս խրախուսի աշխատանքը, ինչպես նաև կարևոր է քաղաքացիների պատշաճ, շարունակական իրազեկումը բարեփոխման արդյունքում ստեղծվող հնարավորությունների մասին: Երեխաների խնամքի զարգացման նոր կենտրոնների առնչությամբ վարչապետն ընդգծել է՝ առաջնահերթությու ն պետք է լինի պատշաճ կրթություն ապահովելը, և պետք է գնալ ծառայությունները մասնավոր կազմակերպություններին արտապատվիրակելու ճանապարհով: Նիկոլ Փաշինյանը նաև հանձնարարել է շարունակել աշխատանքը «կեղծ» նպաստառուների հայտնաբերման, կենսաթոշակների՝ անկանխիկ վճարման գործընթացի շրջանակի ավելացման, աշխատանքի և սոցիալական ոլորտում թվային տեխնոլոգիաների կիրառումն ընդլայնելու ուղղությամբ, ինչպես նաև «Աշխատիր Հայաստան» ծրագրի արդյունավետ և նպատակային իրականացման ուղղությամբ:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին՝ մինչև տարեվերջ ներկայացնել ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը:

Обсуждена заявка бюджетного финансирования министерства труда и социальных вопросов на 2020 год
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве сегодня состоялось обсуждение заявки бюджетного финансирования министерства труда и социальных вопросов на 2020 год.
Премьер-министр отметил, что при рассмотрении бюджетных заявок необходимо учитывать тенденции 2019 года и на следующий год сбалансировать текущие и капитальные расходы.
Министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян представила текущие работы в области занятости, поощрения труда, радикального улучшения системы социальных пособий, реформирования центров по уходу за престарелыми и детьми, пополнения вакансий, социальной помощи и др. Говоря о реформе центров по уходу за престарелыми, Заруи Батоян отметила, что в следующем году планируется реализовать пилотную программу в ГНКО “Дом-интернат Гюмри” и передать осуществления предоставляемых услуг частной организации. Что касается процессов, связанных с центрами по уходу за детьми, министерство продолжит свою нынешнюю политику предоставления услуг по дневному уходу за детьми, на основе оценки нужд сформирует центр развития с приоритетным компонентом образования и привлечет частный сектор к оказанию услуг. Было отмечено, что согласно исследованиям, в существующих центрах, часть которых уже ликвидирована, количество зарегистрированных сотрудников превышает количество детей, и запланированные реформы позволят намного большему количеству получить доступ к этим услугам, чем сейчас.
Премьер-министр Пашинян коснулся реализуемых в вышеуказанных областях реформ и дал ряд поручений относительно дальнейших шагов. В частности, говоря об улучшении системы пособий, глава правительства отметил, что эта система должна максимально поощрять труд, а также важно надлежащее, постоянное информирование граждан о возможностях, создаваемых в результате реформ. В связи с новыми центрами развития детей премьер-министр подчеркнул, что обеспечение надлежащего образования должно быть приоритетом и необходимо идти путем перепоручения услуг частным организациям.
Никол Пашинян также поручил продолжить работу по выявлению “фальшивых” бенефициаров социальных пособий, увеличению безналичной выплаты пенсий, расширению использования цифровых технологий в сфере труда и в социальной сфере, а также эффективной и целенаправленной реализации программы “Работай, Армения”.
Глава правительства поручил министру труда и социальных вопросов до конца года представить стратегию развития отрасли.