Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը «Գլոբալ ինովացիոն ֆորում 2019. փոխակերպելով բանականությունը» համաժողովի բացմանը
Ողջունելով ««Գլոբալ ինովացիոն ֆորում»-ի կազմակերպիչներին, մասնակիցներին և հյուրերին՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետությունում նման միջոցառումների անցկացումը մարդու և տեխնոլոգիաների հարաբերությունները կարգավորելու և զարգացնելու առումով:
Իր ելույթում կառավարության ղեկավարը, մասնավորապես, նշել է.
«Ընդհանրապես ամենասկզբից՝ առաջին ինդուստրիալ հեղափոխության հենց մեկնարկի օրերից, արձանագրվել է մարդու վախը տեխնոլոգիաների նկատմամբ: Եվ երբ հայտնվում էին առաջին հաստոցները, որոնք գալիս էին փոխարինելու մարդու աշխատանքը՝ ինչ-որ չափով, արհեստավորները, որոնք այդ ժամանակներում բավական ազդեցիկ տնտեսական խավ էին, մտնում էին մանուֆակտուրաներ և ջարդուփշուր էին անում հաստոցները՝ ունենալով առաջին հայացքից շատ լեգիտիմ մի մտահոգություն: Մտահոգությունն հետևյալն էր. եթե այն աշխատանքը, որն անում ենք մենք՝ մարդիկ, պիտի անե ն հաստոցները՝ ի՞նչ պիտի անենք, հետևաբար, մենք և ինչո՞վ պիտի զբաղվենք, հետևաբար, մենք, և ինչո՞վ պիտի ապրենք մենք:
Բայց ժամանակը բերեց մի հետաքրքիր իրողություն: Պարզվեց, որ երբ մարդու ձեռքերը շատ թե քիչ ազատվում են, իրականում առաջին հերթին ազատվում է մարդու միտքը, և այդ միտքը նոր տարածքներ գրավելու հնարավորություն է ունենում: Եվ, հետևաբար, տեխնոլոգիաների զարգացումն առաջին հերթին մտածողության զարգացում է, որովհետև նոր մտածողությունը բերել է նոր տեխնոլոգիաներ, նոր տեխնոլոգիաները հանգեցնում են նոր մտածողության, այդ նոր մտածողությունն իր հերթին բերում է նոր տեխնոլոգիաներ և այդպես շարունակ: Եվ հետևաբար, երբ մենք ասում ենք ինովացի ա, առաջին հերթին պիտի նկատի ունենանք մտքի ինովացիա, մտածողության ինովացիա, որը և իրականում փոխում է աշխարհը, որովհետև շատ դեպքերում ինովացիա ասելով, տեխնոլոգիաներ ասելով մարդիկ հասկանում են կոնկրետ առարկաներ, գործիքներ կամ նույնիսկ ծրագրեր, բայց իրականում ինովացիան տեղի է ունենում մեր մտածողության մեջ. զարգանում է իրականում մարդու միտքը, և այդ բոլոր ֆիզիկական և նույնիսկ ոչ ֆիզիկական IT արտադրանքները մարդու մտքի արգասիք են:
Եվ, հետևաբար, այսօր ամենակարևոր հրատապ հարցերից մեկը կապված է արհեստական բանականության հետ, և այդ նույն վախերը, բնականաբար, առաջանում են արհեստական բանականության զարգացման հետ: Բայց տեխնոլոգիաների պատմությունը մեզ հույս է տալիս, որ արհեստական բանականության զարգացումը մարդու միտքը կազատի այնպես, ինչպես առաջին ինդուստրիալ հեղափոխության ժամանակ ազատվեցին մարդու ձեռքերը և դրա արդյունքում՝ միտքը: Եվ այն մտավոր աշխատանքի մի մասը, որը կանի արհեստական բանականությունը, տարածք կազատի, որպեսզի մարդու մտածողությունը, մարդու միտքը, մարդկային բանականությունը նոր ուղղություններ հայտնաբերի և նոր տարածքներ նվաճի՝ խորանալով մարդու օրգանիզմի և էության մեջ և խորանալով դեպի տիեզերք:
Եվ ես շատ կարևոր եմ համարում, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում ընդհանրապես մենք կարողանանք հաղթահարել վախերը՝ ոչ միայն տեխնոլոգիաների նկատմամբ, այլև մեր բոլոր վախերը, որովհետև թերևս վախն այն ամենակարևոր գործոնն է, որ միշտ ամենուր, ամեն տեղ խոչընդոտում է զարգացումը, խոչընդոտում է առաջընթացը, խոչընդոտում է հաղթանակի հասնելու մեր ձգտումը: Եվ ես հույս ունեմ, որ «Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի» անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում Հայաստանին, Հայաստանի ժողովրդին, հայ ժողովրդին և ընդհանրապես, մարդկությանը կօ գնի հաղթահարել և կառավարել գլոբալ վախերը: Եվ սա կլինի, թերևս, ամենակարևոր արդյունքը, որին մենք պիտի ձգտենք ոչ միայն այսօր, այլև ընդհանրապես առաջիկայում: Եվ ես հաջողություն եմ մաղթում «Գլոբալ ինովացիոն ֆորումին»:
Տեխնոլոգիան՝ տեխնոլոգիա, հարգելի ներկաներ, բայց ես, ձեր թույլտվությամբ, ուզում եմ անել մի հայտարարություն, որը կապված է մտածողության ամենասկզբնական և ամենաավանդական կերպի հետ: Ես այդ հայտարարությունն անելուց առաջ ուզում եմ բեմ հրավիրել Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանին և FAST հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանին:
Հայտարարությունը հետևյալն է՝ մեր կառավարությունը շատ ամբիցիոզ մի ծրագիր է մշակել, որը պիտի իր գագաթնակետին հասնի 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին: Այդ օրը մենք պլանավորում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում տնկել 10 մլն ծառ 10-րդ ամսի 10-րդ օրը, որը կխորհրդանշի 10 մլն հայության միասնությունը Հայաստանի պետականության, Հայաստանի Հանրապետության շուրջ և Հայաստանի Հանրապետությունում:

Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял участие в церемонии открытия ежегодного форума “Глобальный инновационный форум 2019: Трансформируя интеллект”
Приветствуя организаторов, участников и гостей “Глобального инновационного форума”, премьер-министр Пашинян подчеркнул важность проведения подобных мероприятий в Республике Армения с точки зрения регулирования и развития отношений человека и технологий.
В своем выступлении глава правительства, в частности, отметил:
“Вообще с самого начала - со старта первой промышленной революции, человек начал бояться технологий. И когда появились первые станки, которые пришли на смену человеческому труду, ремесленники, которые в то время были очень влиятельным экономическим классом, заходили в мануфактуры и разбивали все станки, так как у них был, на первый взгляд, очень законная озабоченность. Они беспокоились о следующем: если работа, которую выполняем мы - люди, должны делать станки, то что же должны делать тогда мы, чем мы должны заниматься, и, следовательно, как мы будем жить?
Однако время привело к интересной реальности. Оказалось, что когда руки человека более или менее свободны, то в первую очередь освобождается его разум, и этот разум получает возможность завоевывать новые территории. И, следовательно, развитие технологий - это прежде всего развитие мышления, потому что новое мышление привело к новым технологиям, новые технологии привели к новому мышлению, а новое мышление в свою очередь привело к новым технологиям и так далее. И следовательно, когда мы говорим об инновациях, мы должны прежде всего иметь в виду инновации мысли, инновации мышления, которые на самом деле меняют мир, потому что во многих случаях, говоря об инновациях, говоря о технологиях, люди понимают конкретные предметы, инструменты или даже программы, но на самом деле инновации происходят в нашем мышлении: на самом деле развивается человеческий разум, и все эти физические и даже нефизические ИТ-продукты являются продуктом человеческого ума.
И одной из самых актуальных вопросов сегодня связан с искусственным интеллектом, и те же самые страхи естественным образом возникают с развитием искусственного интеллекта. Однако история технологий дает нам надежду, что развитие искусственного интеллекта освободит человеческий разум так же, как во время первой промышленной революции были освобождены человеческие руки и, как следствие, разум. И часть интеллектуальной работы, которую будет выполнять искусственный интеллект, освободит пространство для того, чтобы человеческая мысль, человеческий разум, человеческое мышление открывали новые направления и завоевывали новые территории, углубляясь в организм и сущность человека и углубляясь во вселенную.
И я считаю очень важным, чтобы сегодня в Республике Армения в целом мы смогли преодолеть страхи не только в отношении технологий, но и все наши страхи, поскольку страх - это самый важный фактор, который всегда препятствует развитию, препятствует прогрессу, препятствует наше стремление к победе. И я надеюсь, что проведение “Глобального инновационного форума” в Республике Армения поможет Армении, народу Армении, армянскому народу и человечеству в целом преодолеть и управлять глобальными страхами. И это, вероятно, будет самым важным результатом, к которому мы должны стремиться не только сегодня, но и в ближайшем будущем. И я желаю удачи “Глобальному инновационному форуму”.
Технология технологиями, дорогие присутствующие, но с вашего разрешения я хочу сделать заявление, которое относится к самому начальному и традиционному мышлению. До того, как сделать это заявление, я хотел бы пригласить на сцену министра окружающей среды Республики Армения Эрика Григоряна и учредительного директора FAST Армена Оруджяна.
Заявление такое: наше правительство разработало очень амбициозный план, который должен достичь своего апогея 10 октября 2020 года. В этот день мы планируем посадить 10 миллионов деревьев в Республике Армения на 10-й день 10-го месяца, что будет символизировать единство 10 миллионов армян вокруг армянской государственности, Республики Армения и в Республике Армения. Спасибо за внимание”.
Организатором проходящего в Ереване 16-18 октября форума “Global Innovation Forum 19: Transforming Intelligence” является Научно-технологический фонд Армении (FAST), собрал более 90 ученых, представителей инноваций и бизнеса из 20 стран мира. Целью “GIF19: Transforming Intelligence” является объединение ведущих специалистов и предпринимателей со всего мира в Армении и за ее пределами, а также развитие связей между наукой, промышленностью, правительством, международными организациями и финансовыми институтами. В рамках форума будут обсуждены технологические достижения, проявления искусственного интеллекта, их прямое и косвенное влияние на трансформацию и развитие различных областей человеческой, социальной, деловой и государственной жизни и другие темы.