Հունվար-սեպտեմբերին հարկերն աճել են 21.6 %-ով
Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին Պետական եկամուտների կոմիտեն հավաքագրել է 1 տրլն 79.2 մլրդ դրամի հարկեր, որով 17.7 մլրդ դրամով կամ 1.7 %-ով գերակատարվել է բյուջեով սահմանված և ճշգրտված ծրագիրը։ Այս մասին այսօրվա ասուլիսին հայտարարեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։ Ըստ նրա՝ հարկերի գերակատարումը պայմանավորված է առաջին կիսամյակում հավաքագրված հարկերի ծավալներով, իսկ երրորդ եռամսյակում տեմպերը թուլացել են։
Մասնավորապես, հարկային մարմինների կողմից այս տարվա առաջին 9 ամիսներին հավաքագրվել է 812.4 մլրդ դրամ, իսկ մաքսային մարմինների կողմից՝ 266.8 մլրդ դրամ։
Ընդհանուր հավաքագրված 1 տրլն 79.2 մլրդ դրամի հարկերի ծավալը, 2018 թվականի հունվար-սեպտեմբերի համեմատ, աճել է 191.5 մլրդ դրամով կամ 21.6 %-ով։ Այդ թվում՝ հարկային մարմինների կողմից հավաքագրված հարկերն աճել են 157.6 մլրդ դրամով կամ 24.1 %-ով, իսկ մաքսային մարմինների կողմից հավաքագրված հարկերն ավելացել են 33.9 մլրդ դրամով կամ 14.6 %-ով։
ԱԱՀ-ի և եկամտային հարկի գծով այս տարվա առաջին 9 ամիսներին հարկատուներին է վերադարձվել 86.7 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ամիսների 72.5 մլրդ դրամի փոխարեն։

В январе-сентябре налоги выросли на 21.6%
В январе-сентябре этого года сумма налогов, собранных Комитетом госдоходов, составила 1 трлн79.2, что на 17.7 млрд драмов, или на 1.7%, превышает установленную госбюджетом сумму.
Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщил председатель КГД Давид Ананян. По его словам, превышение предусмотренной суммы налогов обусловлено объемом налогов, собранных в первом полугодии, а уже в третьем квартале темпы сбора налогов замедлились.
Так, за первые девять месяцев этого года налоговыми органами было стбрано 812.4 млрд драмов, таможенными – 266.8 млрд.
Общая сумма налогов составила 1 трлн 79.2 млрд драмов, что на 191.5 млрд, или на 21.6%, больше, чем в январе-сентябре 2018 г.
Налоговые органы собрали больше на 157.6 млрд драмов, или на 24.1%, таможенные органы – на 33.9 млрд, или на 14.6%.
За первые 9 месяцев этого года по линии НДС и налога на прибыль налогоплательщикам было возвращено 86.7 млрд драмов вместо 72.5 млрд за тот же период прошлого года.