Վարչապետ Փաշինյանը Հնդկաստանի դեսպանի հետ քննարկել է տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դևալին:
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդագրության համաձայն՝ Փաշինյանը շնորհավորել է դեսպանին դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի նպաստ հայ-հնդկական հարաբերությունների հետագա զարգացման ու ամրապնդման: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ սեպտեմբերին Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ, որի ընթացքում երկուստեք կարևորել են տարբեր ոլորտներում կապերի ընդլայնումը, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում փոխշահավետ համագործակցությունը: Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում անցկացվում են տարբեր միջոցառումներ՝ Մահաթմա Գանդիի 150-ամյակի կապակցությամբ, ինչը վկայում է երկու երկրների և ժողովուրդների ամուր կապերի մասին: Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է Նարենդրա Մոդդիին ուղղված Հայաստան այցելելու իր հրավերը և համոզմունք հայտնել, որ այցը նոր թափ կհաղորդի Հայաստանի ու Հնդկաստանի միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Կիշան Դան Դևալին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ կներդնի բոլոր ջանքերը՝ առաքելությունը բարձր մակարդակով իրականացնելու և երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելու համար: Դեսպանը նշել է, որ իր երկրի կառավարությունը ևս շահագրգռված է Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի ընդլայմամբ և ամրապնդմամբ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են քաղաքական և տնտեսական ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանը վերաբերող տարբեր հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, բիզնես կապերի խորացման, ներդրումային համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին և այդ ուղղությամբ նախատեսվող քայլերին:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Հնդկաստանի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրի ստորագրումը, ինչը ևս նոր ազդակ կհաղորդի հայ-հնդկական առևտրատնտեսական հարաբերություններին ու փոխգործակցության ընդլայնմանը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման և տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ:

Премьер-министр Пашинян обсудил с послом Индии вопросы экономического сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Индия в Республике Армения Кишана Дана Деваля.
Премьер-министр поздравил посла с началом дипломатической миссии в нашей стране и пожелал ему плодотворной работы во благо дальнейшего развития и укрепления армяно-индийских отношений. Глава правительства отметил, что в сентябре в Нью-Йорке провел встречу с премьер-министром Индии Нарендрой Моди, в ходе которой была подчеркнута важность расширения связей в различных областях, а также взаимовыгодного сотрудничества на международных платформах. Премьер-министр также отметил, что по случаю 150-летия Махатмы Ганди в Армении проводятся различные мероприятия, что свидетельствует о прочных связях между двумя странами и народами. Никол Пашинян подтвердил приглашение Нарендре Моди посетить Армению и выразил уверенность, что этот визит придаст новый импульс развитию отношений между Арменией и Индией.
Кишан Дан Деваль поблагодарил за теплый прием и отметил, что приложит все усилия для выполнения миссии на высоком уровне и содействия развитию отношений между двумя дружественными странами. Посол отметил, что правительство его страны также заинтересовано в расширении и укреплении экономических связей с Арменией.
В ходе встречи собеседники обсудили различные вопросы развития сотрудничества в политической и экономической сферах. В частности, были затронуты возможности углубления отношений в сферах информационных технологий, туризма, деловых связей, реализации совместных инвестиционных проектов и предусмотренные в этом направлении шаги.
Премьер-министр Пашинян также подчеркнул важность подписания соглашения о создании зоны свободной торговли между Евразийским экономическим союзом и Индией, что также придаст новый импульс армяно-индийским торгово-экономическим отношениям и расширению сотрудничества.
Стороны также обменялись мнениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и региональным вопросам.