Արսեն Բաբայանը կալանավորվեց, բայց նրա ձերբակալման որոշումը ոչ իրավաչափ ճանաչվեց
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի, քիչ առաջ հրապարակեց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործով որոշումը: Բաբայանը կալանավորվեց, սակայն նրա ձերբակալումը ճանաչվեց ոչ իրավաչափ:
Նշենք, որ դատարանը երեկ էր հեռացել խորհրդակցական սենյակ` Բաբայանի կալանքի միջնորդության և ձերբակալման իրավաչափության դեմ բողոքի գործով որոշում կայացնելու:
Բաբայանի ձերբակալման դեմ նրա պաշտպանների բողոքն ու նրան կալանավորելու ՀՔԾ-ի միջնորդությունը քննվել են միասին:
Հիշեցնենք, որ Արսեն Բաբայանը մեղադրվում է պաշտոնեական կեղծիք կատարելու և իշխանության յուրացմանն օժանդակելու արարք կատարելու մեջ: Ըստ ՀՔԾ-ի տարածած հաղորդագրության՝ Բաբայանը, մասնավորապես, 2018 թվականին հանդիսանալով ՀՀ ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար, օժանդակել է մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն:
Բաբայանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում: Նա ձերբակալվել էր Քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի կասկածանքով, որի վրա համաներում է տարածվում: Ամենայն հավանականությամբ այս հանգամանքով է պայմանավորված, որ նրա ձերբակալման որոշումը ճանաչվել է ոչ իրավաչափ:

Арсен Балаян арестован, но решение о его задержании признано незаконным
Суд первой инстанции города Ереван в составе председательствующего судьи Карена Фархояна недавно огласил решение по делу заместителя главы администрации Национального собрания Арсена Бабаяна. Арсена Балаяна арестовали, но решение о его задержании признано незаконным.
Отметим, что суд вчера удалился в совещательную комнату для вынесения решения по данному делу по ходатайству о задержании и по жалобе о незаконности задержания. Жалоба адвокатов о незаконности задержания Бабаяна рассмотрена вместе с ходатайством Службы Национальной безопасности о его задержании.
Напомним, что Арсен Бабаян обвиняется в содействии в присвоении власти и совершении служебного подлога. Согласно сообщению Службы Национальной безопасности, Арсен Бабаян, в 2018 году будучи заместителем главы администрации Национального собрания содействовал группе должностных лиц в присвоении полномочий Конституционного суда.
Бабаян не признает вину в предъявленном обвинении. Он арестован по подозрению в преступлении, предусмотренной ст. 314 УК РА, на которую распространяется амнистия. Вероятно, этим и обусловлен тот факт, что решение о его задержании признано незаконным.