Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ճապոնացի գործարարներին
Աշխատանքային այցով Ճապոնիայում գտնվող` Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Տոկիոյում հանդիպել է ճապոնացի գործարարների խմբին:
Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ Արմեն Սարգսյանը գործարարներին ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային ու մրցակցային հնարավորությունները՝ ընդգծելով, որ մեր երկիրը բաց է համագործակցության համար:
Նա ասել է, որ Հայաստանը լինելով ԵԱՏՄ անդամ և սերտորեն համագործակցելով Եվրամիության հետ, լավ հնարավորություններ է ստեղծում գործարարների համար և կարող է այլ երկրների շուկաներ դուրս գալու կամուրջ հանդիսանալ: Նշելով, որ ներկայումս աշխարհը գտնվում է սրընթաց փոփոխությունների ժամանակահատվածում, նախագահը նկատել է, որ նոր ժամանակաշրջանում էական նշանակություն են ունենալու մարդկային միտքն ու բանականությունը։
«Սա այնպիսի մի ժամանակահատված է, երբ Ճապոնիան իր կրթական, գիտական բարձր մակարդակով, տեխնոլոգիական զարգացվածությամբ առավելություն ունի, բայց սա նաև մի ժամանակահատված է, երբ փոքր երկրները նույնպես, ինչպիսին Հայաստանն է, կարող են լինել հաջողակ: Սա բարձր տեխնոլոգիաների, մաթեմատիկական մոդելավորման, արհեստական բանականության դարաշրջան է: Պարտադիր չէ բնական պաշարներ ունենալ՝ հաջողելու համար, հաջողելու համար բավական է մարդկային միտքն ու փորձառությունը,-նշել է նախագահ Սարգսյանը: -Հայաստանը երկիր է՝ կրթական բարձր մակարդակ ունեցող ժողովրդով: Հայաստանը բաց է աշխարհի համար և, հուսով եմ, որ մենք լուրջ համագործակցություն կունենանք Ճապոնիայի և ճապոնական ընկերությունների հետ»:
Նախագահը նշել է, որ պատրաստ է հնարավորինս աջակցել այն ընկերություններին, որոնք հետաքրքրված են Հայաստանի հետ համագործակցությամբ: «Հույս ունենք առաջիկայում Հայաստանում ավելի շատ ճապոնական ընկերություններ տեսնել, ինչպես նաև հայկական բիզնես՝ այստեղ»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:

Armenian President in Tokyo: “We hope to see more Japanese companies in Armenia"
President Armen Sarkissian, who is in Japan on a working visit, today in Tokyo met with a group of Japanese businessmen.
President Sarkissian told them about the investment and competition opportunities in Armenia and underscored that our country is open for cooperation.
He said that Armenia, as a member of the EAEU, creates good conditions for the entrepreneurs and could become a bridge for accessing markets of other countries. Noting that currently the world is going through a period of fast-paced changes, the President said that in this new era human mind and intellect would have great significance.
“This is a time when Japan, with its advanced educational and scientific level and technological development, has an advantage; but this is also a period of time when small countries, such as Armenia, can become successful too. This is the era of high technologies, mathematical modeling, and artificial intelligence. Natural resources are not important for success, to become successful it would be enough to have human mind and skills,” President Armen Sarkissian said. “Armenia is a country where people have a high level of education. Armenia is open to the world, and I hope that we will have serious cooperation with Japan and Japanese companies.”
The President noted that he was ready to assist as much as possible to the companies which would be interested in cooperation with Armenia. “We hope to see more Japanese companies in Armenia soon, as well as Armenian business here,” President Sarkissian said.