Նիկոլ Փաշինյան․ «Սերբիայի հետ համաձայնագրի ստորագրումը ԵԱՏՄ համագործակցության աշխարհագրության ընդլայնման ևս մեկ քայլ դարձավ»
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստից հետո հանդիպել են ԶԼՄ ներկայացուցիչներին և ներկայացրել նիստի ընթացքում քննարկված հարցերն ու բանակցությունների արդյունքները:
Վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Թույլ տվեք հակիրճ ամփոփել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի այսօրվա նիստը։
Ցանկանում եմ նշել, որ քննարկումն, ինչպես միշտ, ընթացավ կառուցողական հունով և մեզ հաջողվեց համաձայնության գալ նիստի գրեթե բոլոր օրակարգային հարցերի շուրջ։
Մենք քննարկեցինք Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքնների մասին տեղեկատվությունը՝ ինտեգրացիոն տարածքի կառուցման գործում մեր հիմնական ձեռբերումները, ծագած խնդիրների պատճառները, ինչպես նաև ԵԱՏՄ ակտերի կատարման ընթացքը։
Քննարկվեց Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ոգելից խմիչքների շուկայի կարգավորման նախագծի նախապատրաստման ընթացքը։ Համաձայնագրի ընդունումը կհանգեցնի ԵԱՏՄ շրջանակում ոգելից խմիչքների ընդհանուր շուկայի իրավական հիմքերի ստեղծմանը։
Հաջորդիվ ցանկանում եմ նշել Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի հետ կատարվող գործարքների առանձնահատկությունների մասին պայմանագիրը, որը հանում է Միության ոսկերչական իրերի ներքին շուկայում առկա սահմանափակումները։ Կարևոր է նաև «Երրորդ երկրների շուկաներում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ոսկերչական զարդերի խթանմանն ուղղված գործողությունների ծրագիրը»։
Սիրելի ընկերներ, շատ ուրախ եմ, որ այսօրվա նիստին ներկա էր նաև Սերբիայի վարչապետ տիկին Բրնաբիչը։Գոհունակությամբ կցանկանայի նշել, որ այսօր ևս մեկ պետություն ստորագրեց ԵԱՏՄ ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագիրը։ Սա ևս մեկ քայլ դարձավ մեր համագործակցության աշխարհագրության ընդլայնմանն ուղղված միջոցառումների համատեքստում։
Այսօրվա նիստը նշանավորվեց նաև նրանով, որ ուժի մեջ մտավ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագիրը։
Սերբիայի հետ համաձայնագրի ստորագրումը և Չինաստանի հետ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը վկայում են մեր ինտեգրացիոն միության միջազգային նշանակության և գրավչության ավելացման մասին»։

Подписание соглашения с Сербией стало еще одним шагом в контексте мер по расширению географии сотрудничества ЕАЭС: Пашинян
После заседания Евразийского межправительственного совета состоялась совместная пресс-конференция премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и председателя Евразийской экономической комиссии Тиграна Саркисяна, которые представили обсужденные на заседании вопросы и результаты переговоров.
Премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
“Позвольте вкратце подвести итоги сегодняшнего заседания Евразийского межправительственного совета.
Хочу отметить, что обсуждения, как и, впрочем, всегда, были проведены в конструктивном русле и нам удалось прийти к согласию практически по всем вопросам повестки нашего заседания.
Мы рассмотрели информацию о результатах работы Евразийской экономической комиссии – наши основные достижения по построению интеграционного пространства, причины возникших проблем, а также ход исполнения актов ЕАЭС.
Был обсужден ход подготовки проекта Соглашения о регулировании алкогольного рынка в рамках Евразийского экономического союза. Заключение Соглашения приведет к созданию правовых основ общего алкогольного рынка в рамках ЕАЭС.
Следующим хочу отметить Соглашение об особенностях осуществления операций с драгоценными металлами и драгоценными камнями, которое снимает существующие ограничения на внутреннем рынке ювелирных изделий Союза. Важным является также и “План мероприятий по продвижению ювелирной продукции государств-членов ЕАЭС на рынки третьих стран”.
Дорогие друзья, Очень рад, что здесь присутствовала премьер-министр Сербии госпожа Брнабич.
С удовлетворением хочу отметить, что сегодня еще одна страна подписала Соглашение о зоне свободной торговли с ЕАЭС. Это стало еще одним шагом в контексте мер по расширению географии нашего сотрудничества.
Сегодняшнее заседание ознаменовалось еще и тем, что вступило в силу Соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве с Китайской Народной Республикой.
Подписание соглашения с Сербией и вступление в силу соглашения с Китаем свидетельствует о повышении международной значимости и привлекательности нашего интеграционного объединения”.