Վարչապետը Նիկիտա Սիմոնյանին պարգևատրել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով
Աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանություն։ Վարչապետը հանդիսավոր արարողության շրջանակում Հայկական ֆուտբոլին մատուցած անուրանալի ծառայությունների և ունեցած ակնառու նվաճումների համար Նիկիտա Սիմոնյանին պարգևատրել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով։
Իր խոսքում վարչապետը նշել է.
«Ինձ համար մեծ պատիվ է Նիկիտա Սիմոնյանին հանձնել հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար Առաջին աստիճանի շքանշանը: Ես ծնվել եմ 1975 թվականին և այն ժամանակից, երբ ինքս ինձ հիշում եմ, հիշում եմ, որ մեր ընտանիքի, միջավայրի բոլոր առիթների, սեղանների շուրջ անպայման անխուսափելիորեն ինչ-որ մի պահի խոսակցությունը հասել է «Արարատ 73»-ին և Նիկիտա Սիմոնյանին:
Ինձ համար որպես մարդ, որին ամբողջ մանկության ընթացքում ուղեկցել է այդ անունը որպես լեգենդ, մեծ պատիվ է այսօր անձամբ ծանոթանալ և այս առիթը ունենալ: Կարծում եմ, որ իսկապես շատ դիպուկ է բնորոշում այս շքանշանը իր հայրենիքի՝ Հայաստանի առաջ Նիկիտա Սիմոնյանի ծառայությունը, վաստակը, որովհետև կարծում եմ, որ խոսքն ընդամենը ֆուտբոլի մասին չէ. «Արարատ-73»-ը դարձել է մեր ազգային ինքնագիտակցության անբաժանելի մասը, մեր ազգային ինքնավստահության, մեր ազգային հպարտության, սեփական ուժերի նկատմամբ մեր հավատի մի շատ կարևոր հենասյուն:
«Արարատ-73»-ն այն խորհրդանիշն է, որը մեզ ապացուցում է ամեն օր, որ այն ժամանակ, երբ մենք իրար հետ ենք, երբ մենք կանգնած ենք կողք- կողքի, երբ մենք ունենք ընդհանուր ձևակերպված նպատակ և երազանք՝ կարողանում ենք ստեղծել հնարավորություն այդ երազանքը կյանքի կոչելու համար: Կարծում եմ, որ մեր երկարամյա պատմության մեջ «Արարատ-73»-ի ցուցաբերած սխանքը և այն աշխատանքը, որն արել է պարոն Սիմոնյանը, իսկապես շատ կարևոր հանգրվան է և մեզ ուժ է տալիս ոչ միայն երազելու, այլև այդ երազանքները կյանքի կոչելու:
Հարգելի պարոն Սիմոնյան, թույլ տվեք Հայաստանի Հանրապետության անունից, հայ ժողովրդի անունից շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ հայրենիքին մատուցած ձառայությունների համար։ Մենք հպարտ ենք Ձեզնով, Դուք Ձեր աշխատանքով մեզ տվել եք հպարտություն: Ուրախ ենք Ձեզ այսօր տեսնել այսպիսի բարձր տրամադրությամբ, այսպիսի հիանալի երիտասարդ տեսքով և բոլորիս համար մեծ պատիվ կլինի առաջիկայում Ձեզ տեսնել Հայաստանում: Կրկին և կրկին շնորհակալություն», - նշել է վարչապետ Փաշինյանը։
Նիկիտա Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին բարձր գնահատանքի համար եւ նշել, որ միշտ հպարտ է եղել հայ լինելու, ֆուտբոլում արձանագրած հաջողություններով հայ ազգի պատիվը բարձր պահելու համար։

Премьер-министр наградил Никиту Симоняна орденом “За заслуги перед Отечеством” 1-й степени
Находящийся с рабочим визитом в Москве премьер-министр Никол Пашинян посетил посольство Республики Армения в России. Во время торжественной церемонии премьер-министр наградил Никиту Симоняна орденом “За заслуги перед Отечеством” 1-й степени за неоспоримые заслуги и выдающиеся достижения в армянском футболе.
В своей речи премьер-министр отметил:
“Для меня большая честь вручить Никите Симоняну орден “За заслуги перед Отечеством” 1-й степени. Я родился в 1975 году, и с тех пор, как я себя помню, я помню, что в нашей семье, во время всех застолий в какой-то момент разговор обязательно переходил к “Арарату-73” и Никите Симоняну.
Для меня, как человека, которого все его детство сопровождало это легендарное имя, большая честь сегодня лично познакомиться с ним. Думаю, этот орден действительно очень четко характеризует службу, заслугу Никиты Симоняна перед его Отечеством - Арменией, потому что я думаю, что речь не только о футболе: “Арарат-73” стал неотъемлемой частью нашего национального самосознания, нашей национальной самоуверенности, нашей национальной гордости, нашей веры в собственные силы.
“Арарат-73” - это символ, который каждый день доказывает нам, что, когда мы стоим вместе, когда мы стоим друг рядом с другом, когда у нас общая цель и мечта, мы можем создать эту возможность для воплощения мечты в реальность. Думаю, в нашей многовековой истории героизм “Арарата-73” и работа, которую проделал г-н Симонян, действительно являются очень важной вехой и дают нам силы не только мечтать, но и осуществить эти мечты.
Уважаемый господин Симонян, позвольте мне от имени Республики Армения и армянского народа поблагодарить Вас за заслуги перед Отечеством. Мы гордимся Вами, своей работой Вы стали нашей гордостью. Мы рады видеть Вас в таком хорошем настроении сегодня, в таком прекрасном молодом виде, и для всех нас будет большой честью увидеть Вас в Армении в ближайшем будущем. Еще и еще раз спасибо”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Никита Симонян поблагодарил премьер-министра за высокую оценку и отметил, что всегда гордился тем, что является армянином и высоко держит честь армянского народа достижениями в футболе.