Վարչապետն ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոզմարի Դի Կարլոյի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական և խաղաղության ամրապնդման հարցերով տեղակալ Ռոզմարի Դի Կարլոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Դի Կարլոյի այցը Հայաստան և կարևորել ՀՀ կառավարության և ՄԱԿ-ի միջև ձևավորված սերտ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, այդ թվում՝ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին ՄԱԿ-ի կողմից ցուցաբերվող օժանդակությունը: Վարչապետը կարևորել է Ընտրական օրենսգրքում այնպիսի բարեփոխումների անցկացումը, որոնք կերաշխավորեն ընտրությունների արդար և թափանցիկ իրականացումը: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատակամ է հետևողականորեն առաջ մղելու բարեփոխումները՝ ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման նպատակով:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական և խաղաղության ամրապնդման հարցերով տեղակալը ողջունել է Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներն ու ընդգծել ՄԱԿ-ի պատրաստակամությունը՝ սերտորեն համագործակցելու ՀՀ կառավարության հետ: Ռոզմարի Դի Կարլոն շնորհավորել է վարչապետին Հայաստանի՝ Մարդու իրավունքների խորհրդի (ՄԻԽ) անդամ ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ հայ գործընկերներին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ծրագրին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ռոզմարի Դի Կարլոն անդրադարձել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին և կարևորել բարենպաստ մթնոլորտի ձևավորումն ու փոխվստահության հիման վրա բանակցությունների առաջ մղումը: Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող այլ հարցերի շուրջ:

Премьер-министр принял делегацию во главе с заместителем генерального секретаря ООН
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с заместителем генерального секретаря ООН по политическим вопросам и вопросам миростроительства Розмари Дикарло.
Премьер-министр приветствовал визит г-жи Дикарло в Армению и отметил важность тесного сотрудничества между правительством Армении и ООН в различных областях. В частности, Никол Пашинян высоко оценил поддержку ООН в реализации в различных сферах Армении институциональных реформ, в том числе в контексте изменений Избирательного кодекса. Премьер-министр подчеркнул важность реализации таких преобразований Избирательного кодекса, которые обеспечат справедливое и прозрачное проведение выборов. Глава правительства подчеркнул, что правительство Армении намерено последовательно продвигать реформы, направленные на развитие и укрепление демократии.
Заместитель генерального секретаря ООН по политическим вопросам и вопросам миростроительства приветствовала реализуемые в Армении демократические реформы и подчеркнула готовность ООН тесно сотрудничать с правительством Армении. Розмари Дикарло поздравила премьер-министра с избранием Армении членом Совета по правам человека и пожелала успехов своим армянским коллегам.
В ходе встречи собеседники обсудили различные вопросы, связанные с программой двустороннего сотрудничества.
Никол Пашинян и Розмари Дикарло коснулись процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта и подчеркнули важность формирования благоприятной атмосферы и продвижения переговоров на основе взаимного доверия. Стороны также обменялись мнениями по другим вопросам региональной безопасности.