Վարչապետը Մայր Աթոռում հանդիպել է Գերագույն հոգևոր խորհրդի և եպիսկոպոսաց դասի տարեկան ժողովի մասնակիցների հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և հանդիպել Գերագույն հոգևոր խորհրդի և եպիսկոպոսաց դասի տարեկան ժողովի մասնակիցների հետ: Այս մասին հայտնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածին այցելելու, Գերագույն հոգևոր խորհրդի նիստի անդամներին հանդիպելու համար և ներկայացրել նիստում քննարկվող հարցերի օրակարգը:
Դիմելով ներկաներին, վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Վեհափառ Տեր, Սրբազան հայրեր, Գերագույն հոգևոր խորհրդի հարգելի անդամներ,
ուրախ եմ այսօրվա հանդիպման համար: Իհարկե նման հանդիպումների կարիքը և անհրաժեշտությունը կա, գուցե ավելի հաճախ, քան տեղի է ունենում: Ընդհանուր առմամբ, իհարկե, ինչպես Վեհափառը նշեց, պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների հետ կապված քննարկումները շատ կարևոր են, առավել ևս նոր իրավիճակում և նոր պայմաններում, որ այսօր ունենք Հայաստանի Հանրապետությունում: Այդ պայմաններն ու հարաբերություններն ունեն բազմաթիվ նրբություններ և ես հույս ունեմ, որ այսօր այդ նրբությունների կարևոր դետալներին մենք հնարավորություն կունենանք անդրադառնալ:
Ընդհանուր առմամբ, երբ ասվում է պետություն-եկեղեցի հարաբերություն՝ ես առաջին հերթին հասկանում եմ ոչ միայն և ոչ այնքան նյութական հարաբերությունների կարգավորումներ, չնայած դրանք էլ կարևոր և էական են, այլ առաջին հերթին հասկանում եմ քննարկում՝ մեր երկրում հոգևոր կյանքի, հոգևոր արժեքների և ընդհանրապես հոգևոր մթնոլորտի առումով:
Ընդհանուր առմամբ, երբ ես մտածում եմ մեր երկրում առկա մթնոլորտի մասին՝ ես այն եզրակացությանն եմ գալիս, որ ցավոք մեր ժամանակներում, ես չեմ ուզում այդ ժամանակների մեկնարկ, ավարտ, այսինքն մի կոնկրետ ժամանակ նշել, ընդհանուր միտումը ապահոգևորականացումն է: Եվ սա ես նկատի չունեմ որպես ծառայություն, ես նկատի չունեմ որպես պաշտոն, կարգավիճակ, ես նկատի ունեմ առաջին հերթին ընկալումը հանրային հարաբերություններում, այսպես ասած, էլիտայի և հանրության հարաբերությունները, ընդհանրապես կամայական երկու քաղաքացիների հարաբերությունները: Իմ կարծիքն այն է, որ այդ ապահոգևորականացման ֆոնին է, որ տեղի են ունենում քաղաքական դեգրադացիաներ և տեղի է ունենում կոռուպցիայի ծավալում և ոչ միայն կոռուպցիայի ծավալում, այլև դա դառնում է շատ սովորոական հարաբերությունների կերպ և այս ապահոգևորականացման ճանապարհին և ֆոնին է, որ հանրության ավելի ու ավելի մեծ շերտեր են ներգրավվում ահա այդպիսի երևույթների մեջ:
Ընդհանրապես ուզում եմ անկեղծ խոստովանել, որ երբ մի որևէ քաղաքական թիմ կամ անձ հասնում է իշխանության կամ իշխանական կարգավիճակ է ձեռք բերում, սովորաբար, համենայն դեպս պատմական տրամաբանությունը շատ հաճախ եղել է այդպիսին, նրանց առաջին մտածումը և միտումը լինում է հետևյալը. ի՞նչպես անել՝ այդ կարգավիճակը հնարավորինս երկար պահել և եթե նույնիսկ հնարավոր է՝ սեփականել:
Ես ուզում եմ հստակ ընդգծել, որ մեր կառավարության առաքելությունը և անձամբ իմ առաքելությունը ընդհանրապես ոչ միայն այս կարգավիճակում, այլև իմ ողջ կյանքի ընթացքում ես համարել եմ իրական փոփոխություններ բերելը, այնպիսի փոփոխություններ բերելը, որոնք կծառայեն մարդուն, որոնք կծառայեն երկրին, որոնք կծառայեն պետությանը, որոնք կծառայեն եկեղեցուն, որովհետև ինձ համար հոգևոր արժեքները, հոգևոր կյանքը, հոգևոր բովանդակությունը չափազանց կարևոր են և բազմիցս ասել եմ՝ դա համարում եմ իմ քաղաքական գործունեության և կյանքի անբաժանելի մասը: Ես ընդհանրապես համարում եմ, որ քաղաքական գործունեությունն ինձ համար իմաստ չէր ունենա, եթե այդ շատ կարևոր կոմպոնենտը տեղ չզբաղեցներ այդ գործունեության մեջ:
Եվ ուզում եմ ասել, որ ես նաև, իմ սուբյեկտիվ ընկալումն է սա, չեմ հավակնի պնդել, որ սա ամենաճիշտ կամ ամենաարդարացված կամ գուցե ամենապրագմատիկ ընկալումն է, բայց դա իմ ընկալումն է, որ ընդհանրապես մեր կյանքին պետք է նայել այս պրիզմայով, որովհետև ժամանակակից քաղաքակիրթ հարաբերությունները ես պատկերացնում եմ որպես որոշակի սպեկտրի և մասերի բաժանած շրջանակ, որտեղ կան տարբեր կոմպոնենտներ՝ կա նյութական կոմպոնենտ, հոգևոր կոմպոնենտ, քաղաքական կոմպոնենտ, արժեքային կոմպոնենտ և իրավական կոմպոնենտ:
Այդ ամեն ինչի ճիշտ համադրությամբ է, որ ձևավորվում է մրցունակ պետություն և հասարակություն: Ուզում եմ ասել նաև, որ հենց այս առաքելության գիտակցությունից է բխում, որ ես հասկանում եմ, որ մենք և հանրության հետ, և եկեղեցու հետ և քաղաքացիների հետ, և քաղաքական ուժերի հետ պետք է պատրաստ լինենք ուղիղ, բաց, անկեղծ խոսակցության, և այդ խոսակցությունների նպատակն է շատ կարևոր, որ մենք արձանագրենք՝ ինչի համար է այդ խոսակցությունը՝ հաղթահարել ճգնաժամը կամ կանխարգելել ճգնաժամն այն դեպքերում, երբ ճգնաժամ չկա:
Իսկ ընդհանուր առմամբ, ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում, բոլոր ոլորտներում կա ճգնաժամ, որովհետև եթե չլիներ այդ ճգնաժամը՝ այն իրադարձությունները, որ տեղի ունեցան Հայաստանի Հանրապետությունում՝ ուղղակի տեղի չէին ունենա: Եթե չկա ճգնաժամ՝ այդ իրադարձությունները տեղի չէին ունենա և այն, որ Հայաստանի Հանրապետության հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ և Սփյուռքի հարյուր հազարավոր մեր հայրենակիցներ շատ հստակ դիրքորոշում արտահայտեցին՝ սկսած դպրոցականներից, ավարտած տարեցներով: Սա վկայությունն էր այն բանի, որ 2018 թվականի գարնան դրությամբ՝ մենք չունեինք մի ոլորտ, բացարձակապես չունեինք ոլորտ, որտեղ չունեինք ճգնաժամ: Ես, քավ լիցի, չեմ ասի, թե այս մեկ ու կես տարվա ընթացքում այդ ճգնաժամերը լուծվել են, բայց մի ճգնաժամ հաստատ լուծվել է, վստահության ճգնաժամը հաստատ լուծվել է:
Սա լավ հիմք է, որպեսզի մենք շարունակենք մեր ճանապարհը և լուծենք նաև մյուս բոլոր ճգնաժամերը և լուծենք դա կառուցողականության, փոխադարձ հարգանքի, բաց, անկեղծ, ուղիղ երկխոսության և քննարկումների միջոցով: Համենայնդեպս, ես այսպիսին եմ պատկերացնում նաև պետություն-եկեղեցի հարաբերությունները:
Չեմ կարող ասել, թե մենք այս առումով հասել ենք երկխոսության մի այնպիսի մակարդակի, որը կարող ենք համարել, որ կատարյալ է, բայց որ մենք այս ճանապարհին տեղում կանգնած չենք մնացել՝ դա էլ փաստ է: Մենք որոշակի քայլեր արել ենք, խոսել ենք, զրուցել ենք, քննարկել ենք և ես ուրախ եմ առաջինը սրա համար, որ մենք կարող ենք դա անել: Սա առողջության շատ կարևոր ցուցիչ է և առողջության շատ կարևոր վկայություն է: Ես շնորհակալ եմ նաև այսպիսի հնարավորության համար, շնորհակալ եմ Վեհափառ հայրապետին, որ ինքն անընդհատ այս հնարավորություններն օգտագործում է նման խոսակցությունների համար և նորանոր առիթներ է փնտրում և ստեղծում, որպեսզի մենք այս երկխոսությունն ունենանք: Ես այսօր այստեղ եկել եմ Վեհափառ հայրապետի հրավերով՝ հենց այսպիսի զրույց և երկխոսակցություն ունենալու»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են եկեղեցի-պետություն հարաբերություններին, մեր պետության և ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերներին, առկա խնդիրներին և դրանց լուծման հանարավորություններին, պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը, ինչպես նաև հանրության շրջանում հնչեղություն ունեցող թեմաներին վերաբերող մի շարք հարցեր:

Своей миссией в течение всей своей жизни я считал достижение реальных изменений, которые будут служить людям, государству, церкви: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Первопрестольный Святой Эчмиадзин и встретился с участниками Высшего духовного совета.
Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй поблагодарил премьер-министра Пашиняна за визит в Первопрестольный Святой Эчмиадзин и встречу с участниками ежегодного собрания Верховного духовного совета, а также представил повестку обсуждаемых вопросов.
Обращаясь к присутствующим, премьер-министр Пашинян отметил:
“Ваше Святейшество, Святые отцы, Уважаемые члены Высшего духовного совета,
Я рад сегодняшней встрече. Конечно, есть необходимость в таких встречах, и, возможно, чаще, чем они проходят сейчас. В целом, конечно, как отметил Католикос, дискуссии об отношениях между государством и церковью очень важны, особенно в новой ситуации и новых условиях, которые мы имеем сегодня в Республике Армения. Эти условия и отношения имеют много тонкостей, и я надеюсь, что сегодня мы сможем рассмотреть важные детали этих тонкостей.
Вообще, когда речь заходит об отношениях между государством и церковью, я в первую очередь понимаю не только и не столько регулирование материальных отношений, хотя они тоже важны и существенны, а прежде всего я понимаю обсуждение духовной жизни, духовных ценностей и атмосферы духовности в целом в нашей стране.
В целом, когда я думаю об атмосфере в нашей стране, я прихожу к выводу о том, что, к сожалению, в наше время (я не хочу обозначать начало, конец, то есть, указывать определенный период) общая тенденция ведет к отказу от духовности. И я не имею в виду в плане услуг, я не имею в виду в плане позиции, статуса, я имею в виду, прежде всего, восприятие в общественных отношениях, то есть отношения элиты и общественности, отношения любых двух граждан в целом. Думаю, что именно на фоне этого отказа от духовности происходит политическ ая деградация и распространение коррупции, и не только распространение, но это становится обычным способом ведения дел, и именно на пути и на фоне отказа от духовности все больше и больше слоев общества вовлекается в такие явления.
В целом, я хочу признаться, что, когда политическая команда или человек достигает власти или получает статус руководителя, обычно (по крайней мере историческая логика часто была такой) их первая мысль и стремление: как сохранить этот статус как можно дольше и, если возможно, присвоить его.
Я хочу четко подчеркнуть, что миссией нашего правительства и моей личной миссией не только в этом статусе, но и на протяжении всей своей жизни, я считал то, что необходимо добиться реальных изменений, добиться таких изменений, которые будут служить людям, которые будут служить стране, которые будут служить государству, которые будут служить церкви, потому что духовные ценности, духовная жизнь, духовное содержание очень важны для меня, и я много раз говорил, что считаю их неотъемлемой частью своей политической деятельности и жизни. Я вообще считаю, что политическая деятельность не была бы столь значимой для меня, если бы этого очень важного компонента не было в этой деятельности.
И я хочу сказать (это мое субъективное восприятие и не буду настаивать на нем, и это самое правильное или самое оправданное или, возможно, самое прагматичное восприятие, но таково мое восприятие), что мы должны смотреть на нашу жизнь в целом в рамках этой призмы, потому что современные цивилизованные отношения я представляю в виде разделенного на определенные спектры и части круга, где есть различные компоненты: материальный компонент, духовный компонент, политический компонент, ценностный компонент и правовой компонент.
Именно в их правильном сочетании формируется конкурентоспособное государство и общество. Я также хочу сказать, что именно из осознания этой миссии исходит то, что я понимаю, что мы должны быть готовы к прямому, открытому, откровенному разговору с общественностью, с церковью, с гражданами и с политическими силами, и очень важна цель этих бесед, и мы должны осознавать для чего ведется этот разговор - преодолеть кризис или предотвратить кризис в тех случаях, когда кризиса нет.
И вообще, я думаю, что в Республике Армения есть кризис во всех сферах, потому что если бы не было кризиса, события, которые произошли в Республике Армения, просто не произошли бы. И если бы не было кризиса, эти события не произошли бы, и об этом свидетельствует тот факт, что сотни тысяч граждан Республики Армения и сотни тысяч наших соотечественников в диаспоре, начиная от школьников и заканчивая пожилыми людьми, выразили очень четкую позицию. Это было свидетельством того, что по состоянию на весну 2018 года у нас не бы ло ни одной сферы, где не было бы кризиса. И, упаси Бог, я не буду говорить, что за последние полтора года эти кризисы были разрешены, но один кризис точно был разрешен - кризис доверия точно разрешен.
Это хорошая основа для того, чтобы мы продолжили наш путь и разрешали все другие кризисы, и разрешали их посредством конструктивности, взаимного уважения, открытого, откровенного, прямого диалога и обсуждения. По крайней мере, так я представляю отношения между государством и церковью.
Не могу сказать, что в этом смысле мы достигли такого уровня диалога, что можем считать, что все идеально, но то, что мы не стоим на месте, это факт. Мы предприняли некоторые шаги, поговорили, побеседовали, обсудили, и я в первую очередь рад тому, что мы можем сделать это. Это очень важный показатель здоровья и очень важное свидетельство здоровья. Я также благодарен за такую возможность, и я благодарен Его Святейшеству за то, что он постоянно использует эти возможности для таких бесед и ищет новые возможности и поводы, чтобы мы вели этот диалог. Я пришел сюда сегодня по приглашению Его Святейшества, чтобы провести такой разговор и диалог. Спасибо”.
В ходе состоявшегося в открытой и искренней атмосфере диалога был обсужден ряд вопросов, связанных между государством и церковью отношениями, стоящими перед нашим государством и нашим народом вызовами, существующими проблемами и возможностями их решения, сохранением историко-культурного наследия, а также представляющими общественный интерес вопросами.