Դարձյալ Արցախի հիմնախնդրի շուրջ. կարիք չկա պատասխան տալ այլոց մեղքերի համար
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրապ Մնացականյանի` HardTalk-ի ձեւաչափով BBC-ին տված հարցազրույցը կրկին արդիականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ միջազգային դիվանագիտության թեման: Նախեւառաջ ի հայտ եկավ կոնֆլիկտային իրավիճակի էության գնահատականներում մեծ տարաձայնությունների փաստը: Շատերը նախարարին մեղադրեցին արցախյան հակամարտության էությունը բացահայտելու անկարողության մեջ: Ճշմարտության մասնիկ դրանում կա. Հայաստանի իշխանություններն արդեն քառորդ դար միջազգային տարբեր հարթակներում իրենց հասցեին հնչող բազմաթիվ մեղադրանքներ են «կուլ տալիս» միջազգային իրավունքի կանոնները խախտելու համար: Մնացականյանը բացառություն չէ: Իսկ հայկական իշխանությունների այդօրինակ դիրքորոշման պատճառը միանգամայն տրիվիալ է. չափազանց մակերեսորեն է ընկալվում միջազգային իրավունքի իմաստը: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի առնչությամբ երբեք չենք ունեցել սեփական իրավունքների ողջամիտ ընկալում` ի սկզբանե, դեռեւս 1994 թվականից, համարվում էր, որ մեր գործողությունները հակասում են միջազգային իրավունքին եւ միջազգային հանրության դիրքորոշմանը: Առաջին հերթին` դա վերաբերում է կոնֆլիկտային իրավիճակի տարածքային բաղադրիչին: Ներկայիս Արցախի հանրապետության տարածքում չձեւավորվեց սեփական իրավունքների տրամաբանական եւ հասկանալի հայեցակարգ: Եվ, ընդհանրապես, իրավունք հասկացությունն այդպես էլ չիմաստավորվեց` որպես սեփական դիրքորոշման փաստարկման մեխանիզմ:
Գործերի այդպիսի վիճակը Ադրբեջանին ու նրա կողմնակիցներին հնարավորություն տվեց անդադրում պնդել Արցախի դեմ օրինական հիմունքով զենք կիրառելու իր իրավունքի մասին: Իսկ Հայաստանին մնում էր միայն արդարանալ` զինվելով Արցախի բնակչության անվտանգության պաշտպանության մասին փաստարկով: Բնականաբար` պարբերաբար գտնվում են մարդիկ, ովքեր ուղղակի Հայաստանին մեղադրում են միջազգային իրավունքը խախտելու համար: Հայաստանի պատասխանատու անձանց գլխում ոչ մի կերպ չծագեց այն միտքը, որ միջազգային հանրության հետ իր բանակցային ծրագրահենքն ու խոսքը պետք է կառուցել 1992թ. Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ամենասկզբից միջազգային իր պարտավորությունների կոպիտ խախտման համար Ադրբեջանին խստորեն մեղադրելու հենքի վրա: Եվ բանն ամենեւին Ադրբեջանի կողմից հայ բնակչության իրավունքների ոտնահարումները չեն, այլ` ստանձնած պարտավորությունների կոնկրետ խախտումը, որն էլ Արցախի ներկայիս ստատուս-քվոյի կազմավորմանն էր հանգեցրել:
Արցախի հանրապետությունն, իր ներկայիս սահմաններով, ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումից Ադրբեջանի հրաժարման ուղղակի հետեւանք է: Համապատասխանաբար` Արցախի հանրապետության տարածքում Ադրբեջանը ոչ մի իրավունք չունի: Ոչ մի իրավունք չունի նաեւ այդ տարածքի ապագա կարգավիճակը որոշելու: Այդպիսի իրավունքների մասին Ադրբեջանը կարող էր խոսել, եթե պահպաներ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները: Մանավանդ որ, հակամարտության կարգավորման բանակցությունները վարվում են ԵԱՀԿ-ի շրջանակներում, որտեղ ընդունվել էին այդպիսի պարտավորություններ:
Հակիրճ պարզաբանենք վերն ասվածը: Հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ռազմական փուլ մտավ ԽՍՀՄ-ի եւ նրա Սահմանադրության վերացումից հետո: ԽՍՀՄ-ը` որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, գոյությունը դադարեցրել է 1991 թվականի դեկտեմբերի 26-ին: Հետխորհրդային տարածքում հարաբերությունները կարգավորելու իրավական ոչ մի մեխանիզմ այն ժամանակ չկար: ԽՍՀՄ նախկին հանրապետությունները սկսել էին իրենց միջազգային ճանաչումը ստանալ: Ոչ ոք հատուկ չէր շտապում դա անել: Ռուսաստանն, օրինակ, Ադրբեջանը` որպես անկախ պետություն, ճանաչել է միայն 1992 թվականի ապրիլի 10-ին: Սակայն այդպիսի կիսաճանաչված վիճակում նոր երկրները սկսել էին Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության խորհրդակցության (ԵԱՀԽ) մեջ մտնել:
Մի տեսակ տարօրինակ է. այդ միջազգային ձեւաչափում որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով: Հանելուկ էր մնում, թե ինչպես էին այդտեղ հայտնվել ԵԱՀԽ-ի ընդամենը մի քանի անդամի կողմից ճանաչված նոր պետությունները: Բայց, հավանաբար, դեր է խաղացել հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված կոնֆլիկտային իրավիճակը: ԵԱՀԽ-ն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը միացել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի` այդ կառույց մտնելու հետ միաժամանակ (Պրագա, 30 հունվարի 1992թ.): Այսինքն` հակամարտության կարգավորումն այդ երկրների միջազգային ճանաչման նախաբանը եղավ: ԵԱՀԽ-ի գործողություններից դա նկատելի է ողջ ակնհայտությամբ:
1992 թվականի հունվարի 30-31-ին ԵԱՀԽ արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդը փարիզյան հանդիպման ժամանակ որոշում էր ընդունել իր զեկուցողներին ուղարկել արցախյան հակամարտության գոտի: 1992 թվականի փետրվարին ԵԱՀԽ հատուկ առաքելությունը Միջազգային հելսինկյան ֆեդերացիայի նախկին նախագահ, Չեխոսլովակիայի նախագահի այն ժամանակվա կաբինետի ղեկավար Կարել Շվարցենբերգի գլխավորությամբ այցելել էր Ադրբեջան, Հայաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ: Այցի արդյունքներով պատրաստվել էր զեկուցում, որը քննարկման առարկա էր դարձել ԵԱՀԽ-ի 1992 թվականի փետրվարի 27-28-ին եւ մարտի 13-14-ին կայացած` Ավագ պաշտոնատար անձանց կոմիտեի (ԱՊԱԿ) 7-րդ եւ 8-րդ նիստերում: Փետրվարի 28-ին ԱՊԱԿ-ն ընդունել էր որոշում, որի գլխավոր բաղադրամասերն էին` հրադադարը, մարդասիրական միջանցքների ստեղծումը եւ հակամարտության տարածաշրջան սպառազինությունների մատակարարման բռնարգելքը:
Այստեղ մենք մոտենում ենք սույն հոդվածի գլխավոր թեմային: 1992 թվականի նոյեմբերից, երբ ԽՍՀՄ ներքին զորքերը լքեցին Լեռնային Ղարաբաղը, Ադրբեջանն արդեն շրջափակման մեջ ու հրետակոծության տակ էր պահում Արցախը: Սկսած 1992 թվականի հունվարի 30-ից` Ադրբեջանը պարտավոր էր դադարեցնել թշնամական գործողությունները, քանի որ ԵԱՀԽ-ում միջազգային պարտավորություններ էր ստանձնել:
ԵԱՀԽ-ի Եզրափակիչ ակտում գրված սկզբունքների համաձայն, այդպիսի պարտավորություններ են մասնավորապես.
- մասնակիցները միմյանց միջեւ եղած վեճերը լուծելու են խաղաղ միջոցներով՝ այնպես, որպեսզի չվտանգեն միջազգային խաղաղությունը եւ անվտանգությունը;
- մասնակիցներն ընդունում են սեփական ճակատագիրը տնօրինելու՝ ժողովուրդների իրավունքը:
Այդպիսի պարտավորությունների ստանձնումը եղել է Ադրբեջանին ԵԱՀԽ ընդունելու գնով: Բայց այդ երկիրն այնքան էլ լուրջ չվերաբերվեց այնպիսի հասկացությանը, ինչպիսին է միջազգային պարտավորությունը մի կազմակերպությունում, որը կանոնակարգում է տարածքի, սահմանների, ինքնորոշման, կարգավիճակի նկատմամբ իրավունքների օրինականությունը: Եթե լուրջ վերաբերվեր՝ չէր հայտնվի այսօրվա իրավիճակում: Այդ իմաստով կարելի է արձանագրել հետեւյալը. արդեն 1992-ի փետրվարին Ադրբեջանը չկատարեց ստանձնած պարտավորությունները՝ «Գրադ» համակարգ կիրառելով Ստեփանակերտի դեմ, այսինքն՝ խախտեց Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը: Այդ պահից Ադրբեջանը ձեռնարկեց լայնածավալ ագրեսիա, որն ավարտվեց 1994 թվականին նրա պարտությամբ: Արցախի հանրապետությունը ներկա տեսքով Ադրբեջանի ագրեսիայի ուղղակի հետեւանքն է:
Չի կարելի պնդել, թե միջազգային հանրությունն անտեսել է այդ փաստը: Դրա հաստատումն են բազմաթիվ բանաձեւերը: Օրինակ՝ 1999թ. մարտի 11-ին Եվրախորհրդարանն ընդունեց «Կովկասում խաղաղ գործընթացին աջակցելու մասին» բանաձեւը, որում ճանաչում է փաստը, որ «Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը իր անկախությունը հռչակել է 1991 թվականի սեպտեմբերին` ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, երբ համանման անկախություն էին արդեն հռչակել նախկին խորհրդային սոցիալիստական հանրապետությունները»:
Ինչպես տեսնում ենք, սեփական ճակատագիրը տնօրինելու՝ Լեռնային Ղարաբաղի իրավունքը ճանաչվում է առանց այլեւայլության: Մինչ այդ, ընդունվել էին բանաձեւեր, որոնք մատնացույց էին անում Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի թշնամական գործողությունները: Եղան նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու պահանջով: 1994 թվականին ԵԱՀԽ-ի կողմից ճանաչվել էր զինադադարի մասին մայիսի 12-ի պայմանագիրը, որը հակամարտության մյուս կողմերի հետ միասին ստորագրել էին Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները:
«Աննկատ» էր մնացել (ավելի ստույգ՝ պաշտոնապես չամրագրված) միայն Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների խախտման փաստը, ինչը ծանր հետեւանքներ ունեցավ բոլորի եւ, առաջին հերթին, հենց իր համար: Դա թույլ է տալիս Ադրբեջանին «իրավունք ճոճել» ողջ աշխարհի առջեւ: Այդ ամենը հանգեցրեց նաեւ նրան, որ Ադրբեջանը երկրորդ անգամ միջազգային իրավունքը խախտեց 2016 թվականի ապրիլին՝ չկատարելով 1994 թվականի մայիսի 12-ի զինադադարի պայմանները:
Ի՞նչ իրավունքների մասին կարող է խոսել Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքները խախտած երկիրը: Եվ Հայաստանի կողմից միջազգային իրավունքի ի՞նչ չհարգման մասին կարող են խոսել` որտեղ էլ որ լինի: Ադրբեջանը չպետք է պատերազմ սկսեր` շրջանցելով ընդունած միջազգային պարտավորությունները, եւ տանուլ տար այդ պատերազմը: Քանի որ դա կատարվել է` կասկածի տակ են նաեւ Ադրբեջանի իրավունքները:
Հակամարտության կարգավորման բանակցություններին մասնակցող` Հայաստանի պատասխանատու անձինք պետք է լավ իմանան հակամարտության կողմերի իրավունքների եւ պատասխանատվության մասին: Պետք է լավ իմանան նաեւ ներկայիս ստատուս-քվոյի ծագումնաբանությունը: Դա նրանց թույլ կտա հեռանալ մեր երկրին պարտադրվող` աշխարհում ինչ-որ մեկի առջեւ ունեցած կարծեցյալ պարտավորություններից: Ադրբեջանի եւ միջազգային հանրության հետ հարկավոր է խոսել միայն տարածաշրջանի ժողովուրդների առջեւ այդ երկրի պատասխանատվության մասին: Եվ ուրիշ` ոչ մի բանի: Իր իրավունքները պետք է պահպանել եւ ոչ ոքի թույլ չտալ ոտնձգություն կատարել դրանց նկատմամբ: Մնացած ամեն ինչը կարելի է կարգավորել:
Եվ պետք չէ ասել, թե «աշխարհը կառուցված է ազգային շահերի վրա», թե` «իրավունքը կեղծիք է», թե` «ուժն է ծնում իրավունք»: Ավելի լավ է մտածել` արդյո՞ք կա Ուժ, եւ որտեղից է այն ծնվում: Այդժամ հնարավոր կլինի հասկանալ, որ «ուժը ծնվում է սեփական իրավունքների ճանաչման պայքարից»: Միայն հարկավոր է հավատալ իր ճշմարտացիությանը:

Разговор по проблеме Арцаха: нечего отвечать за чужие грехи
Недавнее интервью министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна в формате HardTalk на BBC вновь актуализовала тему международной дипломатии по проблеме Нагорного Карабаха. В первую очередь, проявился факт широких разногласий в оценках сути конфликтной ситуации. Многие обвинили министра в неспособности раскрыть суть карабахского конфликта. Доля истины в этом есть: власти Армении уже четверть века на различных международных аренах "проглатывают" многочисленные обвинения в нарушении норм международного права в свой адрес. Мнацаканян не исключение. А причина такой позиции армянских властей вполне тривиальна: слишком поверхностно воспринимается смысл международного права. Касательно проблемы Нагорного Карабаха никогда не имелось рационального понимания своих прав - изначально, еще с 1994 года, считалось, что наши действия противоречат международному праву и позиции международного сообщества. В первую очередь, это касается территориальной составляющей конфликтной ситуации. Логичной и понятной концепции своих прав на территорию нынешней Республики Арцах не было сформулировано. Да и вообще, феномен права так и не был осмыслен в качестве механизма аргументации своей позиции.
Такое положение дел дало возможность Азербайджану и его сторонникам без устали твердить о своем праве на законное применение силы против Арцаха. А Армении осталось только оправдываться, вооружившись аргументом о защите безопасности населения Арцаха. Естественно, периодически, находятся те, кто прямо обвиняет Армению в нарушении международного права. Идея о том, что свою переговорную платформу и разговор с международным сообществом надо выстроить на жестком обвинении Азербайджана в грубом нарушении своих международных обязательств с самого начала войны в Нагорном Карабахе в 1992 году, никак не приходит в голову ответственных лиц Армении. И дело вовсе не в нарушениях Азербайджаном прав армянского населения - дело в конкретном нарушении обязательств, приведших к образованию нынешнего статус-кво в Арцахе.
Республика Арцах в нынешних границах является прямым следствием отказа Азербайджана выполнить взятые на себя международные обязательства. Соответственно, никаких прав на территорию Республики Арцах Азербайджан не имеет. Не имеет и никаких прав на определение будущего статуса этой территории. О таких правах Азербайджан мог бы говорить, если бы придерживался взятых на себя международных обязательств. Тем более, что переговоры по урегулированию конфликта ведутся в рамках ОБСЕ, где и были приняты такие обязательства.
Коротко поясним сказанное. Конфликт вокруг Нагорного Карабаха вошел в военную фазу после ликвидации СССР и его Конституции. СССР, как субъект международного права, прекратил существование 26 декабря 1991 года. Никаких правовых механизмов регуляции отношений на постсоветской территории в тот период не было. Бывшие республики СССР начали получать свое международное признание. Особо никто не торопился это делать. К примеру, Россия признала Азербайджан как независимое государство всего лишь 10 апреля 1992 г. Однако, в таком полупризнанном состоянии новые страны начали входить в Совещание по безопасности и сотрудничеству в Европе (СБСЕ).
Странно как-то: в этом международном формате решения принимаются консенсусом. Как там оказались новые государства, признанные всего несколькими членами СБСЕ - остается загадкой. Но, видимо, роль сыграла именно конфликтная ситуация вокруг Нагорного Карабаха. СБСЕ подключилось к урегулированию азербайджано-карабахского конфликта одновременно со вступлением в него Армении и Азербайджана (Прага, 30 января 1992 г.). То есть, урегулирование конфликта было предусловием международного признания этих стран. Из действий СБСЕ это заметно со всей очевидностью.
30-31 января 1992 года Совет министров иностранных дел СБСЕ на парижской встрече принял решение направить своих докладчиков в зону Карабахского конфликта. В феврале 1992 года специальная миссия СБСЕ во главе с бывшим председателем Международной хельсинкской федерации, тогдашним главой кабинета президента Чехословакии Карелом Шварценбергом посетила Азербайджан, Армению и Нагорный Карабах. По итогам визита был составлен доклад, ставший предметом обсуждения на 7-ом и 8-ом заседаниях Комитета старших должностных лиц (КСДЛ) СБСЕ 27-28 февраля и 13-14 марта 1992 года. 28 февраля КСДЛ принял решение, важнейшими компонентами которого были: прекращение огня, создание гуманитарных коридоров и эмбарго на поставки вооружения в регион конфликта.
Здесь мы и приближаемся к главной теме данной статьи. С ноября 1992 года, когда внутренние войска СССР покинули Нагорный Карабах, Азербайджан уже держал Нагорный Карабах в блокаде и под артиллерийскими обстрелами. Начиная с 30 января 1992 года, Азербайджан обязан был прекратить вражеские действия, поскольку принял на себя международные обязательства в СБСЕ.
Согласно вписанным в Заключительный акт СБСЕ принципам, такими обязательствами, в частности, являются:
- участники будут разрешать споры между ними мирными средствами таким образом, чтобы не подвергать угрозе международный мир и безопасность;
- участники признают равноправие и право народов распоряжаться своей судьбой.
Принятие таких обязательств на себя было ценой принятия Азербайджана в СБСЕ. Но эта страна не очень серьезно отнеслась к такому понятию, как международное обязательство в организации, которая регламентирует законность прав на территории, границы, самоопределение, статус и пр. Если бы отнеслась серьезно - не оказалась бы перед сегодняшней ситуацией. В этом смысле, можем констатировать следующее: уже в феврале 1992 года Азербайджан не сдержал взятые на себя обязательства, применив системы залпового огня "Град" против жителей Степанакерта - то есть, нарушил принципы Хельсинского заключительного акта. С этого момента Азербайджан начал масштабную агрессию, завершившуюся в 1994 году его поражением. Республика Арцах в нынешнем виде является прямым следствием агрессии Азербайджана.
Нельзя утверждать, что международное сообщество игнорировало этот факт. Подтверждением этому являются многие резолюции. К примеру, 11 марта 1999 г. Европарламент принял резолюцию "О поддержании мирного процесса на Кавказе", в которой признавался тот факт, что "Нагорно-Карабахская автономная область провозгласила свою независимость после аналогичного провозглашения независимости бывшими советскими социалистическими республиками после распада СССР в сентябре 1991 года".
Как видим, право Нагорного Карабаха распоряжаться своей судьбой признается без смущения. До этого, принимались резолюции, указывающие на враждебные действия Азербайджана против Армении и Нагорного Карабаха. Были и резолюции СБ ООН с требованием прекратить военные действия. В 1994 году со стороны СБСЕ был признан договор 12 мая о перемирии, подписанный вместе с другими сторонами конфликта властями нагорного Карабаха.
Остался "незамеченным" (точнее, официально не зафиксированным) только факт нарушения Азербайджаном своих международных обязательств, приведших к тяжелым последствиям для всех, в первую очередь, для него самого. Это позволило Азербайджану "качать права" перед всем миром. Привело и к тому, что Азербайджан во второй раз нарушил международное право в апреле 2016 года, не сдержав условия перемирия 12 мая 1994 года.
О каких правах может говорить страна, нарушившая принципы Хельсинского заключительного акта? И, о каком неуважении международного права со стороны Армении могут говорить где бы то ни было? Не нужно было Азербайджану начинать войну в обход принятых международных обязательств и проигрывать эту войну. Коли это было сделано - под сомнением оказались и права Азербайджана.
Участвующим в переговорах по урегулированию конфликта ответственным лицам Армении следует хорошо знать о правах и ответственности сторон конфликта. Следует хорошо знать и генеалогию нынешнего статус-кво. Это позволит им уйти от навязываемых нашей стране мнимых обязательств перед кем-либо в мире. С Азербайджаном и международным сообществом необходимо говорить лишь об ответственности Азербайджана перед народами региона. И больше ни о чем. Права свои надо беречь и не позволять никому посягать на них. Все остальное можно отрегулировать.
И не надо говорить о том, что "мир построен на национальных интересах", что "право это фикция", что "сила рождает право". Лучше подумать о том, что есть Сила и откуда она рождается? Тогда возможно будет понять, что "сила рождается из борьбы за признание своих прав". Только нужно поверить в свою правоту.