Վարչապետը ծանոթացել է Գորիսում, Վայքում և Եղեգնաձորում իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի ընթացքին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այց է կատարել Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզեր: Կառավարության ղեկավարը նախ եղել է Գորիսում, որտեղ ծանոթացել է իրականացվող սուբվենցիոն և այլ ծրագրերի ընթացքին:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ մարզում ներկայում իրականացվում են ճանապարհաշինական, ենթակառուցվածքների բարելավման, զբոսաշրջության խթանման մի շարք ծրագրեր:
Մասնավորապես, վարչապետին են ներկայացվել Մաշտոցի՝ 670 մետր երկարությամբ փողոցի, ինչպես նաև դեպի Վերիշեն գյուղ տանող 700 մետր ճանապարհի վերանորոգման աշխատանքները: Մաշտոցի փողոցի վերանորոգման համար ներդրվել է 250, իսկ Վերին տանող փողոցի համար՝ 153 մլն դրամ: Զեկուցվել է, որ վերջինս չէր վերանորոգվել շուրջ 40 տարի: Բացի ճանապարհների վերանորոգումից, իրականացվում են նաև մայթերի վերակառուցման և սալիկապատման աշխատանքներ:
Այնուհետև վարչապետն այցելել է Վերիշեն գյուղ, որը մտնում է խոշորացված Գորիս համայնքի մեջ, ծանոթացել 4-րդ դարի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցու շուրջ իրականացվող զբոսաշրջային կենտրոնի կապիտալ բարեկարգման աշխատանքներին: Այստեղ գործելու են նաև տաղավարներ, որոնք զբոսաշրջիկներին կներկայացնեն մարզի զբոսաշրջային գրավչություններն ու կոլորիտը: Ծրագիրը գնահատվում է 100 մլն դրամ:
Կառավարության ղեկավարին է ներկայացվել նաև Վերիշենի մարզադպրոցի վերանորոգման աշխատանքները, որոնց համար ծախսվելու է 68 մլն դրամ:
Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել նաև Հին Գորիսի վերականգնման ծրագրի ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին, որի շրջանակում վերանորոգվում են քարանձավները, զբոսաշրջիկների համար հիմնվում է Գորիսի կոլորիտին համապատասխան ճեմուղի։ Կապիտալ վերանորոգվում է նաև քաղաքի թատրոնը, որի համար ներդրվել է 500 մլն դրամ:
Վարչապետին է ներկայացվել նաև Գորիսի քաղաքային մարզադաշտի կառուցման աշխատանքները: Ծրագրով նախատեսվում է, որ մարզադաշտը կունենա 4000 նստատեղ, կբարեկարգվեն հարակից տարածքները:
Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը զեկուցել է, որ 2019 թվականին 2017-ի համեմատ սուբվենցիոն ծրագրերը 450 մլն դրամից հասել են 3 մլրդ 900 մլն դրամի: Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանն էլ նշել է, որ միայն գլխավորած համայնքն իրականացնում է 1,5 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագիր, քաղաքում մեծ թափ է ստացել շինարարությունը, ներդրումային ծրագրեր են իրականացվում զբոսաշրջության ոլորտում: Ըստ քաղաքապետի, առկա է նաև աշխատուժի ներգրավման խնդիր. բանվորի միջին աշխատավարձը Գորիսում կազմում է 180 հազար դրամ։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում մարզային համայնքների սեփական եկամուտներն աճել են 2,5 մլրդ դրամով, ինչը ևս խթանել է կառավարության և համայնքների համաֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի ընդլայնումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է սուբվենցիոն բոլոր ծրագրերի որակյալ իրականացումն ու այդ ուղղությամբ պատշաճ վերահսկողության ապահովումը։ Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ սուբվենցիոն ծրագրերը Տեղական ինքնակառավարման մարմինների և կառավարության համագործակցության լավ օրինակներ են։ 2020 թվականին ևս կառավարությունը պատրաստվում է սուբվենցիոն ծրագրերի համար հատկացնել 10 մլրդ դրամ, ինչը նշանակում է, որ հանրապետությունում շինարարության տեմպերն աճելու են:
«Ողջ երկրում շինհրապարակները պետք է ընդլայնվեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի խոսքով՝ տարածքային համաչափ զարգացման լավագույն խթաններից մեկը հենց սուբվենցիոն ծրագրերն են։
Նիկոլ Փաշինյանը եղել է նաև Վայոց ձորի Վայք և Եղեգնաձոր համայնքներում: Վարչապետն այցելել է Վայքի նորարարական ռեսուրս կենտրոն, որտեղ դասավանդվում է ռոբոտաշինություն: Կենտրոնն ունի 10 աշակերտ և կարող է ընդունել ևս 10-ին: Վարչապետը կարևորել է նոր աշակերտների ներգրավումը ռոբոտաշինության խմբակ և պատրաստակամություն հայտնել ֆինանսավորել նրանց մեկ տարվա ուսման վարձը: Կառավարության ղեկավարն այցելել է նաև քաղաքի սեղանի թենիսի մարզադպրոց, մանկապարտեզ, ծանոթացել առկա պայմաններին: Վայքի համայնքապետը նշել է, որ քաղաքն ընթացիկ տարում հնարավորություն չի ունեցել ներկայացնելու սուբվենցիոն ծրագրերի հայտ՝ ֆինանսական խնդիրները նկարգավորելու արդյունքում հաջորդ տարի կներկայացվեն տարբեր ծրագրեր: Վարչպետը կարևորել է համայնքում տարբեր ուղղություններով ծրագրերի իրականացումն ու նշել, որ դրանք պետք է միտված լինեն քաղաքում կյանքի աշխուժացմանն ու մարդկանց համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը:
Եղեգնաձորում Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացվող բակային տարածքների ու լուսավորության վերականգնման ծրագրերի ընթացքին: Վարչապետը դժգոհություն է հայտնել դրանց ընթացքից ու որակից և պատասխանատուներին տվել կոնկրետ հանձնարարականներ: Մասնավորապես, վարչապետը մարզպետ Արարատ Գրիգորյանին հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել բոլոր սուբվենցիոն ծրագրերը, իրականացնել խիստ վերահսկողություն և զեկուցել դրանց արդյունքների մասին:

Премьер-министр ознакомился с ходом реализуемых в Горисе, Вайке и Ехегнадзоре субвенционных программ
Премьер-министр Никол Пашинян с рабочим визитом посетил области Сюник и Вайоц Дзор. Глава правительства сначала посетил Горис, где ознакомился с процессом реализации субвенционных и других программ. В настоящее время в области осуществляется ряд проектов по строительству дорог, улучшению инфраструктуры и развитию туризма.
В частности, премьер-министру были представлены ремонтные работы дороги длиной 670 метров на улице Маштоца, а также 700-метровой дороги, ведущей в село Веришен. На ремонт дороги на улице Маштоца инвестировано 250 млн драмов, а на ремонт ведущей в село Веришен дороги - 153 млн драмов. Было доложено, что последняя дорога не ремонтировалась около 40 лет. Кроме ремонта дорог осуществляется также реконструкция тротуаров.
Затем премьер-министр посетил село Веришен, которое является частью укрупненной общины Горис, чтобы ознакомиться с капитальными ремонтными работами вокруг построенной в 4-м веке церкви Святой Рипсиме. Здесь будут построены павильоны, которые представят туристам привлекательность и колорит области. Проект оценивается в 100 млн драмов.
Главе правительства также были представлены работы по ремонту спортивной школы села Веришен, на которые будет потрачено 68 млн драмов.
Никол Пашинян также ознакомился с работами в рамках программы по восстановлению Старого Гориса, в рамках которой ремонтируются пещеры, а для туристов создается аллея, соответствующая колориту Гориса. Осуществляется также капитальный ремонт городского театра, с этой целью инвестировано 500 млн драмов.
Премьер-министру также были представлены работы по строительству городского стадиона в Горисе. Программой предусматривается, что стадион будет иметь 4000 мест, а прилегающие территории будут благоустроены.
Губернатор Сюникской области Унан Погосян доложил, что в 2019 году по сравнению с 2017 годом размер субвенционных программ увеличился с 450 млн драмов до 3 млрд 900 млн драмов. Мэр Гориса Аруш Арушанян отметил, что только возглавляемая им община осуществляет субвенционные программы на 1,5 млрд драмов, в городе стремительно растет сфера строительства, реализуются инвестиционные программы в сфере туризма. По словам мэра, также существует проблема привлечения рабочей силы. Средняя зарплата рабочего в Горисе составляет 180 000 драмов.
Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян сообщил, что в текущем году собственные доходы областных общин увеличились на 2,5 млрд драмов, что также стимулировало расширение софинансируемых правительством и общинами программ.
Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул важность качественной реализации всех субвенционных программ и обеспечения надлежащего контроля в этом направлении. Глава правительства подчеркнул, что субвенционные программы являются хорошими примерами сотрудничества между органами местного самоуправления и правительством. В 2020 году правительство планирует выделить 10 млрд драмов на субвенционные программы, а это значит, что темпы строительства в республике возрастут.
“Строительные площадки по всей стране должны быть расширены”, - сказал Никол Пашинян. По словам премьер-министра, одним из лучших стимулов для равномерного территориального развития являются субвенционные программы.
Никол Пашинян также побывал в общинах Вайк и Ехегнадзор. Премьер-министр посетил Инновационный ресурсный центр Вайка, где преподается робототехника. В центре обучается 10 учеников и есть возможность принять еще 10 учащихся. Премьер-министр подчеркнул важность привлечения новых учеников в кружок по робототехнике и выразил готовность профинансировать их годовое обучение. Глава правительства также посетил городскую школу настольного тенниса, детский сад и ознакомился с условиями. Мэр Вайка отметил, что у города не был о возможности представить заявок на субвенционные программы в этом году, однако в результате решения финансовых проблем в следующем году будут представлены различные программы. Премьер-министр подчеркнул важность реализации в общине программ в различных направлениях и отметил, что они должны быть направлены на активизацию жизни в городе и создание благоприятных условий для людей.
В Ехегнадзоре Никол Пашинян ознакомился с процессом восстановления дворовых площадок и проектами по городскому освещению, реализуемыми в рамках субвенционных программ. Премьер-министр выразил недовольство их процессом и качеством и дал конкретные поручения ответственным лицам. В частности, премьер-министр поручил губернатору Арарату Григоряну держать все субвенционные программы в центре внимания, осуществлять строгий контроль и доложить о результатах.