Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզում այցելել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գրասենյակ, որտեղ հանդիպում է ունեցել ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
Տիկին Մուշիկիվաբոն ողջունել է ՀՀ վարչապետին կազմակերպության գրասենյակում և բարձր գնահատել Հայաստանի արդյունավետ նախագահությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում: ՖՄԿԳ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ Հայաստանը համարվում է կազմակերպության կարևորագույն անդամներից մեկը և մեծ ներդրում ունի վերջինիս զարգացման ու Ֆրանկոֆոնիայի տարածքում համագործակցության զարգացման գործում: Լուիզ Մուշիկիվաբոն վարչապետին է ներկայացրել Ֆրանկոֆոնիայի տարածքում նախատեսվող բարեփոխումները, այդ թվում ֆրանսերենի տարածման՝ կրթության, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում նոր ծրագրերի կյանքի կոչման ուղղությամբ։
Վարչապետը կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի տարածքում տարբեր ուղղություններով համագործակցության զարգացումը և նշել, որ բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը՝ կստանան հայկական կողմի աջակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում Լուիզ Մուշիկիվաբոն վարչապետին է ներկայացրել 2020 թվականին Թունիսում նախատեսվող ՖՄԿ գագաթնաժողովի կազմակերպման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը:
Հանդիպման ավարտին վարչապետը գրառում է կատարել նաև ՖՄԿ «Ոսկե մատյանում», որում նշել է. «Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնակայան կատարելիք իմ այցի առթիվ, որպես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում նախագահող` վերահաստատում եմ Հայաստանի հանձնառությունը՝ գործել հանուն Ֆրանկոֆոնիայի և դրա արժեքների տարածման»։

Премьер-министр провел встречу с генеральным секретарем МОФ Луиз Мушикивабо
Премьер-министр Никол Пашинян в Париже посетил офис Международной организации Франкофонии, где встретился с генеральным секретарем МОФ Луиз Мушикивабо.
Г-жа Мушикивабо приветствовала премьер-министра Республики Армения и высоко оценила эффективное председательство Армении в МОФ. Генеральный секретарь МОФ отметила, что Армения считается одним из важнейших членов организации и вносит большой вклад в ее развитие и расширение сотрудничества. Луиз Мушикивабо представила премьер-министру реформы, предусмотренные на территории Франкофонии, в том числе распространение французского языка посредством осуществления новых программ в области образования, высоких технологий и др.
Премьер-министр подчеркнул важность развития на территории Франкофонии сотрудничества по разным направлениям и отметил, что все инициативы, направленные на повышение эффективности деятельности организации, получат поддержку армянской стороны.
В ходе встречи Луиз Мушикивабо проинформировала премьер-министра о подготовке к организации саммита МОК в Тунисе в 2020 году.
В конце встречи премьер-министр также сделал запись в “Золотой книге” МОФ, отметив: “По случаю своего визита в штаб-квартиру Франкофонии я вновь подтверждаю приверженность Армении как председательствующей в Международной организации Франкофонии страны, действовать ради распространения Франкофонии и ее ценностей”.