«Թվայնացումը հանրային ծառայությունների մատուցման որակի կարևորագույն բաղադրիչ է». վարչապետի մոտ քննարկվել է թվային օրակարգի իրականացման ընթացքը
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ Հայաստանի թվայնացման օրակարգի և իրականացման տեսլականի վերաբերյալ:
Բացելով քննարկումը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ թվայնացումը կառավարության առաջադրած կարևորագույն խնդիրներից է. «Թվայնացումը մեծ հաշվով մեր քաղաքացիների կյանքի որակի և հանրային ծառայությունների մատուցման որակի կարևորագույն բաղադրիչ է և մեզ համար կարևոր նշանակություն ունեցող վիճակագրության և ընդհանրապես վիճակագրության որակի կարևորագույն ցուցանիշ: Մենք պետք է քննարկենք, թե ինչպես ենք պատկերացնում այս խնդրի իրագործումը՝ այն կտրվածքով, որ կարևոր է ոչ միայն այն, որ առանձին գերատեսչություններ և ծառայություններ թվայնացված լինեն, այլև շատ ավելի կարևոր է, որ այդ թվայնացված համակարգերը փոխգործելի լինեն, այսինքն՝ մեկը մյուսի հետ աշխատեն:
Ցավոք, այսօր էլ Հայաստանում կան թվայնացված պլատֆորմեր, որոնք, սակայն, փոխգործակցության խնդիր ունեն, այսինքն՝ մի համակարգը մյուս համակարգի հետ չի կապվում, և տեղեկությունները համադրելու առումով պրոբլեմներ են առաջանում: Մենք որոշեցինք, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը կլինի այն պետական մարմինը, որը կսահմանի ստանդարտները, փոխգործելիության սկզբունքները, բանաձևերը, և թվայնացումն ընդհանուր պետական համակարգում տեղի կունենա այդ տրամաբանության մեջ, այսինքն՝ ոլորտների թվայնացնումը պետք է այդ հեռանկարով լինի, որ համակարգերն իրար հետ աշխատեն: Իհարկե, նաև պետք է փորձենք այնպես անել, որ մինչև հիմա թվայնացված համակարգերը կարողանանք ինտեգրել մեկը մյուսին: Սա բավական բարդ խնդիր է, ընդ որում՝ նույնքան կարևոր է, որ թվայնացված և ինտեգրված համակարգերը լինեն օգտագործելի, այսինքն՝ դրանց մեջ մեզ անհրաժեշտ տեղեկությունների գեներացման, փնտրման, դասակարգման և մատուցման համակարգերը պետք է լինեն մատչելի և կիրառելի»:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը զեկուցել է Հայաստանի թվայնացման օրակարգի իրականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների մասին: Նա նշել է, որ, մասնավորապես, կազմվել է 2020-2025 թթ. թվայնացման ռազմավարությունը, որի նպատակն է ապահովել կառավարության, տնտեսության և հասարակության թվային փոխակերպումը: Նախարարը ներկայացրել է վիճակագրական տվյալներ պետական կառավարման համակարգի, մասնավոր հատվածի կողմից թվային տեխնոլոգիաների կիրառման մասին, անդրադարձել պետական համակարգում թվայնացման հետ կապված խնդիրներին և թվային տեխնոլոգիաների ներդրման ուղղությամբ նախատեսվող միջոցառումներին: Հ. Արշակյանի խոսքով՝ ներկայում պետական կառավարման մարմիններում իրականացվում է գործող թվային համակարգերի, հարթակների կիրառելիության գույքագրման գործընթաց, որի նպատակը դրանց փոխգործելիության ապահովումն է:
Հաջորդիվ ծավալված մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են թվայնացման որակի չափանիշներին, գործող էլեկտրոնային համակարգերի համադրելիությանը, թվային օրակարգի շրջանակում տարվող աշխատանքների իրականացման ուղղություններին, օրենսդրական դաշտին, գերատեսչական էլեկտրոնային համակարգերին վերաբերող հարցեր:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարական տեսլականը: Նշվել է, որ նախատեսվում է բարեփոխումներն իրականացնել հետևյալ փուլերով՝ քաղաքականությունների մշակում և համակարգում, հանրային ծառայություն և մարդկանց ռեսուրսների կառավարում, պետական ծառայությունների մատուցում, հաշվետվողականություն և բարեվարքություն, ինստիտուցիոնալ և ֆունկցիոնալ արդիականացում: Արդյունքում ակնկալվում է ձևավորել մրցունակ հանրային կառավարման համակարգ: Ներկայացվել են նաև Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման գործիքների զարգացման ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ նախատեսվող ծրագրերը:
Վարչապետը նշել է, որ թվայնացումը պետք է իրականացվի որակական բարձր չափանիշներին համապատասխան և հանձնարարել աշխատանքները շարունակել բովանդակային ու տեխնիկական պարամետրերի համադրելիության, համակարգերի փոխգործելիության ապահովման ուղղությամբ: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է առկա թվային հարթակների վերաբերյալ հանրային լայն իրազեկումը և դրանցից օգտվելու մշակույթի տարածումը՝ հանձնարարելով պատասխանատուներին ակտիվ աշխատել այդ ուղղությամբ և կիսամյակային կտրվածքով համեմատական վիճակագրություն ներկայացնել հանրային իրազեկվածության և թվային տեխնոլոգիաների կիրառելիության վերաբերյալ:

Цифровизация является важнейшим компонентом качества предоставления общественных услуг: премьер-министр провел совещание по реализации цифровой повестки Армении
Премьер-министр Никол Пашинян провел сегодня совещание по цифровой повестке Армении и видению ее реализации.
Открывая совещание, премьер-министр Пашинян отметил, что цифровизация является одной из важнейших задач правительства Армении: “Цифровизация, по большому счету, является важнейшим компонентом качества жизни наших граждан и качества государственных услуг, а также важнейшим показателем статистики и качества статистики в целом. Нам необходимо обсудить, как мы представляем решение этой задачи в том плане, что важно, чтобы не только отдельные ведомства и службы были оцифрованы, но и намного важнее, чтобы эти цифровые системы взаимодействовали, то есть работали друг с другом.
К сожалению, сегодня в Армении все еще существуют оцифрованные платформы, у которых есть проблемы в плане взаимодействия, то есть одна система не связана с другой, и возникают проблемы при сопоставлении информации. Мы решили, что министерство высокотехнологической промышленности будет тем государственным органом, который будет устанавливать стандарты, принципы взаимодействия, формулы, и цифровизация в общей государственной системе будет происходить в соответствии с этой логикой, то есть оцифровка секторов должна осуществляться с той перспективой, чтобы системы работали друг с другом. Конечно, мы должны также попытаться сделать так, чтобы интегрировать друг с другом оцифрованные до сих пор системы. Это довольно сложный вопрос, и также важно, чтобы оцифрованные и интегрированные системы были пригодными для использования, то есть системы, которые нам нужны для генерации, поиска, классификации и предоставления необходимой нам информации, должны быть доступными и применимыми”.
Министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян доложил о реализации цифровой повестки Армении. Он отметил, что, в частности, сформирована стратегия оцифровки на 2020-2025 годы, целью которой является обеспечение цифровой трансформации правительства, экономики и общества. Министр представил статистику по системе государственного управления, использованию цифровых технологий частным сектором, коснулся связанных с цифровизацией в государственной системе вопросов и предусмотренных для внедрения цифровых технологий мероприятий. По словам Аршакяна, в настоящее время в органах государственного управления осуществляется процесс инвентаризации существующих цифровых систем и платформ с целью обеспечения их взаимодействия.
В ходе последующего обмена мнениями были обсуждены вопросы, связанные с критериями качества цифровизации, совместимостью действующих электронных систем, направлениями проводимых в рамках цифровой повестки работ, законодательным полем и электронными ведомственными системами.
В ходе совещания было обсуждено стратегическое видение реформ общественного управления. Было отмечено, что планируется осуществить реформы по следующим этапам: разработка и координация политики, общественная служба и управление человеческими ресурсами, предоставление государственных услуг, подотчетность и добропорядочность, институциональная и функциональная модернизация. В результате ожидается формирование конкурентоспособной системы государственного управления. Были представлены как текущие, так и запланированные программы развития инструментов электронного управления в Армении.
Премьер-министр отметил, что цифровизация должна проводиться в соответствии с высокими стандартами качества, и поручил продолжить работу над совместимостью контента и технических параметров, обеспечением совместимости систем. Глава правительства подчеркнул важность информирования общественности о существующих цифровых платформах и распространения культуры их использования, поручив ответственным лицам активно работать в этом направлении и представлять сравнительные статистические данные об осведомленности общественности и применимости цифровых технологий на полугодовой основе.