«ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորումի օրակարգում են հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը և առկա խնդիրները
«ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորումի ընթացքում, որն այս անգամ տեղի կունենա փետրվարի 25-26-ը Աղվերանում, կքննարկվեն Հայաստանում հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը և առկա խնդիրները:
Ֆորումին կմասնակցեն ներկայացուցիչներ ՀՀ Էկոնոմիկայի, Տրանսպորտի և Կապի, ՀՀ Տարածքային Կառավարման, ՀՀ Քաղաքաշինության, Ֆինանսների նախարարություններից, ՀՀ Տնտեսական մրցակցության խաշտպանության պետական հանձնաժողովից, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից, Երևանի քաղաքապետարանից, ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեից, ինչպես նաև տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության ոլորտներում գործող ընկերություններից:
Հանդիպում-ֆորումի օրակարգում ներառված թեմաներից են.
- ՀՀ հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման ռազմավարություն. խնդիրներ և հնարավորությունները
- Հեռահաղորդակցության ոլորտի հանրային ծառայությունների կարգավորման խնդիրները և միջնաժամկետ նպատակները
- Ենթակառուցվածքների համատեղ օգտագործում` Վիրտուալ օպերատորներ, Համարների տեղափոխելիություն, Ունիվերսալ ծառայություններ
- Հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքների զարգացման հնարավորություններ. մայրուղիներից մինչև տանիքներ
- Համայնքների ռազմավարական զարգացման նախագծերում հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքների ներառման հնարավորություններ
- Հեռահաղորդակցության ոլորտի տենդերներ. թափանցիկություն, անկողմնակալություն և արհեստավարժություն` Տենդերների նախապատրաստման աշխատանքներ, Տենդերների առցանց իրականացում, Տենդերների բողոքարկում, Ոլորտային միությունների ներկայացուցիչների ներգրավման հնարավորություններ:
Քննարկված հարցերի և ձևավորված առաջարկությունների վերաբերյալ առաջարկները կփոխանցվեն ՀՀ կառավարություն և լիազոր մարմիններ:
«ՏՀՏ լիդերների հանդիպում»-ֆորումը կազմակերպվում է 2007թ.-ից Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության կողմից: Միջոցառման նպատակն է մեկ վայրում հավաքել մասնավոր և պետական հատվածների ներկայացուցիչներին և ոչ ֆորմալ մթնոլորտում քննարկել ՏՀՏ ոլորտին առնչվող առաջնային խնդիրները: Այս մասին հայտնում է ԻՏՁՄ-ն:

“ICT leaders meeting” upcoming forum will cover the issues of Telecommunication field development and existing problems. Forum will take place on February 25-26 at Aghveran resort.
The forum participants are representatives from the ministries of Economy, Transport and Communication, Territorial Administration, Urban Development, Finances, The State Commission for the Protection of Economic Competition, Public Services Regulating Commission, Yerevan Municipality, State Committee of the Real Estate Cadastre, as well as participants from ICT companies.
The following topics are included in the agenda:
1. State policy of telecommunication field development
2. Challenges in the regulation of public services in the telecommunication field and mid-term approaches: Common use of telecommunication infrastructures, Virtual Operator, Number portability issues, Universal Services
3. Telecommunication infrastructure development: from highways to roofs
4. Transparency, professional and non-partizan implementation of tenders: Preparation of tender calls, Online tendering procedures, Appeal procedures, Why to involve industry representatives and experts in tender procedures
“ICT Leaders Meeting without Ties” has been organized since 2007 and has the objective to gather the representatives of private and public sectors in one place and discuss in an informal environment the most urgent issues related to ICT sector. The reports with conclusions on the issues discussed at the Forum are further presented to the heads of relevant RA state agencies and bodies or RA prime minister.