«ՔԿՀ-ներում անմարդկային եւ արժանապատվությունը նվաստացնող պայմաններ են»
«Հետքի» հետ զրույցում Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը անդրադարձել է վերջին շրջանում քրեակատարողական հիմնարկներում դատապարտյալների աճող բողոքներին:
Ապրիլի 1-ից «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ի դատապարտյալները հացադուլ են սկսելու: Ո՞րն է նրանց պահանջը:
Ի վերջո, բանը հասնելու էր նրան, որ դատապարտյալները պիտի սկսեին բողոքել այն վիճակից, որն ավելի քան երեք տարի կա Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում: Խնդիրն այն է, որ դրանցում իրավիճակը ցանկացած ժամանակ կարող է դուրս գալ հսկողությունից, որովհետեւ մի քանի հիմնարկներում, որոնք ծանրաբեռնված են ազատազրկվածներով, անմարդկային եւ արժանապատվությունը նվաստացնող պայմաններ են: Խոսքը հատկապես «Նուբարաշեն», «Էրեբունի» եւ «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ների մասին է: «Նուբարաշենում» 8 հոգու համար նախատեսված մոտ 30 քառ. մ տարածքով խցում պահվում են 20-ից ավելի ազատազրկվածներ: Եվ դա այն դեպքում, երբ օդափոխման համակարգը հիմնարկում չի աշխատում: Սրանք ուղղակի դաժան, անմարդկային պայմաններ են, ինչը կարելի է բնորոշել որպես մարդու խոշտանգում: Մոտավորապես նույն վիճակն է «Վարդաշենում»:
Հարց է առաջանում. իսկ ինչու՞ են այդքան շատ դատապարտյալներ ՔԿՀ-ներում: Պատճառներից մեկը դատապարտյալների ազատ արձակման անկախ հանձնաժողովների գործունեությունը կամ, ես կբնորոշեի, անգործությունն է, երբ դրանք համատարած մերժում են ՔԿՀ-ների կողմից վաղաժամկետ ազատման ներկայացված դատապարտյալներին: Բավականին սուբյեկտիվ մերժումներ են դրանք: Ազատազրկվածները, որոնք 1/3-ով, 1/2-ով կամ 2/3-ով պիտի ազատվեին, դրական պահվածքի համար ունենում են որոշակի խթան, եվ երբ անկախ հանձնաժողովը համատարած մերժում է նրանց, հիմնարկներում կարող է առաջանալ շատ լարված իրավիճակ ոչ միայն դատապարտյալների վարքի, այլեւ ծանրաբեռնված պայմանների առումով:
«Վարդաշենի» դատապարտյալների բողոքը հենց այդ հանձնաժողովներից է: Ծանրաբեռնվածության պատճառ է նաեւ այն, որ դատարանները այլընտրանքային պատիժներ չեն կիրառում, մյուս կողմից էլ հիմնականում կալանքն են որպես խափանման միջոց ընտրում: Եթե այսօր կալանքի մեջ գտնվող մարդկանց մոտ 70%-ի նկատմամբ կալանք չկիրառվեր, ապա իրավիճակը միանգամայն այլ կլիներ եւ «Վարդաշենում», եւ «Նուբարաշենում»:
Բոլոր ՔԿՀ-ներից են բողոքու՞մ, թե՞ միայն «Վարդաշենից»:
Բոլոր ՔԿՀ-ներից են բողոքում` եւ «Սեւան», եւ «Աբովյան», եւ «Գորիս»… Բողոքները ոչ այնքան պայմաններին ու իրենց քրեական գործերին են վերաբերում, ինչքան անկախ հանձնաժողովներին: Որեւէ տրամաբանություն հանձնաժողովների մերժումներում չկա. ավելի ծանր հանցագործություն կատարած անձին կարող են վաղաժամկետ ազատ արձակել, իսկ ավելի թեթեւին` ոչ: Օրինակ` Սարգիս Հացպանյանին բավականին ծանր պատիժ տրվեց` 3,5 տարի, բայց ես չեմ կարծում, որ իր հոդվածը մեծ վտանգավորություն ունի, կամ այդ մարդը ռեցիդիվիստ է կամ էլ կրկնահանցագործություն է կատարել ու վտանգավոր է հանրության համար: Արդեն լրանում է նրա ժամկետը, բայց այսքան ժամանակ վաղաժամկետ ազատումը մշտապես մերժվում է:
Իսկ ո՞րն է ցմահ դատապարտվածների պահանջը:
2002-ին, թե 2003-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի (որտեղ որ պահվում են ցմահ ազատազրկվածները) խցերի, այսպես կոչված, «բուլդոգ» ճաղավանդակները հանվեցին, ինչը դրական երեւույթ էր: Երբ դրանք կային, արեւի լույսը համարյա չէր ընկնում ներս: Ըստ իմ ունեցած տեղեկությունների` «Նուբարաշենի» ցմահ դատապարտվածների խցերում պատրաստվում են այդ ճաղավանդակներն ավելացնել: Դրա բացատրությունը, հավանաբար, այն կլինի, թե անում են` անվտանգության կանոններից ելնելով: Նախկինում հիմնարկի համաձայնությամբ դատապարտյալներն իրենց հաշվին համակարգիչներ էին վերցրել: Այդ բոլորը, եթե չեմ սխալվում, անցյալ եւ նախանցյալ տարի ձեռքներից վերցրին: Ես դա համարում եմ անընդունելի եւ ավելորդ պատիժ ցմահ դատապարտյալների նկատմամբ:
Ապրիլի 1-ից հացադուլ են անելու միայն «Վարդաշենու՞մ», թե՞ նման քայլի կդիմեն նաեւ ցմահ դատվածները:
Ցմահները պարբերաբար այդ մասին ասում են: Ինչքանով ես տեղյակ եմ, խոսքն առայժմ միայն «Վարդաշենի» մասին է: Ավելի մանրամասն տեղեկություններ դեռ չունեմ:
Իսկ որպես իրավապաշտպան ի՞նչ եք ակնկալում արդարադատության նախարարությունից:
Երբ նախարարը գնացել էր «Վարդաշեն», դատապարտյալները որոշակի հույսեր ունեին, որ իրենց պահանջներն ինչ-որ չափով կատարվելու են: Թե ինչ ընթացք է տրվել այդ պահանջներին, ես տեղյակ չեմ:

Inmates at the Vardashen Correctional Facility say they’ll be staging a hunger strike starting on April 1. What are their demands?
It’s a result of conditions at Armenia’s jails that has come about over the past three years. Due to overcrowding, prison conditions aren’t being properly monitored. This gives rise to all sorts of demeaning treatment and inhuman conditions. I can single out the Vardashen, Nubarashen and Erebuni facilities as the worst offenders.
In Nubarashen, a 30 square meter cell intended for just eight inmates is now being used to house up to thirty. Even worse, the ventilation system there isn’t working. This results in a truly inhuman environment; in a word torturous. The same can be said for Vardashen.
The question arises – why such overcrowding? Simply stated, the parole boards aren’t doing their job. They are rejecting all parole petitions across the board. This leads to overcrowding and a truly dangerous environment inside the jails. Just imagine the tension amongst inmates within those walls.
Inmates at Vardashen will be protesting the stance of these parole boards.
Another reason for the overcrowding is that the courts are sentencing everyone to jail time; there are no alternative sentences like community service, etc. Then too, most awaiting their day in court are being given pre-trial detention. If 70% of those being held in custody were released, conditions in the jails would improve overnight at Vardashen and Nubarashen.
Is it only inmates at Vardashen who are complaining? What about the other jails?
You’ll get complaints from all over – Sevan, Abovyan and Goris. Most of the complaints deal with the independent committees, rather than conditions at the jails or the inmates’ court cases. The parole boards appear to be handing down rejections without any rhyme or reason. They might parole a murderer and reject the petition of someone charges with a much lesser crime.
For example, Sargis Hatspanyan was even a heavy sentence, 3.5 years. But is he really a danger to society or a repeat offender? I doubt it. His sentence is soon up but all his parole applications have been rejected out of hand.
What is the demand of those sentenced to life imprisonment?
In 2002, or was it 2003, they removed the so-called “bull-dog” cells at Nubarashen. That’s where the lifers are held. It was a change for the better. Those cells didn’t let in any sunlight. According to my information, they want to bring back those cells for the lifers. The prison administration will probably say it’s for security reasons.
In the past, the prison allowed inmates to purchase computers with their own money. If I’m not mistaken, the prison confiscated the computers last year. I consider this to be cruel and unusual punishment for those lifers.
As a legal rights defender, what do you expect from the Ministry of Justice?
When the Justice Minister went to Vardashen, the inmates had hopes that some of their demands would be met. I cannot say to what extent their hopes have been realized.