«ՔԿՀ-ներում անմարդկային եւ արժանապատվությունը նվաստացնող պայմաններ են»
«Հետքի» հետ զրույցում Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը անդրադարձել է վերջին շրջանում քրեակատարողական հիմնարկներում դատապարտյալների աճող բողոքներին:
Ապրիլի 1-ից «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ի դատապարտյալները հացադուլ են սկսելու: Ո՞րն է նրանց պահանջը:
Ի վերջո, բանը հասնելու էր նրան, որ դատապարտյալները պիտի սկսեին բողոքել այն վիճակից, որն ավելի քան երեք տարի կա Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում: Խնդիրն այն է, որ դրանցում իրավիճակը ցանկացած ժամանակ կարող է դուրս գալ հսկողությունից, որովհետեւ մի քանի հիմնարկներում, որոնք ծանրաբեռնված են ազատազրկվածներով, անմարդկային եւ արժանապատվությունը նվաստացնող պայմաններ են: Խոսքը հատկապես «Նուբարաշեն», «Էրեբունի» եւ «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ների մասին է: «Նուբարաշենում» 8 հոգու համար նախատեսված մոտ 30 քառ. մ տարածքով խցում պահվում են 20-ից ավելի ազատազրկվածներ: Եվ դա այն դեպքում, երբ օդափոխման համակարգը հիմնարկում չի աշխատում: Սրանք ուղղակի դաժան, անմարդկային պայմաններ են, ինչը կարելի է բնորոշել որպես մարդու խոշտանգում: Մոտավորապես նույն վիճակն է «Վարդաշենում»:
Հարց է առաջանում. իսկ ինչու՞ են այդքան շատ դատապարտյալներ ՔԿՀ-ներում: Պատճառներից մեկը դատապարտյալների ազատ արձակման անկախ հանձնաժողովների գործունեությունը կամ, ես կբնորոշեի, անգործությունն է, երբ դրանք համատարած մերժում են ՔԿՀ-ների կողմից վաղաժամկետ ազատման ներկայացված դատապարտյալներին: Բավականին սուբյեկտիվ մերժումներ են դրանք: Ազատազրկվածները, որոնք 1/3-ով, 1/2-ով կամ 2/3-ով պիտի ազատվեին, դրական պահվածքի համար ունենում են որոշակի խթան, եվ երբ անկախ հանձնաժողովը համատարած մերժում է նրանց, հիմնարկներում կարող է առաջանալ շատ լարված իրավիճակ ոչ միայն դատապարտյալների վարքի, այլեւ ծանրաբեռնված պայմանների առումով:
«Վարդաշենի» դատապարտյալների բողոքը հենց այդ հանձնաժողովներից է: Ծանրաբեռնվածության պատճառ է նաեւ այն, որ դատարանները այլընտրանքային պատիժներ չեն կիրառում, մյուս կողմից էլ հիմնականում կալանքն են որպես խափանման միջոց ընտրում: Եթե այսօր կալանքի մեջ գտնվող մարդկանց մոտ 70%-ի նկատմամբ կալանք չկիրառվեր, ապա իրավիճակը միանգամայն այլ կլիներ եւ «Վարդաշենում», եւ «Նուբարաշենում»:
Բոլոր ՔԿՀ-ներից են բողոքու՞մ, թե՞ միայն «Վարդաշենից»:
Բոլոր ՔԿՀ-ներից են բողոքում` եւ «Սեւան», եւ «Աբովյան», եւ «Գորիս»… Բողոքները ոչ այնքան պայմաններին ու իրենց քրեական գործերին են վերաբերում, ինչքան անկախ հանձնաժողովներին: Որեւէ տրամաբանություն հանձնաժողովների մերժումներում չկա. ավելի ծանր հանցագործություն կատարած անձին կարող են վաղաժամկետ ազատ արձակել, իսկ ավելի թեթեւին` ոչ: Օրինակ` Սարգիս Հացպանյանին բավականին ծանր պատիժ տրվեց` 3,5 տարի, բայց ես չեմ կարծում, որ իր հոդվածը մեծ վտանգավորություն ունի, կամ այդ մարդը ռեցիդիվիստ է կամ էլ կրկնահանցագործություն է կատարել ու վտանգավոր է հանրության համար: Արդեն լրանում է նրա ժամկետը, բայց այսքան ժամանակ վաղաժամկետ ազատումը մշտապես մերժվում է:
Իսկ ո՞րն է ցմահ դատապարտվածների պահանջը:
2002-ին, թե 2003-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի (որտեղ որ պահվում են ցմահ ազատազրկվածները) խցերի, այսպես կոչված, «բուլդոգ» ճաղավանդակները հանվեցին, ինչը դրական երեւույթ էր: Երբ դրանք կային, արեւի լույսը համարյա չէր ընկնում ներս: Ըստ իմ ունեցած տեղեկությունների` «Նուբարաշենի» ցմահ դատապարտվածների խցերում պատրաստվում են այդ ճաղավանդակներն ավելացնել: Դրա բացատրությունը, հավանաբար, այն կլինի, թե անում են` անվտանգության կանոններից ելնելով: Նախկինում հիմնարկի համաձայնությամբ դատապարտյալներն իրենց հաշվին համակարգիչներ էին վերցրել: Այդ բոլորը, եթե չեմ սխալվում, անցյալ եւ նախանցյալ տարի ձեռքներից վերցրին: Ես դա համարում եմ անընդունելի եւ ավելորդ պատիժ ցմահ դատապարտյալների նկատմամբ:
Ապրիլի 1-ից հացադուլ են անելու միայն «Վարդաշենու՞մ», թե՞ նման քայլի կդիմեն նաեւ ցմահ դատվածները:
Ցմահները պարբերաբար այդ մասին ասում են: Ինչքանով ես տեղյակ եմ, խոսքն առայժմ միայն «Վարդաշենի» մասին է: Ավելի մանրամասն տեղեկություններ դեռ չունեմ:
Իսկ որպես իրավապաշտպան ի՞նչ եք ակնկալում արդարադատության նախարարությունից:
Երբ նախարարը գնացել էր «Վարդաշեն», դատապարտյալները որոշակի հույսեր ունեին, որ իրենց պահանջներն ինչ-որ չափով կատարվելու են: Թե ինչ ընթացք է տրվել այդ պահանջներին, ես տեղյակ չեմ:

" В тьюрмах бесчеловечные, унижающие достоинство условия"
В интервью "Hetq" председатель Хельсинкского комитета Армении, правозащитник Аветик Ишханян касается увеличившегося в последнее время числа жалоб осужденных в уголовно-исполнительных учреждениях(УИУ)
С 1 апреля осужденные УИУ "Вардашен" начнут голодовку. Какие требования они выдвигают?
Дело, в конце концов, должно было дойти до того, чтобы осужденные начали жаловаться на положение, которое уже более трех лет царит в уголовно-исполнительных учреждениях Армении. Проблема в том, что ситуация в УИУ в любое время может выйти из-под контроля, поскольку несколько учреждений перегружены заключенными, там созданы бесчеловечные и унижающие достоинство условия. Речь идет, в частности, об УИУ "Нубарашен", "Эребуни" и "Вардашен". В "Нубарашене" в камерах площадью 30 кв.метров, предусмотренных для 8 человек, содержатся 20 и более заключенных. И это в том случае, когда система вентиляции в учреждении не работает. Это жестокие, бесчеловечные условия, которые можно охарактеризовать как пытку для людей. Примерно такая же ситуация в "Вардашене".
Возникает вопрос: почему в УИУ так много осужденных? Одна из причин – деятельность, а точнее бездействие, независимых комиссий, которые повсеместно отклоняют ходатайства УИУ о досрочном освобождении осужденных. Это достаточно субъективные отклонения. Заключенные, отбывшие 1/3, ½ или 2/3 срока наказания, поощряются за примерное поведение, и когда независимая комиссия в массовом порядке отклоняет кандидатуры таких заключенных, в учреждениях может возникнуть очень напряженная ситуация не только в плане поведения осужденных, но и в плане перегруженности камер.
В "Вардашене" осужденные жалуются именно на эти комиссии. Причиной загруженности является также то, что суды не применяют альтернативные формы наказания, кроме того, в качестве меры пресечения используют в основном арест. Если бы сегодня арест не был применен в отношении около 70% заключенных, то ситуация и в "Вардашене", и в "Нубарашене" была бы совсем другой.
Жалуются во всех УИУ или только в "Вардашене"?
Жалуются во всех УИУ: "Севан", "Абовян", "Горис"... Причем жалобы касаются не столько условий и уголовных дел, сколько независимых комиссий. Никакой логики в отклонениях комиссиями ходатайств нет: лица, совершившие довольно тяжкие преступления, могут быть освобождены условно-досрочно, а те, кто совершил более легкие наказания, - нет. Например, Саркису Ацпаняну была вынесена довольно серьезная мера наказания – 3,5 года лишения свободы, но я не считаю, что его статья представляет большую опасность, или что этот человек рецидивист, или что он совершил повторное преступление и представляет опасность для общества. Срок заключения Ацпаняна уже истекает, но все это время ему постоянно отказывали в досрочном освобождении.
А какие требования выдвигают осужденные к пожизненному заключению?
В 2002-ом или 2003-ем в камерах УИУ "Нубарашен", где содержатся пожизненно осужденные, были демонтированы так называемые решетки-"бульдог". Это стало положительным явлением, поскольку эти решетки почти не пропускали солнечный свет. По моим сведениям, в камерах пожизненно осужденных собираются установить дополнительные решетки. Это решение, наверное, будет объяснено правилами безопасности. Ранее с согласия администрации учреждения осужденные за свой счет приобрели компьютеры. Но если я не ошибаюсь, в прошлом или позапрошлому году компьютеры у них отобрали. Я считаю это неприемлемым и излишним наказанием в отношении пожизненно осужденных.
С 1 апреля голодовку пожизненно осужденные будет проводить только в "Вардашене" или в остальных УИУ тоже?
Пожизненно осужденные постоянно об этом говорят. Насколько мне известно, речь пока идет только о "Вардашене". Более подробной информации у меня пока нет.
А что Вы как правозащитник ожидаете от Министерства юстиции?
Когда министр посетил "Вардашен", у осужденных появились определенные надежды на то, что их требования в какой-то мере будут удовлетворены. Однако мне неизвестно, какой ход был дан этим требованиям.