Վարչապետը Միլանի քաղաքապետի հետ քննարկել է համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Միլանի միջազգային քաղաքագիտության ինստիտուտում հանդիպել է Միլանի քաղաքապետ Ջուզեպպե Սալայի հետ։
Միլանի քաղաքապետը ողջունել է Հայաստանի վարչապետի այցը Իտալիա և մասնավորապես, Միլան քաղաք՝ այն համարելով լավ հնարավորություն համագործակցության հարցերը քննարկելու համար։ Նա նշել է, որ Միլանն դինամիկ առաջ շարժվող, բազմազգ քաղաք է և ներկայացրել է Միլանի՝ որպես Իտալիայի խոշոր ֆինանսատնտեսական, արդյունաբերական կենտրոնի զարգացման ծրագրերը։ Ջուզեպպե Սալան խոսել է, մասնավորապես, քաղաքային զարգացման, նորարարությունների, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի մասին և մանրամասն եր ներկայացրել քաղաքում հանրային տրանսպորտի բնագավառում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Իտալիա պաշտոնական այցի շրջանակում Միլան այցը, որն Իտալիայի ֆինանսական, տնտեսական, մշակութային կարևորագույն կենտրոններից է։ ՀՀ վարչապետը ողջունել է Միլանի զարգացմանը միտված ծրագրերը և նշել, որ Հայաստանը և մայրաքաղաք Երևանը հետաքրքրված են տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման համատեղ նախաձեռնություններով։ Այս համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հանրային տրանսպորտի ոլորտի բարեփոխումների շուրջ փորձի փոխանակումը և համատեղ քննարկումները։ Հայաստանի վարչապետը նաև անդրադարձել է 2020 թվականի հունվարից «Ryanair» ավիաընկերության կողմից Երևան-Միլան-Հռոմ չվերթի գործարկման կարևորությանը, որը կխթանի Հայաստանի և Իտալիայի միջև տնտեսական, գործարար, մշակութային, զբոսաշրջային և մարդկային կապերը, կամրապնդի քաղաքական հարաբերությունները։
Հայաստանի վարչապետը և Միլանի քաղաքապետը կարևորել են Միլանի հայ համայնքի դերակատարությունը Հայաստան-Իտալիա հարաբերությունների ամրապնդման գործում։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-իտալական մշակութային կապերի զարգացման հեռանկարների շուրջ։

Премьер-министр обсудил с мэром Милана вопросы сотрудничества
Находящийся с официальным визитом в Итальянской Республике премьер-министр Никол Пашинян в Международном институте политических исследований Милана встретился с мэром Милана Джузеппе Салой.
Мэр Милана приветствовал визит премьер-министра Армении в Италию и, в частности, в Милан, посчитав это хорошей возможностью для обсуждения вопросов сотрудничества. Он отметил, что Милан является динамично развивающимся многонациональным городом и представил программы развития Милана как крупного финансово-экономического и промышленного центра Италии. Джузеппе Сала говорил, в частности, о программах, реализуемых в сферах городского развития, инноваций, транспортной инфраструктуры, туризма, и представил подробности проводимых в городе реформ в сфере общественного транспорта.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил важность визита в Милан в рамках официального визита в Италию, который является одним из важнейших финансовых, экономических и культурных центров Италии. Премьер-министр Армении приветствовал направленные на развитие Милана программы и отметил, что Армения и столица Ереван заинтересованы в совместных инициативах по осуществлению реформ в различных сферах. В этом контексте премьер-министр Пашинян отметил важность обмена опытом и совместных обсуждений вокруг реформ в сфере общественного транспорта. Премьер-министр Армении также коснулся начинающихся с января 2020 года авиарейсов Ереван–Милан-Рим авиакомпании “Ryanair”, которые будут стимулировать экономические, деловые, культурные, туристические и человеческие связи между Арменией и Италией, укрепят политические отношения.
Премьер-министр Армении и мэр Милана отметили важную роль армянской общины Милана в укреплении отношений Армения-Италия. Собеседники обменялись мнениями о перспективах развития армяно-итальянских культурных связей.