Փորձի փոխանակման ծրագրի շրջանակներում ՀԿԵ մեքենավարները կաշխատեն Կույբիշևի երկաթուղում
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը տեղեկացնում է, որ ընկերության ղեկավարները գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոյի գլխավորությամբ բացատրական աշխատանք են անցկացրել Երևանի և Գյումրիի լոկոմոտիվ բրիգադների շրջանում՝ մանրամասներ ներկայացնելով ՀԿԵ և Ռուսական երկաթուղիների միջև իրականացվող փորձի փոխանակման ծրագրի վերաբերյալ:
Ընկերության մեքենավարները տեղեկացվել են, որ փոխգործակցության ծրագրով շուտով ՀԿԵ մի խումբ մասնագետներ գործուղվելու են ՌԵ-ի Կույբիշևի երկաթուղի՝ որակավորումը բարձրացնելու և փորձի փոխանակման նպատակով:
Կույբիշևի երկաթուղին Ռուսաստանի Դաշնության խոշորագույն երկաթուղիներից է: Երկաթուղու երկարությունը կազմում է 4727,86 կմ, այն անցնում է Պենզայի, Սամարայի, Ուլյանովսկի, Տամբովի, Չելյաբինսկի, Ռյազանի, Օրենբուրգի շրջանների և Բաշկորտոստանի, Թաթարստանի և Մորդովիայի հանրապետությունների տարածքներով:
Փորձի փոխանակման ծրագրի շրջանակներում Ռուսական երկաթուղիների մի խումբ մեքենավարներ՝ Հարավկովկասյան երկաթուղու հրահանգիչ-մեքենավարների ղեկավարությամբ, արդեն անցնում են պրակտիկ դասընթացներ Հայաստանի երկաթուղու տարածքում:
Ծրագիրը նպատակ չի հետապնդում հայ մեքենավարներին օտարերկրյա մասնագետներով փոխարինումը: Այդ ծրագրի մասին հայտնել էր «ՌԵ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, ՀԿԵ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Միշարինը հոկտեմբերի 24-ին կայացած խորհրդակցությանը, որին մասնակցում էին Գյումրիի դեպոյի լոկոմոտիվային բրիգադները: Խորհրդակցությանը լոկբրիգադների ներկայացուցիչները քննարկմանը ներկայացրեցին ՀԿԵ-ի բեռնաշրջանառության աճի հետ մեկտեղ նկատվող արտաժամյա աշխատանքային ժամերի ավելանալու հարցը: Եթե 2018 թվականին լոկոմոտիվային բրիգադների արտադրողականությունը կազմում էր 97,1%, ապա այս տարի նրանց ծանրաբեռնվածությունն ավելացել էր մինչև 107%: Արտաժամյա աշխատանքը նվազեցնելու նպատակով Հարավկովկասյան երկաթուղում մշակվել է լոկոմոտիվային բրիգադների նախապատրաստման 5-ամյա ծրագիրը:
Հարկ ենք նշում նաև պարզաբանել, որ Հայաստան ժամանած ՌԵ-ի մեքենավարները հանդիսանում են ռուսական փոխադրողի գործող աշխատակիցներ և աշխատավարձ են ստանում Ռուսական երկաթուղիներում:
Փորձի փոխանակման և որակավորումը բարձրացնելու պրակտիկան լայն տարածում ունի Ռուսական երկաթուղիների տարբեր ստորաբաժանումների և դուստր ձեռնարկությունների շրջանում, ինչպես նաև «1520» տարածաշրջանում:
Հիշեցնենք, որ Հարավկովկասյան երկաթուղու մեքենավարների աշխատավարձը 2019 թվականին աճել է 16,6%՝ կազմելով 354 հազար ՀՀ դրամ, մեքենավարների օգնականների՝ 13,3%, մինչև 249 հազար դրամ: Լոկոմոտիվների մեքենավարների և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող միջին աշխատավարձերի հարաբերակցությունը կազմում է 198,6%՝ գրեթե կրկնակի ավելի:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի դուստր ընկերություն և իրականացնում է Հայաստանի երկաթուղային համակարգի կոնցեսիոն կառավարումը: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի՝ կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով:

Машинисты ЮКЖД в рамках программы по обмену опытом поработают на Куйбышевской железной дороге РЖД
Руководство компании «Южно-Кавказская железная дорога» во главе с генеральным директором компании Сергеем Валько провело разъяснительную работу среди локомотивных бригад Еревана и Гюмри относительно программы по обмену опытом и повышения квалификации работников между компаниями ЮКЖД и «Российские железные дороги».
Машинисты компании были проинформированы, что в рамках программы взаимообмена специалистами в ближайшее время несколько сотрудников ЮКЖД в целях повышения квалификации и обмена опытом будут командированы на Куйбышевскую железную дорогу РЖД.
Куйбышевская железная дорога – одна из крупнейших в Российской Федерации. Ее эксплуатационная длина – 4727,86 км. Куйбышевская магистраль проходит по территории Пензенской, Самарской, Ульяновской, Тамбовской, Челябинской, Рязанской, Оренбургской областей и республик Башкортостан, Татарстан и Мордовия.
В рамках программы обмена опытом группа машинистов РЖД под руководством машинистов-инструкторов ЮКЖД уже проходит «обкатку» на полигонах ЮКЖД.
Программа не преследует цель заменить армянских машинистов иностранными специалистами. О реализации программы было объявлено первым заместителем генерального директора РЖД, председателем Совета директоров ЮКЖД Александром Мишариным в ходе совещания с участием локомотивных бригад депо Гюмри 24 октября. Тогда же представителями локомотивных бригад был поднят вопрос о сверхграфиковых часах работы (сверхурочные), которые увеличиваются параллельно росту грузооборота на ЮКЖД.
Если в 2018 году выработка локомотивных бригад составляла 97,1%, то по итогам прошедших месяцев текущего года их загруженность возросла в среднем до 107%. С целью снижения сверхурочных часов работы в ЮКЖД разработана 5-летняя программа подготовки локомотивных бригад.
При этом считаем необходимым уточнить, что прибывшие в Армению машинисты РЖД являются штатными сотрудниками российского перевозчика и получают заработную плату в РЖД.
Практика обмена опытом и повышения квалификации широко распространена между различными структурами и дочерними предприятиями РЖД и на всем пространстве «1520».
Напомним, что зарплата машинистов локомотивов ЮКЖД в 2019 году возросла на 16,6% - до 354 тысяч драмов, помощников – на 13,3% - до 249 тысяч драмов. Соотношение заработной платы машинистов локомотивов к средней заработной плате по Республике Армения составило 198,6%, то есть вдвое выше.
ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” является 100%-ной дочерней компанией ОАО “Российские железные дороги” и осуществляет концессионное управление армянскими железными дорогами. Железнодорожная инфраструктура Армении была передана в концессионное управление ЗАО “ЮКЖД” согласно подписанному 13 февраля 2008 г. Концессионному договору. Срок концессионного управления составляет 30 лет с правом пролонгации еще на 10 лет.