Կառավարությունը 10 միլիոն դրամ հատկացրեց օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի անձնագիր ստանալու պետական տուրքի փոխհատուցման համար
Կառավարությունն այսօրվա նիստին 10 միլիոն դրամ հատկացրեց Արտաքին գործերի նախարարությանը, որպեսզի վճարի օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի անձնագիր ստանալու պետական տուրքը:
Արտաքին գործերի նախարարության հաղորդմամբ՝ այս տարվա ինն ամիսներին օտարերկրյա պետություններում տրամադրվել է Հայաստանի վավերական 173 անձնագիր, որոնց համար պետական տուրք չի գանձվել:
Մասնավորապես՝ Հայաստանի անձնագրեր են տրամադրվել Դամասկոսում Հայաստանի դեսպանության (60 անձնագիր) և Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության (113 անձնագիր) կողմից՝ տվյալ քաղաքներում Հայաստանի քաղաքացիներին և ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիներին, ովքեր ձեռք են բերել Հայաստանի քաղաքացիություն և դիմել են առաջին անգամ Հայաստանի անձնագիր ստանալու համար:
«Կառավարությունն ամեն կերպ փորձում է աջակցել ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիներին և ՀՀ քաղաքացիներին, որոնց մշտական բնակության օտարերկրյա պետությունում ստեղծվել է այնպիսի արտակարգ իրավիճակ, որը սպառնում է քաղաքացիների կյանքին կամ առողջությանը»,- որոշման նախագծում հայտնել էր Արտաքին գործերի նախարարությունը:

10 млн драмов выделены для уплаты госпошлины на получение паспорта РА в других государствах
На сегодняшнем заседании правительства принято решение выделить 10 млн драмов Министерству иностранных дел для уплаты госпошлины на получение паспорта Республики Армения в других государствах.
По сообщению МИД, за девять месяцев этого года в зарубежных странах было выдано 173 армянских паспорта без взимания госпошлины.
В частности, 60 паспортов РА предоставлено посольству Армении в Дамаске и 113 паспортов – консульству РА в Алеппо для вручения тем гражданам, которые уже получили или обратились для получения гражданства Армении.
“Правительство всячески стремится содействовать тем иностранным гражданам армянской национальности или гражданам РА, в государстве постоянного проживания которых возникла чрезвычайная ситуация, угрожающая их жизни или здоровью”,- говорится в проекте решения МИД РА.