Ադրբեջանից բռնագաղթած 112 փախստական ընտանիքի համար բնակարան կգնվի
Ադրբեջանից բռնագաղթած, ժամանակավոր կացարանում փաստացի բնակվող քաղաքացիների համար ձեռք կբերվեն բնակարաններ: Այդ նպատակով Կառավարությունն այսօր իր պահուստային ֆոնդից 1 միլիարդ 492 միլիոն դրամ հատկացրեց:
Մասնավորապես՝ բնակարաններ ձեռք կբերվեն Հայաստանի քաղաքացիություն ստացած Երևան քաղաքի Աջափնյակ, Ավան, Մալաթիա-Սեբաստիա, Նորք-Մարաշ, Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ժամանակավոր կացարաններում բնակվող ընտանիքների համար: Նրանց կհատկացվեն բնակարանների գնման վկայագրեր։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հաղորդմամբ՝ այդ գումարի շրջանակներում նախատեսվում է լուծել 112 փախստական ընտանիքի բնակարանային խնդիր:
Հաշվի առնելով պահանջվող ֆինանսական միջոցների բավականաչափ մեծ ծավալը՝ նախարարությունը նպատակահարմար է համարվել փախստականների բնակարանային ապահովության խնդիրը լուծել ոչ թե մեկ ընդհանուր ծրագրի շրջանակներում, այլ այն տարանջատել ըստ առաջնահերթության և փուլերի:
Նշենք, որ այս տարվա մարտ-ապրիլ ամիսների ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Հայաստանում բնակարանի կարիք ունեցող փախստական ընտանիքների թիվը 2589 է, որոնցից 1070-ը բնակվում են Երևանում, իսկ 1519-ը՝ մարզերում:

Для 112 семей беженцев из Азербайджана будут приобретены квартиры
Для беженцев из Азербайджана, которые проживают во временных жилищах, будут приобретены квартиры. С этой целью правительство выделило из своего резервного фонда 1 млрд 492 млн драмов.
Квартиры будут приобретены для проживающих во временном жилье в ереванских округах Ачапняк, Аван, Малатия-Себастия, Норк-Мараш, Канакер-Зейтун тех семей, члены которых получили гражданство Армении. Им будут выделены сертификаты на покупку квартир.
По сообщению Министерства территориального управления и инфраструктур, в рамках предоставленной суммы можно будет решить вопрос обеспечения жильем 112 семей беженцев.
Учитывая довольно большой объем необходимых финансовых средств, министерство сочло целесообразным решить проблему не в рамках одной общей программы, а поэтапно и с учетом приоритетов.
Отметим, что в марте-апреле этого года было проведено изучение, которое показало, что в Армении число нуждающихся в жилье семей беженцев достигает 2589, 1070 из которых живут в Ереване, 1519 – в областях.