«Արայի» սեփականատիրոջ մոր բաց նամակը
«Արայ» ընկերության մահացած սեփականատիրոջ` Արմեն Պետրոսյանի մայրը բաց նամակով դիմել է ՀՀ նախագահ Ս.Սարգսյանին, գլխավոր դատախազ Ա.Հովսեփյանին, ոստիկանության պետ Վ.Գասպարյանին, ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Գ. Հակոբյանին, մարդու իրավունքների պաշտպան Կ.Անդրեասյանին, «Հետքի» խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանին:
Ես Արմեն Պետրոսյանի մայրն եմ: Այն Արմեն Պետրոսյանի, ում 2011թ. հոկտեմբերի 16-ին, Սևան-Երևան մայրուղուց դեպի Գետամեջ գյուղ տանող հողածածկ ճանապարհին կայանված «BMW X-5» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ մահացած գտան և այդ փաստի առթիվ հարուցեցին քրեական գործ ինքնասպանության փորձի և ապօրինի զենք պահելու հատկանիշներով:
Որպես մայր ես չեմ հավատում իմ որդու ինքնասպանության վարկածին: Կարող եք ասել, որ ես սուբյեկտիվ եմ այդ հարցում, դրա իրավունքն ունեք, որովհետև ոչ մի մայր չի կարողանում իր որդու կորուստի հետ համակերպվել, ուր մնաց ինքնասպանության փաստի հետ: Ինչ խնդիր ուներ իմ որդին, նա հարուստ երիտասարդ էր, և կառավարում էր «Արայ» խանութների ցանցը, որը ոչ միայն Հայաստանում է, այլև` արտերկրներում: Այսօր ցանկացած երկրի հպարտությունը կարող է հանդիսանալ մի ընկերություն, որը 1988 թվականից գործում է արդար բիզնեսի կանոններով և ստեղծվել է ոչ թե սեփականաշնորհման արդյունքում պետությունից ստացված գույքի բազայի վրա, այլ «ոչնչից»:
Բայց որքան էլ ես այդպես մտածեի, հավատալով մեր երկրի իրավապահների արդարամիտ կեցվածքին, հանգիստ էի այն պատճառով, որ կպարզեն դեպքի իրական մանրամասները և իմ մայրական հոգին կհանգստանա:
Բայց այն, ինչ պարզվեց այս վերջին օրերին, ոչ միայն խառնեց մեր ընտանեկան անդորրը, այլ նաև մի շարք նոր հարցեր բարձրացրեց, որոնց պատասխանները ես և իմ շրջապատը չենք գտնում:
Ինչպես գիտեք, ինչ որ մի «բարեկամ» մեզ ուղարկեց այդ տեսագրությունը, որտեղ որդուս ընկերուհին` Տատյանա Չադենկովան (կամ քաղաքացիական կինը, նրանք պաշտոնապես չեն ամուսնացել) սպանության պատվեր է տալիս ինչ-որ մի Արթուրի, և այն էլ այն ժամանակ, երբ Տատյանա Չադենկովան գտնվում էր Հայաստանում: Ինչու եմ ասում «բարեկամ», որովհետև չգիտեմ, թե այդ անձը մեզ է օգնում, թե իրականում իր սեփական խաղն է խաղում: Հետագա զարգացումներն են, որ սկսեցին ինձ անհանգստացնել:
ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի մարզի քննչական վարչության պետ Եղիշե Պետրոսյանը news.am-ին տված հարցազրույցում ուղղակիորեն ասել է` «Տեսանյութից էլ է ակնհայտ երեւում, որ այն կրճատած է: Դա 2010թ-ի իրադարձություն է եւ այնտեղ խոսքը դստեր առեւանգման մասին է: Նա ասում է, որ իր երեխային պետք է հետ ստանա, բայց կոնկրետ այլ բան չկա: Պարզ խոսակցություն է տեղի ունենում, եւ ես զարմանում եմ, թե ինչու են դրա տակ այլ ենթատեքստեր փնտրում: Այդ զրույցի ընթացքում կոնկրետ Արմենին սպանելու մասին խոսք լսե՞լ եք: Որեւէ նման բան չկա, բայց ընդհանուր վարկած է: Մենք հիմա ուսումնասիրում ենք եւ մանրակրկիտ քննություն է գնում»:
Իմ տեղեկությամբ, Տատյանա Չադենկովան 2011թ. երկար ժամանակով Հայաստանում է եղել, հարց է ծագում` ինչ էր արել նա, ինչ էր նախապատրաստում: Քննիչին զարմացրել է, որ այդ տեսանյութը 2010 թվականին է եղել, ես չեմ հասկանում, հնարավոր է արդյոք դեպքի նախապատրաստությունը հաջորդի դեպքին:
Տեսանյութը դիտած յուրաքանչյուր քաղաքացի պարզորեն կարող է ասել, որ Եղիշե Պետրոսյանը բացահայտորեն ստում է, ավելին նախաքննական այնպիսի գաղտնիք է բացահայտում, որ կարող է գործի քննության ուղղությունը փոխել: Չէ որ այդ ոմն Արթուրը կարող է նույն կայքէջից տեղեկանալ, թե ինչ հեքիաթ է պատմել Տատյանա Չադենկովան և նույն հեքիաթը պատմել:
Ինչու նախաքննության մարմինը քննություն չի տանում այն ուղղությամբ, թե Տատյանա Չադենկովան Հայաստանի Հանրապետությունում Արմենիս մահվանը նախորդող և հաջորդող ժամանակահատվածում ում հետ է կապի մեջ մտել, ում հետ է շփվել: Արդյոք ստուգվել է, թե քննիչը ընդհանրապես տիրապետում է համակարգչային գոնե նվազագույն գիտելիքների, գիտե, թե ինչ է սկայպը, համացանցը:
Ես չեմ ցանկանում խախտել անմեղության կանխավարկածը և չեմ ուզում անմեղ մարդկանց մեղադրել, բայց կարծում եմ անվիճելի է, որ քննիչը կամ առավել վատ` քննչական բաժնի պետը իրավունք չունի ասելու, որ կոնկրետ այլ բան չկա, դա երեխային առևանգելու մասին է:
Այդ Եղիշե Պետրոսյանի հայտարարությունը, տեսանյութը մեզ ուղարկելը, Տատյանա Չադենկովայի կողմից Արմենիս երեխային տանելու փորձը և դատարանի կողմից նրան հովանավորելը, քննիչի կողմից Տատյանա Չադենկովայի նկատմամբ նույնիսկ ստորագրություն երկրից չհեռանալու մասին չվերցնելը, ինձ հիմնավոր ներշնչում են մի պարզ համոզմունք- մեր պետության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ կամ անձինք կան այս ամենի հետևում: Եթե տեղի է ունեցել սպանություն (ես դրանում համոզված եմ), ապա դա այնպիսի պրոֆեսիոնալ ձևով է արվել, որ փորձագետները չեն կարողանում (կամ չեն ուզում) հակառակն ապացուցել:
Պարոն Նախագահ, ես գիտեմ, որ Դուք կարող եք կանխել ապօրինի հովանավորչությունը, և անձամբ լինել այս գործի արդարացի լուծման երաշխավորը:
Ելնելով վերոգրյալից,
Հայաստանի Հանրապետության նախագահից խնդրում եմ` լինել մեր` ՀՀ քաղաքացիներիս անվտանգության երաշխավորը և հանձնարարել այս գործը պահել պատշաճ ուշադրության ներքո:
ՀՀ գլխավոր դատախազից, ՀՀ ոստիկանապետից և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենից խնդրում եմ`
- ՀՀ Կոտայքի մարզի քննչական բաժնից վերցնել նշված գործը և փոխանցել ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությանը` պրոֆեսիոնալ քննիչի կամ քննիչների:
- Հանձնարարել նախաքննության մարմնին` ուսումնասիրություններ իրականացնել նաև Տատյանա Չադենկովայի Հայաստանյան կապերը` Արմեն Պետրոսյանի մահվանը նախորդող և հաջորդող ժամանակահատվածում, ինչպես նաև պարզել ոմն Արթուրի գտնվելու վայրը և ինքնությունը:

Открытое письмо матери владельца компании «Арай»
Мать умершего владельца компании «Арай» Армена Петросяна обратилась с открытым письмом к президенту РА Сержу Саргсяну, генпрокурору А.Овсепяну, начальнику полиции В.Гаспаряну, Защитнику прав человека К.Андреасяну, редактору «Hetq»-а Эдику Багдасаряну.
Открытое письмо
Уважаемый господин Саргсян,
Я мать Армена Петросяна. Того Армена Петросяна, которого 16 октября 2011 г. нашли мертвым в машине марки «BMW X-5», которая стояла на дороге, ведущей от трассы Севан-Ереван к селу Гетамеч. По этому факту было возбуждено уголовное дело по признакам попытки самоубийства и хранения незаконного оружия.
Как мать я не верю в версию о самоубийстве своего сына. Вы можете сказать, что я субъективна в этом вопросе, и Вы имеете на это право, поскольку ни одна мать не может смириться с утратой своего сына, не говоря уже о факте самоубийства. Какие проблемы были у моего сына? Он был богатым молодым человек, руководил сетью магазинов «Арай», действующей не только в Армении, но и за рубежом. Компания, которая действует с 1988 г. по законам честного бизнеса и создана не на базе имущества, полученного от государства в результате приватизации, а из «ничего», сегодня может считаться гордостью любой страны.
Но как бы я ни верила в справедливый подход правоохранителей нашей страны, я была спокойна за то, что истинные обстоятельства произошедшего будут установлены, и мое материнское сердце успокоится.
Однако то, что выяснилось в последние дни, не только нарушило наш семейный покой, но и вызвало ряд новых вопросов, ответы на которые я и мое окружение не находим.
Как Вы знаете, неизвестный «друг» прислал нам видеозапись того, как подруга моего сына Татьяна Чаденкова (или гражданская жена, они официально не женаты) заказывает убийство некоему Артуру, причем в то время, когда Татьяна Чаденкова находилась в Армении. Почему я говорю «друг»? Потому что не знаю, помогает нам эта личность или ведет собственную игру. Но меня начали беспокоить дальнейшие события.
В интервью news.am начальник следственного управления полиции Котайкской области Егише Петросян прямо заявил: «По видеоматериалу явно видно, что он сокращен. Это событие 2010 г., и там речь идет о похищении дочери. Она говорит, что должна получить свою дочь обратно, но ничего конкретного нет. Идет понятный разговор, и я удивляюсь, почему под этим ищут другой подтекст. Вы слышали в ходе этой беседы высказывания об убийстве  конкретно Армена? Ничего такого нет, но это общая версия. Мы сейчас изучаем, идет тщательное расследование».
По моим сведениям, в 2011 г. Татьяна Чаденкова долго время находилась в Армении. Возникает вопрос: что она делала, что подготавливала? Следователя удивило, что это видеозапись была сделана в 2010 г. Мне непонятно, разве произошедшее событие могло предшествовать его подготовке?
Каждый, кто смотрел видеозапись, может однозначно сказать, что Егише Петросян явно лжет, более того, раскрывает тайну предварительного следствия, что может изменить ход расследования дела. Ведь этот Артур может с этого же сайта узнать, какую сказку рассказала Татьяна Чаденкова, и повторить эту сказку.
Почему следственный орган не проводит расследование с целью выяснения, с кем в Республике Армения поддерживала связь Татьяна Чаденкова, с кем общалась до и после смерти Армена? Была ли проведена проверка того, обладает ли следователь хотя бы минимальными компьютерными знаниями, знает ли, что такое скайп, интернет?
Я не хочу нарушать презумпцию невиновности и не хочу обвинять невинных людей, но я считаю бесспорным то, что следователь или, что еще хуже, начальник следственного отдела не имеет права говорить, что ничего конкретного нет, что речь идет о похищении ребенка.
Это заявление Егише Петросяна, передача нам видеоматериала, попытка Татьяны Чаденковой забрать ребенка моего Армена и оказываемое ей судом покровительство, а также то обстоятельство, что следователь даже не взял с Татьяны Чаденковой подписку о невыезде, убеждают меня в том, что за всем этим стоит высокопоставленное должностное лицо или лица нашего государства.
Если было совершено убийство (в чем я уверена), то это было сделано настолько профессионально, что эксперты не могут (или не хотят) доказать обратное.
Господин Президент, я знаю, что Вы можете пресечь незаконный протекционизм и лично стать гарантом справедливого раскрытия этого дела.
Исходя из вышеизложенного,
я прошу Президента Республики Армения быть гарантом нашей, граждан РА, безопасности и поручить взять это дело под особый контроль.
Генпрокурора РА, начальника полиции РА и директора Службы национальной безопасности РА прошу:
1. забрать указанное дело из следственного отдела полиции Котайкской области и передать его профессиоональному следователю или следователям Главного следственного управления полиции РА;
2. поручить органу предварительного следствия изучить связи Татьяны Чаденковой в Армении в период до и после смерти Армена Петросяна, а также установить личность и местонахождение некоего Артура.