Վարչապետը մասնակցել է հայ-իտալական գործարար համաժողովին
Պաշտոնական այցով Իտալիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Միլանում մասնակցել է «Հայաստան, նոր իրականություն. հարթակ դեպի եվրասիական շուկա» խորագրով անցկացվող հայ-իտալական գործարար համաժողովին։
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ բիզնես ֆորումը կազմակերպել են Իտալիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը, Իտալիայի առևտրային գործակալությունը, «Assolombarda» և «Mediobanca» ներդրումային ընկերությունները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Գործարար համայնքի հարգարժան անդամներ, պետական պաշտոնյաներ, տիկնայք եւ պարոնայք, ուրախ եմ, որ այսօր այստեղ եմ և պատիվ ունեմ ելույթով դիմել Իտալիայի գործարար համայնքի հարգարժան ներկայացուցիչներին:
Անչափ շնորհակալ եմ այս կարևոր իրադարձությունը կազմակերպելու և Հայաստանի, մեր տնտեսության և հայ-իտալական գործարար կապերի զարգացման հեռանկարների մասին խոսելու այս հնարավորության համար:
Հայ-իտալական հարաբերությունները բազմադարյա պատմություն ունեն: Այդ հարաբերությունները չէին սահմանափակվում միայն տնտեսական շահերով, քանի որ դրանք զուգորդվում էին գիտական և մշակութային շփումներով, հումանիտար աղերսներով, նորարարությունների և տեխնոլոգիների փոխանակմամբ:
Մենք հավատում ենք, որ հայ-իտալական ներկայիս հարաբերությունները տոգորված են գործընկերության և փոխվստահության միևնույն ոգով: Այսօր շոշափելի է մեր երկու երկրների համագործակցությունը տնտեսական, սոցիալական և հումանիտար ոլորտներում:
Առևտրատնտեսական համագործակցությունը մեր հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչն է: Իտալիան ԵՄ-ի երկրների շարքում Հայաստանի երկրորդ խոշոր առևտրատնտեսական գործընկերն է: Միայն այս տարվա առաջին ինն ամիսներին երկու երկրների միջև առևտուրն աճել է մոտ 14 տոկոսով:
Այստեղ հարկ եմ համարում նշել, որ միայն վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում իտալական Sartex-ը և Ceramisia-ն իրենց արտադրական մասնաճյուղերը բացեցին Հայաստանում: Ընդամենը 15 օր առաջ Telecom Italia Sparcle-ը համատեղ ձեռնարկություն հիմնելու մասին համաձայնագիր ստորագրեց հայկական Ucom ընկերության հետ` ինտերնետ ծառայություններ մատուցելու համար:
Հուլիսին մենք սկսեցինք համակցված ցիկլով գազատուրբինային էլեկտրակայանի շինարարությունը: Այս նախագիծն իրականացնում է Renco ընկերությունը՝ շուրջ 250 միլիոն ԱՄՆ դոլար ներդրմամբ: Ներդրումային ծրագրում ներգրավված են նաև իտալական պետական «Սիմեստ» և գերմանական «Սիմենս» ընկերությունները: Renco-ն գործունեություն է ծավալում Հայաստանում 2000-ականների սկզբից և մեծածավալ ներդրումներ է կատարել հյուրանոցներում, լյուքս դասի բազմաբնակարան շենքերում և գրասենյակային նախագծերում:
Բացի այդ, 2019 թվականի հունիսին մենք հյուրընկալեցինք հայ-իտալական գործարար համաժողովը, որն օտարերկրյա ներդրողների մասնակցությամբ 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում անցկացված առաջին գործարար համաժողովն էր:
Հայաստանում այսօր հիմնարար վերափոխումներ են ընթանում, ինչը լայն հեռանկարներ է բացում իտալական և եվրոպական գործընկերների հետ տնտեսական համագործակցության համար:
2018-ի թավշյա հեղափոխությունից հետո մենք նախաձեռնեցինք բարեփոխումներ` մեր քաղաքական և տնտեսական կառուցակարգերն արդիականացնելու, ժողովրդավարությունն ամրապնդելու, ինչպես նաև տնտեսական աճի և զարգացման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
Այս առումով մենք արդեն հասել ենք նշանակալի նվաճումների: Մեզ հաջողվել է արմատախիլ անել համակարգային կոռուպցիան: Մենք վերացրել ենք օլիգոպոլիաները, որոնք օգտագործում էին իրենց քաղաքական ազդեցությունը տնտեսական արդյունքներ կորզելու համար: Մենք ամրապնդեցինք օրենքի գերակայությունը և ստեղծեցինք հավասար պայմաններ բոլոր տնտեսվարողների համար:
Ներկայում միջոցներ ենք ձեռնարկում մեր դատական համակարգը բարեփոխելու ուղղությամբ, որպեսզի ունենանք իսկապես անկախ և արդյունավետ աշխատող դատարաններ: Այսօր մենք նաև փոխում ենք մեր երկրի տնտեսության կառավարման ձևը: Կարծում եմ, որ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները և տնտեսական հեղափոխությունը երկարատև ազդեցություն կունենան երկրի տնտեսական զարգացման վրա:
Այժմ թույլ տվեք ներկայացնել արդեն իսկ արձանագրված որոշ արդյունքներ:
2018 թվականին մենք գրանցեցինք 5.2 տոկոս տնտեսական աճ և պահպանեցինք գնաճի ցածր մակարդակը: Սրանք շատ դրական արդյունք են հեղափոխական տարվա համար:
Դրական դինամիկան այս տարի ևս շարունակվում է: 2019 թվականի առաջին վեց ամիսներին մենք ունեցել ենք ՀՆԱ-ի 6,5 տոկոս և արտահանման 9 տոկոս աճ: Վերջերս Moody's-ը բարելավեց Հայաստանի վարկանիշը՝ դարձնելով այն Ba3:
2019 թվականի սեպտեմբերին մենք թողարկեցինք 500 միլիոն դոլար արժողությամբ եվրապարտատոմսեր՝ տասը տարի մարման ժամկետով, իսկ արժեկտրոնային փոխարժեքով՝ 3.9 տոկոս: Հայկական եվրապարտատոմսերի իրական պահանջարկը չորս անգամ ավելի մեծ էր, քան առաջարկը: Ըստ իս, դա վկայում է մեր տնտեսական քաղաքականության և շարունակվող կառուցվածքային բարեփոխումների նկատմամբ օտարերկրյա ներդրողների աճող վստահության մասին:
Արդյունքները խոստումնալից են: Այսուամենայնիվ, դեռ շատ անելիքներ կան:
Հարգելի գործընկերներ, եթե ինձ հարցնեք, թե ինչու պետք է ներդրումներ կատարել Հայաստանում, իմ պատասխանը կլինի այն, որ փոքրիկ, բայց գլոբալ ցանցերով օժտված և տաղանդավոր ժողովուրդ ունեցող երկրում ներդրումներ կատարելը հեռանկարային ձեռնարկ է։
Մենք նպատակ ունենք ներդնել տեխնոլոգիական կրթություն, զարգացնել «նուրբ հմտություններ» և օգնել ուսանողներին հասկանալ իրենց կարողությունները՝ միջնակարգ, արհեստագործական և բարձրագույն կրթության ոլորտում ներդրումներ կատարելու միջոցով:
Հայաստանը հիանալի հնարավորություններ է ընձեռում բարձր տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության, և մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում ներդրումներ կատարելու համար: Հայաստանը կարող է դառնալ ավելի լայն տարածաշրջանային ինտերնետ կապի հանգույց: Անցյալ ամիս մենք հյուրընկալեցինք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը` աշխարհի ամենամեծ և ամենահեղինակավոր ՏՀՏ միջոցառումներից մեկը:
Օտարերկրյա ներդրումների համար գրավիչ կարող են լինել նաև բանկային գործը, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, զանազան ապրանքների արտադրությունը, վերականգնվող էներգիան և տեքստիլ արդյունաբերությունը:
Հատկապես ուրախ եմ տեղեկացնել ձեզ, որ վերջերս Հայաստանը ներառվեց Booking.com-ի 2020 թվականի 10 ամենասիրված տուրիստական ուղղությունների ցանկում: Բացի այդ, 2019 թվականին Հայաստանը 5 կետով բարելավեց իր դիրքերը Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի կողմից ներկայացված Զբոսաշրջության մրցունակության ինդեքսում:
Ի դեպ, 2019 թվականի առաջին տասն ամիսների արդյունքներով տուրիզմի ոլորտում մենք արդեն ունենք 14 տոկոս աճ: 2020 թվականի հունվարից Ryanair-ը ուղիղ թռիչքներ կիրականացնի Միլանից և Հռոմից դեպի Երևան:
Մեր կառավարությունն իրականացնում է բաց դռների քաղաքականություն արտաքին ներդրումների մասով՝ երաշխավորելով սեփականության լիարժեք պաշտպանություն:
Օտարերկրյա ներդրողները երկրի ներսում կարող են անսահմանափակ մուտք ունենալ ցանկացած ոլորտ և աշխարհագրական վայր՝ անձնակազմի հավաքագրման, շահույթի ազատ և անսահմանափակ օտարման, շուկայական փոխարժեքով տարադրամի անսահմանափակ փոխանակման և ազգայնացման բացառման երաշխիքներով հանդերձ:
Օտարերկրյա ներդրողներին պաշտպանող հնգամյա դրույթը ևս, որը նրանց անձեռնմխելի է դարձնում օրենսդրական փոփոխությունների նկատմամբ, հանդիսանում է մեր արտաքին ներդրումների շրջանակի մաս։
Ի դեպ, վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում մենք դրական փոփոխություններ կատարեցինք Հարկային օրենսգրքում՝ նվազեցնելով եկամտահարկն ու շահութահարկը: Մենք սահմանեցինք 23 տոկոս համահարթ եկամտահարկ և այժմ պատրաստվում ենք շարունակել այս գործընթացը` համահարթ եկամտահարկն իջեցնելով մինչև 20 տոկոս: Շահութահարկը նույնպես իջեցվել է մինչև 18 տոկոս:
Միջազգային տնտեսական հարաբերությունների առումով, Հայաստանը ներդրումների խթանման և պաշտպանության վերաբերյալ երկկողմ համաձայնագրեր ունի 43 երկրների հետ, ներառյալ Իտալիան:
Հայաստանը ներդրումային վեճերի լուծման միջազգային կենտրոնի անդամ է։
Մենք ունենք պայմանագրեր 46 երկրների հետ կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկերից խուսափելու կանխարգելման վերաբերյալ: Սա նշանակում է, որ պայմանավորվող կողմերի ներդրողներին տրվում են մի շարք երաշխիքներ, մասնավորապես՝ ազգային վերաբերմունք, ունեցվածքի բռնազավթումից պաշտպանություն, միջոցների անվճար փոխանցում, ինչպես նաև լիարժեք պաշտպանություն և անվտանգություն:
Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինությամբ Հայաստանը 190 երկրների շարքում զբաղեցնում է 47-րդ տեղը: Գործ սկսելու դյուրինության ցանկում Հայաստանը 10-րդն է, իսկ գույք գրանցելու առումով աշխարհում 13-րդն է: Տնտեսական ազատության ինդեքսով Հայաստանն աշխարհում 47-րդն է
Ես խոստանում և երաշխավորում եմ որպես ՀՀ վարչապետ, որ բոլոր այդ ուղղություններով Հայաստանը կշարունակի կատարելագործել իր կատարողականը:
Սիրելի բարեկամներ, ոմանք գուցե պնդեն, թե Հայաստանը փոքր շուկա ունի, բայց ես ցանկանում եմ վիճարկել այդ տեսակետը: Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է, որն ունի ավելի քան 180 միլիոն սպառող:
Եվրասիական տնտեսական միությունը ազատ առևտրի մասին համաձայնագրեր ունի Սինգապուրի, Վիետնամի և Սերբիայի հետ: Նմանատիպ համաձայնագրերի շուրջ բանակցութուններ ենք վարում Հնդկաստանի, Իսրայելի և Եգիպտոսի հետ: Անցած տարի ստորագրվել է նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Չինաստանի միջև առևտրի և ներդրումների խթանմանն ուղղված տնտեսական համագործակցության համաձայնագիր:
Հայաստանյան արտադրողներն օգտվում են Եվրամիության GSP+ արտոնյալ ռեժիմից, ինչպես նաև GSP ռեժիմից՝ ԱՄՆ-ի և մի շարք այլ երկրների հետ առևտրում:
Հայաստանը նաև խորացնում է համագործակցությունը Եվրամիության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի միջոցով:
Սիրելի բարեկամներ, համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում մենք կարողացել ենք Հայաստանը դարձնել բոլորի համար հավասար հնարավորությունների երկիր՝ խթանելով գործարարությունն ու նորաստեղծ ձեռնարկությունները, որպեսզի մեր երկիրը դառնա ներդրումների համար գրավիչ հանգրվան։
Այսօր իմ կոչն ու ուղերձն է՝ միավորել ջանքերը հանուն նոր Հայաստանի կառուցման, համախմբել մեր ուժերը` Հայաստանն առավել մրցունակ և գրավիչ դարձնելու նպատակով: Շնորհակալություն ուշադրության համար»:
Հայ-իտալական գործարար համաժողովի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդես է եկել «Ինչո՞ւ ընտրել Հայաստանը» թեմայով ամփոփ զեկույցով, որի շրջանակում մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի տնտեսության ճյուղերի՝ գյուղատնտեսության, վերականգնվող էներգետիկայի, քաղաքային տրանսպորտի, ենթակառուցվածքների և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թափոնների կառավարման ոլորտում ներդրումային հնարավորությունների, ֆինանսական շուկայի վերաբերյալ։
Հաջորդիվ վարչապետ Փաշինյանը մասնակցել է հայ-իտալական համաժողովի շրջանակում հարցուպատասխանի ձևաչափով քննարկմանը, որի ընթացքում պատասխանել է համաժողովի մասնակիցների հարցերին։ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է տեխնոլոգիաների զարգացման, ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ Հայաստանում իրականացվող աշխատանքներին, ներկայացրել մեր երկրում գինեգործության, մրգային օղիների և գինիների արտադրության ծրագրերը, բարեփոխումների օրակարգը և դրա իրականացման հնարավորություններ, խոսել Հայաստան-Եվրոպական միության համագործակցության օրակարգի, Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի նշանակության և Եվրասիական տնտեսական միությունում նախագահության, ԵԱՏՄ շրջանակում առկա հնարավորությունների, ԵԱՏՄ-ԵՄ միջև Հայաստանի՝ կապող հարթակ հանդիսանալու պատրաստակամության մասին։ Անդրադառնալով Հայաստանում ՏՏ ճյուղի զարգացման մասին հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ տնտեսության այս ճյուղը դինամիկ զարգանում է, ոլորտում առկա է մեծ ներուժ, և ելնելով այդ իրողությունից՝ Հայաստանի կառավարությունը բարեփոխումներ է իրականացնում կրթության ոլորտում և նպատակադրել է խթանել տեխնոլոգիական կրթությունը, բիզնես կրթությունը։
«Հայաստան, նոր իրականություն. հարթակ դեպի եվրասիական շուկա» հայ-իտալական գործարար համաժողովին մասնակիցների թիվը հասնում էր 150-ի։ Մասնակցում էին Իտալիայի գործարար համայնքի իտալացի և հայ ներկայացուցիչներ, Միլանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ։

Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в армяно-итальянском бизнес-форуме
Находящийся с официальным визитом в Италии премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял участие в Милане в армяно-итальянском бизнес-форуме “Армения, новая реальность: платформа выхода на евразийский рынок”, организованный посольством Республики Армения в Италии, Торговым агентством Италии, инвестиционными компаниями “Assolombarda” и “Mediobanca”.
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
“Уважаемые члены бизнес-сообщества, Должностные лица, Дамы и господа,
Я рад присутствовать здесь сегодня, и для меня большая честь обратиться с речью к уважаемым представителям бизнес-сообщества Италии.
Очень благодарен за эту возможность организовать это важное мероприятие и рассказать о перспективах развития Армении, нашей экономики и армяно-итальянских деловых связей.
Армяно-итальянские отношения имеют многовековую историю. Эти отношения не ограничивались только экономическими интересами, так как они сопровождались научными и культурными контактами, гуманитарными связями, обменом инновациями и технологиями.
Мы верим, что текущие армяно-итальянские отношения наполнены духом партнерства и взаимного доверия. Сегодня ощутимо сотрудничество между нашими странами в экономической, социальной и гуманитарной сферах.
Торгово-экономическое сотрудничество является важной составляющей наших отношений. Италия является вторым по величине торгово-экономическим партнером Армении среди стран ЕС. Только за первые девять месяцев этого года торговый оборот между двумя странами увеличился примерно на 14 процентов.
Здесь стоит отметить, что только за последние несколько недель итальянские компании Sartex и Ceramisia открыли свои производственные филиалы в Армении. Всего 15 дней назад Telecom Italia Sparcle подписал с армянской компанией Ucom соглашение о создании совместного предприятия по предоставлению интернет-услуг.
В июле мы начали строительство электростанции с газовой турбиной комбинированного цикла. Этот проект реализуется компанией Renco с инвестициями около 250 млн долларов. В инвестиционную программу также вовлечены итальянская государственная компания “Симест” и немецкая компания “Сименс”. Renco работает в Армении с начала 2000-х годов и инвестирует значительные средства в отели, многоквартирные дома класса люкс и офисные проекты.
Кроме того, в июне 2019 года мы провели армяно-итальянский бизнес-форум, который стал первым после бархатной революции 2018 года бизнес-форумом в Армении с участием иностранных инвесторов.
Сегодня в Армении происходят фундаментальные реформы, которые открывают широкие перспективы для экономического сотрудничества с итальянскими и европейскими партнерами.
После бархатной революции 2018 года мы предприняли реформы для модернизации наших политических и экономических структур, укрепления демократии и создания условий, способствующих экономическому росту и развитию.
Мы уже добились значительных успехов в этом отношении. Нам удалось искоренить системную коррупцию. Мы устранили олигополии, которые использовали свое политическое влияние для достижения экономических результатов. Мы укрепили верховенство закона и создали равные условия для всех хозяйствующих субъектов.
Сейчас мы предпринимаем шаги по реформированию нашей судебной системы, чтобы у нас были действительно независимые и эффективные суды. Сегодня мы также меняем форму управления нашей экономикой. Думаю, что реформы и экономическая революция в Армении будут иметь длительное влияние на экономическое развитие страны.
Теперь позвольте мне представить некоторые уже достигнутые результаты.
В 2018 году мы зафиксировали 5,2-процентный экономический рост и сохранили низкий уровень инфляции. Это очень положительные результаты для революционного года.
Позитивная динамика сохраняется и в этом году. За первые шесть месяцев 2019 года рост ВВП составил 6,5 процента, а экспорта - 9 процентов. Агентство Moody's недавно повысило рейтинг Армении до Ba3.
В сентябре 2019 года мы выпустили еврооблигации на сумму 500 млн долларов США со сроком погашения 10 лет и ставкой 3,9%. Реальный спрос на армянские евробонды был в четыре раза выше предложения. На мой взгляд, это свидетельствует о растущем доверии иностранных инвесторов к нашей экономической политике и продолжающимся структурным реформам.
Результаты многообещающие. Однако многое еще предстоит сделать.
Если вы спросите меня, почему нужно делать инвестиции в Армению, я отвечу, что инвестирование в страну с небольшой, но глобальной сетью талантливых людей является перспективным делом.
Мы стремимся внедрять технологическое образование, развивать гибкие навыки (soft skills) и, делая инвестиции в среднее, профессиональное и высшее образование, помогать студентам понять свои способности.
Армения предоставляет большие возможности для инвестиций в сферы высоких технологий, промышленности и, в частности, область информационных технологий. Армения может стать более широким региональным интернет-хабом. В прошлом месяце мы провели Всемирный конгресс по информационным технологиям - одно из крупнейших и самых престижных мероприятий в области ИКТ в мире.
Для иностранных инвестиций также могут быть привлекательными банковское дело, туризм, сельское хозяйство, производство различных товаров, возобновляемая энергетика и текстильная промышленность.
Я особенно рад сообщить вам, что недавно Армения была включена в десятку лучших туристических направлений Booking.com на 2020 год. Кроме того, в 2019 году Армения на 5 пунктов улучшила свои позиции в индексе конкурентоспособности туризма, представленном Всемирным экономическим форумом.
Кстати, по итогам первых десяти месяцев 2019 года у нас уже наблюдается рост туризма на 14%. С января 2020 года Ryanair будет осуществлять прямые рейсы из Милана и Рима в Ереван.
Наше правительство осуществляет политику открытых дверей в отношении иностранных инвестиций, гарантируя полную защиту собственности.
Иностранные инвесторы внутри страны могут иметь неограниченный доступ к любому сектору и географическому пункту с гарантиями найма персонала, свободного и неограниченного отчуждения прибыли, неограниченного обмена на рынке валюты и исключения национализации.
Правило пятилетней защиты иностранных инвесторов, которое делает их невосприимчивыми к законодательным изменениям, является частью нашей системы иностранных инвестиций.
Кстати, за последние полтора года мы внесли некоторые положительные изменения в Налоговый кодекс, снизив подоходный налог и налог на прибыль. Мы установили плоскую шкалу 23-процентной ставки подоходного налога и собираемся продолжить этот процесс, снизив ставку подоходного налога до 20 процентов. Налог на прибыль также снижен до 18 процентов.
Что касается международных экономических отношений, Армения имеет двусторонние соглашения о поощрении и защите инвестиций с 43 странами, включая Италию.
Армения является членом Международного центра по урегулированию инвестиционных споров.
У нас есть соглашения с 46 странами об исключении двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов. Это означает, что инвесторам договаривающейся стороны предоставляется ряд гарантий, в частности национальное отношение, защита от конфискации имущества, свободный перевод средств, а также полная защита и безопасность.
По данным Всемирного банка, по легкости ведения бизнеса Армения занимает 47-е место из 190 стран. Армения занимает 10-е место в рейтинге по легкости начала бизнеса и 13-е место в мире по легкости регистрации собственности. Армения занимает 47-е место в мире по показателю экономической свободы.
Как премьер-министр Республики Армения я обещаю и гарантирую, что по всем этим направлениям Армения продолжит улучшать свои показатели.
Некоторые, возможно, могут утверждать, что в Армении небольшой рынок, но я хотел бы оспорить это мнение. Армения является членом Евразийского экономического союза, который имеет более 180 миллионов потребителей.
Евразийский экономический союз имеет соглашения о свободной торговле с Сингапуром, Вьетнамом и Сербией. Мы ведем переговоры о подобных соглашениях с Индией, Израилем и Египтом. В прошлом году между Евразийским экономическим союзом и Китаем было подписано соглашение об активизации торговли и инвестиций.
Армянские производители пользуются льготным режимом GSP+ с ЕС, а также режимом GSP с США и рядом других стран.
Армения также углубляет сотрудничество с Европейским союзом в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
За относительно короткий промежуток времени мы смогли сделать Армению страной равных возможностей для всех, стимулируя предпринимательство и начинающие компании, чтобы сделать нашу страну привлекательным местом для инвестиций.
Сегодня я призываю объединить усилия для строительства новой Армении, объединить наши усилия, чтобы сделать Армению более конкурентоспособной и привлекательной.
В рамках армяно-итальянского бизнес-форума министр экономики Армении Тигран Хачатрян выступил с докладом на тему “Зачем выбирать Армению?”, в рамках которого представил подробности об отраслях экономики Армении - сельском хозяйстве, возобновляемой энергетике, городском транспорте, инфраструктурах и информационных технологиях, инвестиционных возможностях в управлении отходами, финансовом рынке.
Затем премьер-министр Пашинян принял участие в обсуждении в рамках армяно-итальянского форума в формате вопросов и ответов, в ходе которого он ответил на вопросы участников. Никол Пашинян коснулся технологического развития, улучшения инфраструктуры в Армении, представил программы по виноделию, производству фруктовой водки в нашей стране, повестку реформ и возможности ее реализации, рассказал о повестке дня сотрудничества Армения-ЕС, представил значение Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, представил председательство Армении в ЕАЭС, возможности в рамках ЕАЭС, сказал о готовности Армении стать связующей платформой между ЕС и ЕАЭС. Говоря о развитии сферы информационных технологий в Армении, Никол Пашинян отметил, что этот сектор экономики динамично развивается, в этом секторе есть большой потенциал, и с учетом этих реалий правительство Армении проводит реформы в области образования и стремится содействовать технологическому образованию и бизнес-образованию.
В армяно-итальянском бизнес-форуме “Армения, новая реальность: платформа выхода на евразийский рынок” приняло участие около 150 делегатов - итальянские и армянские представители бизнес-сообщества Италии, представители армянской общины Милана, представители СМИ.