Ազատեկի հանքավայրի հանրային լսումները Վայքում չեն կայացել
Ազատեկի հանքավայրի հանրային լսումները Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքում երեկ չեն կայացել։ Վայքի համայնքապետ Թարո Ավետյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ լսումները չեն կայացել, որովհետև ժողովուրդը համաձայն չի եղել, և մասնակցություն չի ապահովվել։
Սա Վայքում կազմակերպված երկրորդ հանրային լսումներն էին այս տարի։ Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերին «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ի նախաձեռնած Վայք և Զառիթափ համայնքների վարչական տարածքներում Ազատեկի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի բաց-ստորգետնյա համակցված մշակման նախագծի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հանրային քննարկումները նույնպես տապալվել էին։ Համայնքի բնակիչները հավաքվել էին համայնքապետարանի շենքի մոտ և թույլ չէին տվել «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչներին մուտք գործել շենք:
Համայնքապետ Թարո Ավետյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչպիսին է իր դիրքորոշումն այս հանքի շահագործման հարցում։ «Քանի որ ժողովուրդը դեմ է, ես իմ ժողովրդի կողքին եմ»,- ասաց Վայքի համայնքապետը։
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Ընդերքի օգտագործման և պահպանության կանոնների խախտմամբ կամ համապատասխան նախագծերի շեղումներով կամ առանց պայմանագրի ընդերքի օգտագործումը, որն էական վնաս է պատճառել մարդու առողջությանը, շրջակա միջավայրին, ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին, շենքերին կամ շինություններին) և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ, որի նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է։

В Вайке провалились вторые публичные слушания по Азатекскому руднику
Предусмотренные вчера в Вайке публичные слушания по Азатекскому руднику не состоялись. Глава общины Вайк Таро Аветян в беседе с нами отметил, что слушания провалились, так как народ против и не допустил проведения обсуждения.
Вчерашние слушания в Вайке должны были стать вторыми за этот год. В сентябре провалилось организованное ООО “Вайкголд” публичное обсуждение заявки на предварительную оценку воздействия на окружающую среду проекта разработки Азатекского золото-полиметаллического рудника, который находится на административных территориях общин Вайк и Заритап. Жители общины собрались перед местной администрацией и не позволили представителям компании “Вайкголд” войти в здание.
Мы поинтересовались у Таро Аветяна, как он сам относится к вопросу эксплуатации рудника. “Народ против, а я всегда поддерживаю народ”,- сказал глава Вайка.
Напомним, что в Генпрокуратуре возбуждено уголовное дело о злоупотреблении должностными полномочиями и использовании недр без договора или с нарушениями правил использования и сохранения недр, в результате чего здоровью людей, окружающей среде, недрам, находящимся в них полезным ископаемым причинен значительный ущерб. Предварительное следствие по данному делу продолжается.