Հռոմում կայացել են Հայաստանի և Իտալիայի վարչապետների բարձր մակարդակի բանակցությունները.
Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հռոմում բարձր մակարդակի բանակցություններ է ունեցել Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպպե Կոնտեի հետ։
Հայաստանի և Իտալիայի վարչապետների հանդիպումը կայացել է Հռոմի Կիջի պալատում՝ Իտալիայի վարչապետի պաշտոնական նստավայրում։ Տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողություն. Իտալիայի վարչապետը դիմավորել է Հայաստանի վարչապետին, Պատվո պահակախմբի ղեկավարի ողջույնից հետո հնչել են Հայաստանի և Իտալիայի Հանրապետությունների օրհներգերը, տեղի է ունեցել ստուգայց, երկու երկրների վարչապետները փոխադարձաբար ներկայացրել են պաշտոնական պատվիրակությունների անդամներին։
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած հաղորդագրության համաձայն` հաջորդիվ կայացել է Հայաստանի և Իտալիայի վարչապետների առանձնազրույցը, որի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը և Ջուզեպպե Կոնտեն քննարկել են հայ-իտալական հարաբերությունների ընթացքը և զարգացման հեռանկարները։
Առանձնազրույցին հաջորդած լայն կազմով բանակցություններին Հայաստանի և Իտալիայի վարչապետներն անդրադարձել են երկկողմ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակի։ Իտալիայի վարչապետն իր երկրի աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին՝ ընդգծելով, որ օրենքի գերակայության, արդարադատության բարեփոխումների, ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման հարցում Իտալիան պատրաստ է հնարավորինս սերտ համագործակցել Հայաստանի հետ և ցուցաբերել անհրաժեշտ օժանդակություն։
Շնորհակալություն հայտնելով նման պատրաստակամության և Իտալիայի արդեն իսկ շոշափելի մասնակցության համար հատկապես Հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի ձևավորման հարցում՝ Հայաստանի վարչապետը նաև ընդգծել է իտալական ընկերությունների ակտիվ մասնակցությունը տնտեսական գործունեության մեջ։ Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ նման նախաձեռնությունները շարունակական են լինելու, և Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է ամեն կերպ նպաստել ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը։
Հայաստանի վարչապետը գոհունակություն է հայտնել վիզաների ազատականացման ուղղությամբ ԵՄ-ի հետ բանակցություններ սկսելու հարցում Իտալիայի դիրքորոշման կապակցությամբ՝ ներկայացնելով Հայաստանում բարելավվող միգրացիոն պատկերը։
Նիկոլ Փաշինյանը և Ջուզեպպե Կոնտեն գոհունակություն են հայտնել նաև հայ-իտալական մշակութային և կրթական համագործակցության կապակցությամբ, արձանագրել երկու երկրների համալսարանների միջև փոխանակման ծրագրերի արդյունավետությունը։ Մշակութային կապերի սերտացման համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հնագիտության ոլորտում Իտալիայի հետ հարուստ փորձի փոխանակումը։
Հայաստանի և Իտալիայի կառավարությունների ղեկավարները ծավալուն քննարկում են ունեցել միջազգային անվտանգության արդի հարցերի, Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի շուրջ։ Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից այնտեղ իրականացվող մարդասիրական առաքելությունը։ Կողմերը համադրել են իրենց դիրքորոշումները Սիրիայում կայունության վերականգնման հարցում։ Հայաստանի և Իտալիայի վարչապետներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության այլ հարցերի ևս, մտքեր փոխանակել ԵՄ-Իրան, Հայաստան-Իրան հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ։ Երկու երկրների վարչապետները կարևորվել են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում համագործակցությունը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպպե Կոնտեին հրավիրել է պաշտոնական այց կատարելու Հայաստան։

В Риме состоялись переговоры высокого уровня между премьер-министрами Армении и Италии
Находящийся с официальным визитом в Итальянской Республике премьер-министр Никол Пашинян сегодня провел переговоры высокого уровня с председателем Совета министров Италии Джузеппе Конте.
Встреча премьер-министров Армении и Италии состоялась во дворце Киджи в Риме, официальной резиденции премьер-министра Италии. Состоялась официальная церемония встречи: премьер-министр Италии поприветствовал премьер-министра Армении, после приветствия командующего Почётным караулом прозвучали гимны Армении и Италии, после чего премьер-министры двух государств представили друг другу членов официальных делегаций.
Затем состоялась беседа премьер-министров Армении и Италии тет-а-тет, в ходе которой Никол Пашинян и Джузеппе Конте обсудили текущий ход и перспективы развития армяно-итальянских отношений.
В ходе переговоров в расширенном составе премьер-министры Армении и Италии коснулись широкого круга вопросов двустороннего сотрудничества. Премьер-министр Италии выразил поддержку своей страны демократической повестке дня Армении, подчеркнув, что Италия готова тесно сотрудничать с Арменией и оказывать необходимую помощь в обеспечении верховенства закона, реформах сферы правосудия и становлении демократических институтов.
Выразив благодарность за такую готовность и уже значительное участие Италии в формировании Антикоррупционной комиссии, премьер-министр Армении также подчеркнул активное участие итальянских компаний в экономической деятельности. Никол Пашинян выразил уверенность, что подобные инициативы будут продолжены, заверив, что правительство Армении намерено всячески способствовать осуществлению инвестиционных проектов.
Премьер-министр Армении выразил удовлетворение позицией Италии в вопросе старта переговоров по либерализации визового режима с ЕС, представив улучшенную картину миграции в Армении.
Никол Пашинян и Джузеппе Конте также выразили удовлетворение армяно-итальянским культурным и образовательным сотрудничеством и отметили эффективность программ обмена между университетами двух стран. В контексте укрепления культурных связей премьер-министр Пашинян подчеркнул важность обмена богатым опытом с Италией в области археологии.
Главы правительств Армении и Италии провели широкие дискуссии по актуальным вопросам международной безопасности и ситуации в Сирии. Премьер-министр Пашинян представил гуманитарную миссию, осуществляемую Арменией в Сирии. Стороны скоординировали свои позиции по восстановлению стабильности в Сирии. Премьер-министры Армении и Италии также коснулись других вопросов региональной безопасности, обменялись мнениями об отношениях ЕС-Иран, Армения-Иран и урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Премьер-министры двух стран подчеркнули важность сотрудничества в Совете ООН по правам человека.
Премьер-министр Никол Пашинян пригласил председателя Совета министров Италии Джузеппе Конте посетить Армению с официальным визитом.