Նիկոլ Փաշինյան. «Իտալիայի վարչապետի հետ ունեցանք բովանդակալից և արդյունավետ բանակցություններ»
Պաշտոնական այցով Իտալիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպպե Կոնտեի հետ։
Հանդիպումից հետո, ինչպես տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, Հայաստանի և Իտալիայի կառավարությունների միջև ստորագրվել են երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթեր՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության միջև «Քրեական գործերով փոխադարձ օգնության մասին 1959 թվականի ապրիլի 20-ի եվրոպական կոնվենցիայի կիրառումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագիրը և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության և Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահության քաղաքացիական պաշտպանության դեպարտամենտի միջև քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում համագործակցության և արտակարգ իրավիճակներում աջակցության մասին» Փոխըմբռնման հուշագիրը փոփոխող արձանագրությունը։ Երկու երկրների վարչապետների ներկայությամբ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության պետքարտուղարի տեղակալ Մանլիո դի Ստեֆանոն փոխանակվել են փաստաթղթերով։
Հաջորդիվ երկու երկրների վարչապետները հանդիպել են զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին և հանդես եկել բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հայտարարության մեջ նշել է.
«Մեծարգո վարչապետ Կոնտե,
զանգվածային լրատվության միջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ, տիկնայք և պարոնայք,
ուրախ եմ առաջին անգամ պաշտոնական այցով գտնվել Իտալիայում։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահ պարոն Ջուզեպպե Կոնտեին՝ հայկական պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար:
Վարչապետ Կոնտեի հետ քիչ առաջ ունեցանք բովանդակալից և արդյունավետ բանակցություններ, որոնք ևս մեկ անգամ փաստեցին հայ-իտալական հարաբերությունների բարձր մակարդակը և դրանց զարգացումը խթանելու փոխադարձ պատրաստակամությունը։
Հայաստանը բարձր է գնահատում Պատգամավորների պալատի կողմից այս տարի ապրիլին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ որոշումը։ Այս քայլով իտալական կողմը վերահաստատեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին՝ իր ներդրումը բերելով ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ այլ հանցագործությունների կանխարգելման գործին։
Մեր բանակցություններում զգալի չափաբաժին հատկացրեցինք առևտրատնտեսական հարաբերություններին։ Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ այս տարի այս բնագավառում շոշափելի դինամիկա է արձանագրվել: Արձանագրեցի, որ այս պահի դրությամբ Իտալիան մեր երկրորդ առևտրատնտեսական գործընկերն է Եվրամիությունում:
Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ հայ-իտալական առևտրատնտեսական հարաբերությունները նոր բովանդակությամբ հագեցնելու համար առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները: Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը և ԵՄ-ի հետ սերտ համագործակցությունը պարարտ հող են ստեղծում ներդրումների ներգրավման համար։
Գործընկերոջս տեղեկացրեցի երեկ Իտալիայի ֆինանսական և արդյունաբերական կենտրոնում՝ Միլանում անցկացված հայ-իտալական բիզնես ֆորումի մասին:
Երկուստեք բարձր գնահատեցինք հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը և վստահություն հայտնեցինք, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի կարճ ժամկետում հանձնաժողովի 2-րդ նիստն անցկացնել Երևանում:
Անդրադարձանք զբոսաշրջության զարգացման հնարավորություններին: Կարևորեցինք 2020 թ. հունվարից «Ryanair» ավիաընկերության կողմից Հռոմ-Երևան և Միլան-Երևան ուղիղ չվերթների իրականացումը, որը մեծապես կնպաստի զբոսաշրջության և գործարար կապերի ակտիվացմանը։
Ընդգծեցինք նաև միմյանց մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը: Մենք ցանկանում ենք, որ Իտալիան առավել ներգրավված լինի մեր կրթական համակարգում, որն ավելի հաղորդակից կդարձնի մեզ իտալական մշակույթը, պատմությունը և մտածողությունը մեր ժողովրդի շրջանում տարածելու հարցում:
Բարձր գնահատեցի Իտալիայի աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ գործընկերության զարգացման, այդ թվում՝ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններ սկսելու գործընթացում։
Գործընկերոջս ներկայացրեցի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա իրավիճակը՝ վերահաստատելով Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակել աշխատանքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Այս առումով արժևորեցինք միմյանց համար զգայուն հարցերի նկատմամբ հավասարակշռված դիրքորոշումների ու մոտեցումների պահպանման կարևորությունը։
Անդրադարձանք Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերի իտալական հրամանատարության ներքո իրականացվող Հայաստանի խաղաղապահ առաքելությանը, ինչը մեր երկրների միջև փոխադարձ հարգանքի և վստահության կարևոր օրինակ է:
Մտքեր փոխանակեցինք սիրիական ճգնաժամի շուրջ, մտահոգություն հայտնեցինք Թուրքիայի զինված ուժերի կողմից երկրի հյուսիս-արևելյան շրջաններ ներխուժելու վերաբերյալ:
Համոզված եմ, որ այսօրվա մեր արդյունավետ հանդիպումը նոր լիցք կհաղորդի մեր երկրների համագործակցությանը, և մեր օրակարգը կհամալրվի բազմաբովանդակ նախաձեռնություններով:
Կարող եմ արձանագրել, որ այսօրվա հանդիպման արդյունքնեորվ մեր երկրների միջև առկա բավական դրական մթնոլորտը կդառնա շատ ավելի դրական, և կարծում եմ՝ մեր հանդիպումը մեծացրեց այն լավատեսական լիցքը, որն առկա է մեր երկրների միջև հարաբերությունների առումով։
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել վարչապետ Կոնտեին ջերմ ընդունելության և բարեկամական մթնոլորտի համար։
Վարչապետի պաշտոնական այցը Իտալիայի Հանրապետություն ավարտվել է։ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կվերադառնա Հայաստան։

Pashinyan in Rome: "We had constructive talks with Italian PM Conte"
On an official visit to Italy, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan today met with President of the Council of Ministers of Italy Giuseppe Conte.
Here’s an Armenian government statement on the meeting.
Following the meeting, the Armenian and Italian Governments signed bilateral cooperation documents: the Agreement between the Republic of Armenia and the Italian Republic “On Facilitating the Application of the European Convention on Mutual Legal Assistance in Criminal Matters” of 20 April 1959 and the Protocol Amending the Memorandum of Understanding between the Ministry of Territorial Administration and Emergency Situations of the Republic of Armenia and the Presidency of the Council of Ministers of the Italian Republic on civil defense cooperation and emergency assistance.
Attended by the Prime Ministers of both countries, Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan and Italian Secretary of State for Foreign Affairs and International Cooperation Manlio Di Stefano exchanged the documents.
The two Premiers then met with media representatives and made statements on the results of the talks.
In his statement, Prime Minister Pashinyan said:
Prime Minister Conte,
Dear media representatives,
I am happy to make an official visit to Italy for the first time. I would like to thank the President of the Council of Ministers of the Italian Republic, Giuseppe Conte, for the warm welcome shown to the Armenian delegation.
We had constructive and productive talks with Prime Minister Conte, who reaffirmed the high level of Armenian-Italian relations and our mutual willingness to promote their development.
Armenia highly appreciates the resolution passed by the Chamber of Deputies to recognize the Armenian Genocide in April this year. Italy thereby reaffirmed its commitment to universal values, contributing to the prevention of genocides and other crimes against humanity.
We devoted a significant part of our negotiations to trade and economic relations. I am pleased to note that we witnessed a tangible change for the better in this area. I stated that Italy is our second largest trading and economic partner in the European Union. It is my pleasure to note that there are all necessary prerequisites for complementing the Armenian-Italian trade and economic relations with new content.
Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union and its close cooperation with the EU provide fertile ground for attracting investment.
I briefed my counterpart on the Armenian-Italian Business Forum held today in Milan. We highly valued the work of the Armenian-Italian Intergovernmental Commission and expressed confidence that it would be possible to hold the Commission’s second meeting in Yerevan within the shortest possible deadlines.
We discussed the opportunities for tourism development. We highlighted the implementation of Rome-Yerevan and Milan-Yerevan direct flights by Ryanair from January 2020, which will greatly facilitate the revitalization of tourism and commercial relations.
We also stressed the importance of preserving each other’s cultural heritage. We want Italy to be more involved in our education system, which will help us promote awareness of Italian culture and history.
I highly appreciated Italy’s support for the development of the European Union-Armenia partnership, including the launch of visa regime liberalization negotiations.
I informed my counterpart of the current state of the Nagorno-Karabakh conflict, reaffirming Armenia’s willingness to continue endeavoring towards a peaceful settlement of the conflict in the OSCE Minsk Group format. In this regard, we emphasized the importance of maintaining balanced attitudes and approaches to sensitive issues.
We referred to Armenia’s peacekeeping mission under the Italian command of the United Nations peacekeeping forces in Lebanon, which is an important example of mutual respect and trust between our countries.
We exchanged views on the Syrian crisis and expressed our concern over the invasion by the Turkish armed forces into the north-eastern regions of the country.
I am confident that our fruitful meeting will give new impetus to bilateral cooperation and our agenda will be complemented by multifaceted initiatives.
I can say that thanks to today’s meeting, the fairly positive atmosphere between our to countries will become even more positive, and I think that our meeting has reinforced the optimism about the bilateral relations.
I would like to once again thank Premier Conte for the warm welcome and friendly atmosphere. Thank you.