Ն. Փաշինյան. «Հեղափոխությունը ստեղծել է մի միջավայր, որտեղ մարդը բարձրագույն արժեք է, և նրա իրավունքների պաշտպանությունը կառավարության առաջնային խնդիրն է»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում մասնակցել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործունեության 15-ամյակին նվիրված միջազգային համաժողովի բացմանը:
Համաժողովին մասնակցում էին ՀՀ կառավարության անդամներ, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, ավելի քան 30 երկրի օմբուդսմաններ և 20 միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Արևելյան գործընկերության հարցերով տնօրեն Լյուկ Դեվինը, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության արևելյան հարևանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթը, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների տնօրինության վարչության ղեկավար Մարկուս Յագերը, ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ տնօրեն Ինգիբյորգ Սոլրուն Գիսլադոտիրը, ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը, Վենետիկի հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Հերդիս Թորգեյսդոտիրը, Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների աֆրիկյան ցանցի նախագահ, Եգիպտոսի մարդու իրավունքների ազգային խորհրդի նախագահ Մոհամեդ Ֆայեկը, ՌԴ-ում Մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան և այլն:
«Շնորհավորում եմ բոլորիս Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի ներդրման 15-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, որովհետև մարդու իրավունքների պաշտպանությունն այն կարևորագույն գերնպատակներից է, որը ժամանակակից աշխարհում կարող է ունենալ ժողովրդավարական կառավարությունը, ժողովրդավարական հասարակությունը և ժողովրդավարական երկիրը:
15 տարի առաջ, երբ հիմնադրվեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը, այդ ինստիտուտի վերաբերյալ կային որոշակի հոռետեսական գնահատականներ, թե ինչպիսի ազդեցություն կունենա այն Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում: Բայց կարող ենք արձանագրել, որ այդ ինստիտուտը Հայաստանի Հանրապետությունում կայացել է և անուրանալի նպաստ է ունեցել Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում:
Պետք է արձանագրել, որ այս 15 տարիների ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի և կառավարության, իշխանության հարաբերությունները պարզ հարաբերություններ չեն եղել: Բավական է արձանագրել, որ Մարդու իրավունքների առաջին երեք պաշտպանները չեն պաշտոնավարել մինչև իրենց ժամկետի ավարտը և հրաժարական են տվել, ինչը հանրայնորեն ընկալվել է որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանի և իշխանությունների միջև առկա խորը հակասությունների արտահայտություն: Բայց մենք համոզված ենք, կամ առնվազն հույս ունենք, որ 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության արդյունքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության համար նոր պայմաններ և նոր միջավայր են ստեղծվել, ընդհանրապես մարդու իրավունքների պաշտպանության համար նոր պայմաններ և նոր միջավայր են ստեղծվել, որովհետև հեղափոխությունն արել են մարդիկ, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, ինչպես ընդունված է ասել, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիները, և ուրեմն հեղափոխությունը պետք է ստեղծի և ստեղծել է անհրաժեշտորեն մի միջավայր, որտեղ մարդն իսկապես՝ ոչ միայն դեկլարատիվ, այլև փաստացի բարձրագույն արժեք է, և նրա իրավունքների պաշտպանությունը կառավարության, իշխանության առաջ դրած առաջնային խնդիր:
Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը գտնվում է իդեալական վիճակում: Սա նշանակում է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համար առնվազն նույնպիսի առաջնահերթություն է, ինչպիսի առաջնահերթություն է մարդու իրավունքների պաշտպանության համար: Եվ այս առումով Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետությունում՝ անձամբ ես և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, Ազգային ժողովը մեծապես կարևորում ենք, որովհետև համարում ենք այս ողջ գործընթացում մեր կարևորագույն դաշնակիցներից մեկը՝ ի դեմս Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի:
Ընդհանրապես մեր գործունեությունը հեղափոխությունից հետո ուղղված է հենց առաջին հերթին մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, որովհետև այդ պաշտպանությունը, մարդու իրավունքները հենված են այն պարզ գիտակցման վրա, որ բոլոր մարդիկ Հայաստանի Հանրապետությունում հավասար են օրենքի առաջ, և մարդկանց անհավասարություններն օրենքի առաջ առաջին հերթին ստեղծում են կոռուպցիա: Եվ երբ Հայաստանի կառավարությունը պայքարում է կոռուպցիայի դեմ, առաջին հերթին դրա արդյունքը մարդու իրավունքների պաշտպանության ավելի բարձր մակարդակը պետք է լինի: Երբ Հայաստանի կառավարությունը պայքարում է մենաշնորհների դեմ, դա առաջին հերթին անդրադառնում է մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակի վրա, տվյալ դեպքում՝ սեփական բարեկեցությունը կառուցելու յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքի վրա:
Մենք այսօր արձանագրում ենք, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությամբ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ունենք մեծ օրակարգ մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով: Բայց կարող ենք արձանագրել, որ լուծվել են ինստիտուցիոնալ կարևորագույն հարցեր, որոնք երկար տարիներ թվացել են անլուծելի: Առաջինը 2018 թվականի դեկտեմբերին մենք ունեցանք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, և այդ ընտրություններն առաջինն էին մեր երկրի պատմության խորհրդարանական ընտրությունների մեջ, որոնց արդյունքները չվիճարկվեցին Սահմանադրական դատարան, և որոնց արդյունքները կասկածի տակ չդրվեցին ո՛չ միջազգային հանրության կողմից, ո՛չ էլ հայաստանյան հանրության կողմից: Ընդհակառակը, դրանք լայնորեն գնահատվեցին բոլոր դիտորդների կողմից՝ տեղական և միջազգային որպես ազատ, մրցակցային, ժողովրդավարական:
Եվ շատ կարևոր է արձանագրել այն մարտահրավերները, որ մենք այսօր ունենք: Առաջին մարտահրավերը հետևյալն է՝ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր, աներկբա, ժողովրդավարական երկիր է, բայց այդ ժողովրդավարությունը, թույլ տվեք ասել, հիմա Հայաստանի Հանրապետությունում գոյություն ունի որպես էմոցիոնալ արտահայտություն, և դա 2018 թվականին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության էմոցիոնալ շարունակությունն է: Մենք հիմա կարիք ունենք մեր երկրի ժողովրդավարությունն ուժեղ դարձնել ինստիտուցիոնալ առումով, նկատի ունեմ այնպես, որ դրա ապագան որևէ կերպ կախված չլինի որևէ լիդերի, որևէ անձի, որևէ քաղաքական կուսակցության ճաշակից, տրամադրությունից, հայեցողությունից: Այս հարցում մենք, իհարկե, աներկբա գնալու ենք առաջ:
Մեծագույն մարտահրավերը մեզ համար այսօր դատական անկախ համակարգի կայացումն է: Մենք արձանագրում ենք, որ օրենսդիր, գործադիր իշխանության հետ զուգահեռ Հայաստանի Հանրապետությունում դատական իշխանությունն է նաև, որ նպաստել է մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումներին, և այսօր մեզ համար առաջնային մարտահրավեր է ունենալ իսկապես անկախ դատական համակարգ: Ես ուզում եմ արձանագրել մեր կառավարության կամքը: Մեզ ամենևին չի հետաքրքրում հսկողության տակ գտնվող դատական համակարգը: Մենք ընդհանուր առմամբ և սկզբունքորեն դեմ ենք վերահսկողության տակ գտնվող դատական համակարգ ունենալուն: Բայց երբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն ի ցույց դրեց իր կամքը՝ գործնական և քաղաքական, հրաժարվել դատական համակարգի նկատմամբ վերահսկողության պրակտիկայից, պարզվեց, որ դա որոշակի դաշտ է բացում նրանց համար, ովքեր նախկինում վերահսկողություն ունեին դատական համակարգի նկատմամբ, և նրանք սա գնահատեցին որպես հնարավորություն, որ իրենք կարող են շարունակել վերահսկողություն սահմանել դատական համակարգի նկատմամբ՝ այսպիսով փորձելով հետ պտտել Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխությունները:
Այսօր հստակ արձանագրում եմ, որ Հայաստանում դատական համակարգը վերից վար պետք է ենթարկվի խորքային, բովանդակային փոփոխությունների, այնպես որ այդ դատական համակարգը լինի իրապես անկախ, լինի Հայաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրինականության առանցքային ինստիտուտներից մեկը:
Մենք այսօր մեծ պրոբլեմներ ունենք ընդհանրապես իրավական համակարգի աշխատանքի որակի հետ կապված: Այդ պրոբլեմներն օբյեկտիվ են, որովհետև այդ համակարգերը շատ երկար տարիներ աշխատել են մի միջավայրում, մի պայմաններում, որոնք իրենց խորքում հակոտնյա են եղել մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Հետևաբար, նոր միջավայրում մեզ հարկավոր է ունենալ նոր իրավապահ համակարգ նույնպես: Թույլ տվեք ասել, որ այս ողջ բարեփոխումների համատեքստում մեզ համար առանցքային է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը, որովհետև Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը, Մարդու իրավունքների պաշտպանին մենք դիտարկում ենք որպես կատալիզատոր մեր կողմից իրականացվող բարեփոխումների գնահատման համար: Մենք գնահատում ենք որպես հակակշիռ մեր թեկուզ ամենալավ, ամենաբարի, ամենաժողովրդավարական նպատակների գնահատման առումով: Համոզված եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը, Մարդու իրավունքների պաշտպանը հենց այդպիսի դերակատարում ունեն, և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, Հայաստանում իշխող քաղաքական մեծամասնությունն ամեն ինչ կանի, որպեսզի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության համար ստեղծի բոլոր նպաստավոր պայմանները՝ որպես ժողովրդավարության, օրինականության, մարդու իրավունքների պաշտպանության կարևորագույն ինստիտուտներից մեկը:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս այս կարևորագույն ինստիտուտի հիմնադրման առիթով: Ցանկանում եմ համոզմունք հայտնել, որ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակն ամեն օրվա, ամեն շաբաթվա, ամեն ամսվա և ամեն տարվա հետ ավելի կլավանա, և դա կլինի ոչ թե Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հակադրության, այլ այդ երկու ինստիտուտների համագործակցության արդյունք»:
Հաջորդիվ վարչապետը ներկա է գտնվել «Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների դերը և մարտահրավերները ժամանակակից աշխարհում» թեմայով քննարկմանը, որտեղ զեկույցներով են հանդես եկել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ տնօրեն Ինգիբյորգ Սոլրուն Գիսլադոտիրը, Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների աֆրիկյան ցանցի նախագահ, Եգիպտոսի մարդու իրավունքների ազգային խորհրդի նախագահ Մոհամեդ Ֆայեկը և ՌԴ-ում Մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան:

Премьер-министр принял участие в посвященной 15-летию офиса омбудсмена Армении конференции
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня в зале заседаний Национального Собрания принял участие в открытии Международной конференции, посвященной 15-летию офиса защитника прав человека
В конференции приняли участие члены правительства, депутаты Национального Собрания Республики Армения, главы аккредитованных в Республике Армения дипломатических представительств, омбудсмены более 30 стран и представители 20 международных организаций, в том числе директор департамента по вопросам Восточного партнерства Люк Девин, директор департамента по вопросам Восточного партнерства генерального директората по вопросам соседства и переговорам по расширению Европейской комиссии Лоуренс Мередит, руководитель управления директората по правам человека Совета Европы Маркус Ягер, директор БДИПЧ/ОБСЕ Ингибьёрг Сольрун Гисладоттир, представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Арлем Дезир, первый вице-председатель Венецианской комиссии Хердис Торгейсдотир, председатель Африканской сети национальных правозащитных учреждений, председатель Национального совета по правам человека Египта Мухаммед Файек, Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации Татьяна Москалькова.
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
“Я поздравляю всех нас с 15-й годовщиной создания института защитника прав человека, поскольку защита прав человека является одной из самых важных целей, которые демократическое правительство, демократическое общество и демократическая страна могут иметь в современном мире.
15 лет назад, когда был основан институт омбудсмена, существовали некоторые пессимистичные оценки по поводу этого института в связи с тем, какое влияние он может иметь на защиту прав человека в Армении. Но мы можем констатировать, что этот институт в Республике Армения состоялся и внес неоценимый вклад в защиту прав человека в Армении.
Нужно отметить, что за последние 15 лет отношения между омбудсменом и правительством, властями были непростыми. Достаточно отметить, что первые три омбудсмена не занимали свои должности до конца своего срока и подали в отставку, что было публично воспринято как проявление глубоких разногласий между омбудсменом и властями. Однако мы убеждены или, по крайней мере, надеемся, что в результате ненасильственной бархатной народной революции в Армении в 2018 году были созданы новые условия и новая атмосфера для деятельности защитника прав человека, а также новые условия и новая атмосфера для защиты прав человека в целом, потому что революцию совершили люди, граждане Республики Армения, как принято говорить, гордые граждане Республики Армения, и поэтому революция должна создавать и создает необходимую атмосферу, в которой человек действительно, не только декларативно, но и де-факто является высшей ценностью, а защита его прав является приоритетной задачей правительства и власти.
Это, конечно, не означает, что защита прав человека в Республике Армения сегодня находится в идеальном состоянии. Это означает, что защита прав человека является, по крайней мере, такой же приоритетной задачей для правительства Республики Армения, как и для защитника прав человека. И в этом отношении лично я, правительство и Национальное Собрания Республики Армения считаем очень важной работу защитника прав человека в Республике Армения, потому что мы считаем институт омбудсмена одним из наших самых важных союзников во всем этом процессе.
В целом, наша деятельность после революции в первую очередь направлена на защиту прав человека, потому что эта защита, права человека основаны на простом осознании того, что все люди в Республике Армения равны перед законом и что неравенство людей перед законом порождает коррупцию. И когда правительство Армении борется с коррупцией, первым ее результатом должен стать более высокий уровень защиты прав человека. Когда правительство Армении борется с монополиями, это в первую очередь влияет на уровень защиты прав человека, в данном случае права каждого гражданина на создание собственного благополучия.
Сегодня мы констатируем, что в том числе и при поддержке защитника прав человека у нас есть богатая повестка защиты прав человека в Республике Армения. Однако мы можем констатировать, что решены важные институциональные вопросы, которые в течение долгих лет казались неразрешимыми. Во-первых, в декабре 2018 года мы провели внеочередные парламентские выборы, и они первыми в истории парламентских выборов в нашей стране, результаты которых не были оспорены в Конституционном суде, и результаты которых не были поставлены под сомнение ни международным сообществом, ни армянской общественностью. Напротив, они были высоко оценены всеми местными и международными наблюдателями как свободные, конкурентные, демократические.
И очень важно зафиксировать проблемы, с которыми мы сталкиваемся сегодня. Первый вызов: Республика Армения сегодня, несомненно, является демократической страной, но эта демократия, позвольте мне сказать, теперь существует в Республике Армения как эмоциональное выражение и это эмоциональное продолжение ненасильственной бархатной народной революции 2018 года. Сейчас мы должны сделать демократию нашей страны сильной в институциональном плане, чтобы ее будущее никоим образом не зависело от вкуса, настроения или усмотрения какого-либо лидера, какой-либо личности, какой-либо политической партии. В этом отношении мы будем бесспорно двигаться вперед.
Самым большим вызовом для нас сегодня является создание независимой судебной системы. Мы отмечаем, что вместе с законодательной, исполнительной властями и судебная власть в Республике Армения способствовала массовым нарушениям прав человека, и сегодня наличие действительно независимой судебной системы является для нас приоритетной задачей. Я хочу констатировать волю нашего правительства. Нас совсем не интересует подконтрольная судебная система. Мы в целом и принципиально против того, чтобы судебная система была подконтрольной. Но когда правительство Республики Армения продемонстрировало свою волю, как практическую, так и политическую, отказаться от практики контроля над судебной системой, оказалось, что это открывает определенное поле для тех, кто раньше контролировал судебную систему, и они расценили это как возможность для себя продолжать осуществлять контроль над судебной системой, тем самым пытаясь повернуть вспять демократические изменения в Армении.
Сегодня я четко заявляю, что судебная система в Армении должна полностью претерпеть глубокие, существенные изменения, чтобы судебная система была действительно независимой, была одним из ключевых институтов демократии, защиты прав человека и установления верховенства закона в Армении.
У нас сегодня большие проблемы с качеством работы правовой системы в целом. Эти проблемы являются объективными, потому что эти системы в течение многих лет работали в такой среде, в таких условиях, которые в глубине своей противоречили защите прав человека. Следовательно, в новых условиях нам также нужна новая правоохранительная система. Позвольте сказать, что в контексте всех этих реформ институт защитника прав человека занимает для нас центральное место, поскольку мы считаем омбудсмена катализатором оценки наших реформ. Мы ценим его как противовес оценке наших даже самых лучших, самых хороших, самых демократических целей. Я убежден, что институт омбудсмена Республики Армения, защитник прав человека играют именно такую роль, и правительство Республики Армения, правящее политическое большинство сделают все возможное для создания всех условий, способствующих деятельности защитника прав человека как одного из важнейших институтов демократии, законности, защиты прав человека.
Еще раз поздравляю всех нас с юбилеем основания этого важного института. Я хочу выразить убежденность в том, что ситуация с защитой прав человека в Армении будет улучшаться с каждым днем, каждой неделей, каждым месяцем и каждым годом, и это будет результатом сотрудничества, а не противостояния между правительством Республики Армения и институтом омбудсмена”.
Затем премьер-министр присутствовал на обсуждении на тему “Роль национальных институтов прав человека и вызовы в современном мире”, в ходе которого с докладами выступили защитник прав человека Армении Арман Татоян, директор БДИПЧ/ОБСЕ Ингибьёрг Сольрун Гисладоттир, председатель Африканской сети национальных правозащитных учреждений, председатель Национального совета по правам человека Египта Мухаммед Файек, Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации Татьяна Москалькова.