Պանթյուրքիզմը եւ ուժերի հավասարակշռությունը մեր տարածաշրջանում
Եթե 20-րդ դարում մեծ տերությունները միմյանց հետ իրենց հարաբերությունները պարզում էին Եվրոպայում, ապա այսօր Մեծ մերձավոր արեւելքն է հայտնվել աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների կիզակետում, որին մաս է կազմում նաեւ Հարավային Կովկասը: Այս զարգացումները չեն կարող շրջանցել Հայաստանը, իսկ եթե ավելի հստակ ձեւակերպենք, ապա Հայաստանի ներկան ու ապագան փոխկապակցված են տեղի ունեցող գործընթացների հետ։
Աշխարհաքաղաքական զարգացումների հիմնական հասկացություններից մեկը «ուժերի հավասարակշռությունն» է (բալանս), որը քաղաքական լեզվամտածողություն մեջ է մտել 1648 թվականից հետո, երբ Եվրոպայում գերիշխանության համար մղված պայքարն ավարտվեց Վեստֆալյան պայմանագրով։ Շրջանառության մեջ մտած «ուժերի հավասարակշռություն» հասկացությունը կարելի է հաճախ լսել երկրների մասնակցությամբ ընթացող գագաթաժողովների ժամանակ, ինչպես նաեւ մեծ ղեկավարների ելույթներում, երբ միմյանց մեղադրում են քաղաքական հավասարակշռությունը խախտելու փորձերի մեջ։
Վերադառնանք մեր տարածաշրջան։ Սիրայի քաղաքացիական պատերազմը, որին մասնակցում են բազմաթիվ երկրներ, տարածաշրջանի հավասարակշռության խախտում է, որը կարող է նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակ ստեղծել, եւ որի շուրջը երկրների նոր ժամանակավոր կոալիցիաներ են ձեւավորվում, նաեւ՝ արագ փլուզվում։ Դրանք մարտավարական կոալիցիաներ են, սակայն ռազմավարական դաշինքներ չեն ձեւավորվում։ Ռազմավարական դաշինքները կայունացնում են համաշխարհային քաղաքականությունը, իսկ մարտավարականները՝ ընդհակառակն, անորոշության ցուցիչ են։
Ռուսաստանի նախագահի, պաշտպանության նախարարի, արտգործնախարարի, խորհրդարանի ղեկավարի եւ բարձրաստիճան այլ ղեկավարների այցերը Հայաստան, նրանց հայտարարությունները, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի ու ԱՄՆ միջեւ Էրդողանի խուսանավումները պետք է դիտարկել այս համատեքստում։ Նույնը վերաբերում է ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունմանը, Էրդողանի՝ Վաշինգտոն այցի նախօրյակին Սենատի օրակարգում նույն հարցի ընդգրկմանը, իսկ այցի ընթացքում նույնիսկ ԱՄՆ սենատորի ժխտողական վետոյի քննարկմանը: Փաստորեն՝ Սենատի օրինագիծը իրատեսական քաղաքականության առեւտրի մաս է դառնում:
Պարզ է, որ քաղաքական առեւտրի համար օգտագործվում են բոլոր հնարավոր միջոցները, եւ մեծ քաղաքականության մեջ բարոյական խնդիրների մասին մտածում են միայն քաղաքական ռոմանտիկները։ Աշխարհաքաղաքական անորոշությունը, որն առաջացել է Սիրիայի դեպքերի կապակցությամբ, երկրներին ստիպում է մտնել խարդավանքների, երկակի խաղերի եւ այլ գործարքների մեջ։
Կարող է հարց առաջանալ՝ իսկ ի՞նչ կապ ունի այստեղ պանթյուրքիզմը: Կամ՝ համաթյուրքականությունը։ Բանն այն է, որ այդ հոսանքն իր գաղափարախոսական «եղբայրների»՝ պանարաբիզմի, պանսլավոնիզմի, պանգերմանիզմի, պանիսլամիզմի եւ 19-րդ դարում ծնված մյուս նմանատիպ գաղափարախոսությունների մեջ այն եզակիներից է, որը 21-րդ դարում տակավին պահպանվում է։ Ավելին՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի ջանքերով ստեղծվել են թյուրքական երկրները միավորող քաղաքական կառույցներ, ձեւավորվել են աշխատանքային խմբեր։
Առհասարակ՝ նման գաղափարախոսությունները հարակից երկրների համար վտանգ են ներկայացնում։ Համաթյուրքականությունը վտանգավոր է Ռուսաստանի, Իրանի, Հունաստանի, անգամ Չինաստանի համար, բնականաբար նաեւ՝ Հայաստանի ու Վրաստանի։ Նման գաղափարախոսությունները սպառնալիք են դեռեւս գոյությունը պահպանող աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության համար։
Պանթյուրքիզմն, առաջին հերթին, վտանգ է ներկայացնում սահմանակից երկրների տարածքային ամբողջականության համար, իսկ Հայստանի դեպքում այն ուղղակի գոյության սպառնալիք է: Սակայն կա նաեւ մեդալի հակառակ երեսը։ Ըստ «ուժերի հավասարակշռության» եւ Նյուտոնի օրենքի՝ գործողության ուժը հավասար է հակագործողության ուժին։ Ցանկացած գաղափարի հիմքով միավորված երկրների կոալիցիան ձեւավորում է նաեւ ընդդիմացող երկրների կոալիցիա։ Այս առումով պետք է դիտարկել Հայաստանի աշխարհաքաղաքական նշանակությունը եւ մեր նկատմամբ տարբեր երկրների վերաբերմունքը։
Բնականաբար, այստեղ կան ինչպես ռիսկեր, այնպես էլ՝ հնարավորություններ։ Մնում է ճիշտ հաշվարկներ կատարելով՝ գտնել «ոսկե» միջինը:

Пантюркизм и баланс сил в нашем регионе
Если в 20-м веке сверхдержавы выясняли отношения друг с другом в Европе, то сегодня в центре геополитических событий оказался Большой Ближний Восток, частью которого является Южный Кавказ. Эти события не могут обойти Армению, и, если быть более точными, настоящее и будущее Армении взаимосвязаны с текущими процессами.
Одна из основных концепций геополитического развития это «баланс сил», который вошел в политическую мысль после 1648 года, когда борьба за приоритет в Европе завершилась Вестфальским договором. Вошедшее в обиход понятие «баланс сил» часто можно услышать на саммитах с участием стран, а также в выступлениях высокопоставленных лидеров, когда они обвиняют друг друга в попытке нарушить политический баланс.
Вернемся к нашему региону. Гражданская война в Сирии, которая ведется многими странами, является нарушением баланса сил в регионе, что может создать новую геополитическую ситуацию, вокруг которой создаются и очень быстро разрушаются новые временные коалиции государств. Однако, это тактические коалиции, которые не формируют стратегические альянсы. Стратегические альянсы стабилизируют мировую политику, а тактические, напротив, являются индикатором неопределенности.
Визиты в Армению президента, министра обороны, министра ИД и других высокопоставленных чиновников России, их заявления, а также маневры Эрдогана между США и Россией следует рассматривать в этом контексте. То же самое касается принятия в Конгрессе США резолюции о признании Геноцида армян, включение того же вопроса в повестку дня Сената накануне визита Эрдогана в Вашингтон, а в ходе визита даже обсуждение отрицающего вето сенатора США. Фактически, законопроект становится частью торга в реальной политике. Ясно, что для политического торга используются всевозможные средства, и о нравственных проблемах в большой политике мечтают лишь политические романтики. Геополитическая неопределенность, возникшая в связи с событиями в Сирии, заставляет страны участвовать в интригах и других сделках.
Может возникнуть вопрос: причем же тут пантюркизм? Дело в том, что это течение - одна из немногих среди своих идеологических "братьев" (панарабизм, панславонизм, пангерманизм, панисламизм и другие подобные идеологии), родившихся в 19-м веке и которые еще живы в 21-м веке. Более того, усилиями Турции и Азербайджана были созданы политические структуры, объединяющие тюркские страны и сформированы рабочие группы.
В целом, такие идеологии представляют угрозу для соседних стран. Пантюркизм представляет опасность для России, Ирана, Греции, даже Китая, и, конечно, Армении и Грузии. Такие идеологии представляют угрозу для пока еще существующего геополитического баланса.
Пантюркизм, в первую очередь, представляет угрозу для территориальной целостности приграничных стран, а в случае с Арменией – непосредственную угрозу существованию. Однако, есть и другая сторона медали. Согласно «балансу сил» и закону Ньютона, сила действия равна силе противодействия. Коалиция государств, объединенных какой-либо идеей, также образует коалицию противостоящих государств. В связи с этим следует учитывать геополитическое значение Армении и отношение к нам различных стран.
Конечно, здесь есть как риски, так и возможности. Остается посредством правильных расчетов найти «золотую середину».