Նորքի անտառում կներդրվի կաթիլային ոռոգման համակարգ
Նորքի անտառնի 45 հեկտար տարածքում կներդրվի կաթիլային ոռոգման համակարգ։ Դրա նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման նպատակով կառավարությունը շրջակա միջավայրի նախարարությանը 6 միլիոն դրամ հատկացրեց։
Շրջակա միջավայրի նախարարության հաղորդմամբ՝ Երևանի անտառպետության 56 հեկտարից ծառապատվել է 45 հեկտարը, սակայն ներկայումս իրականացվող ոռոգման արդյունավետությունը բավական ցածր է, քանի որ ջուրը հոսում է ոչ նպատակային՝ ելնելով հողի շերտի կառուցվածքից։
«Արդյունքում ծառերը չեն ստանում աճի համար անհրաժեշտ քանակությամբ ջուր։ Կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդնումը հնարավորություն կտա ապահովել յուրաքանչյուր ծառի համար անհրաժեշտ քանակությամբ ջրով սնուցում»,- հայտնել է նախարարությունը։
Նախնական հաշվարկներով՝ կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ է լինելու մոտ 120 մլն դրամ։

В лесах Норка будет внедрена система капельного орошения
На 45 гектарах леса в Норке будет внедрена система капельного орошения. С целью разработки необходимой проектно-сметной документации правительство выделило Министерству окружающей среды 6 млн драмов.
Согласно сообщению МОС, на 45 из 56 га лесного хозяйства Еревана произведена посадка деревьев, однако эффективность их орошения довольно низкая.
“В результате деревья не получают необходимое для их роста количество воды. Внедрение капельной системы позволит обеспечить орошение для каждого дерева”,- говорится в проекте решения Министерства окружающей среды.
По предварительным расчетам, на внедрение капельной системы орошения потребуется около 120 млн драмов.