Քաղաքապետարանին աղբատարներ նվիրողները պաշտոնյաներին կապակցված ընկերություններն են (լրացվող)
Երևանի քաղաքապետարանն այսօր հրապարակել է համայնքին աղբատար ավտոմեքենաներ նվիրած ընկերությունների անունները։ Դրանք բոլորը փոխկապակցված են նախկին և ներկա պաշտոնյաների հետ։ Ավելին, այդ ընկերություններից երկուսին քաղաքապետարանն ամիսներ առաջ հասցեներ է տրամադրել։
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետի կնոջ ընկերությունը պատրաստվում է բնակելի համալիր կառուցել քաղաքապետարանի տված հասցեում
«Ն եւ Ս քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ն քաղաքապետարանին նվիրել է 10 հատ ԳԱԶ մակնիշի և 4 հատ ԿամԱԶ մակնիշի աղբատարեր։
«Ն եւ Ս քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ն նորաստեղծ ընկերություն է, հիմնադրվել է 2019թ-ի հունվարի 11-ին։ Ընկերության բաժնետերերից է Արմինե Եղիազարյանը (12․5 %), ով ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետ Արթուր Աղաջանյանի կինն է։ Ընկերության 50 %-ի բաժնետերը Աիդա Հովհաննիսյանն է, իսկ Մարինա Թադևոսյանը, Նարեկ Ասատրյանը և Սամվել Մանիջոյանը տիրապետում են 12․5-ական տոկոս բաժնետոմսերին։
Այս ընկերությունը պատրաստվում է բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիր կառուցել Դավթաշեն վարչական շրջանի Եղվարդի խճուղի հ.22 և Անաստաս Միկոյան հ. 64 հասցեներում։ Այդ հասցեները ընկերության հողամասին տրամադրվել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի 2019թ-ի մարտի 22-ի որոշմամբ։ Ուղիղ մեկ շաբաթից՝ դեկտեմբերի 6-ին, տեղի կունենա հանրային քննարկում՝ ընկերության կողմից կառուցապատման աշխատանքների՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ։
«Ն եւ Ս քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ի կանոնադրական կապիտալը 10 հազար դրամ է։ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի պարտադիր վճարների համակարգում այս ընկերության վերաբերյալ տվյալներ չկան, հետևաբար հանրության համար գաղտնիք է մնում դրա աշխատակիցների քանակը կամ արդյոք ունի՞ աշխատակիցներ, թե՞ ոչ։ Միևնույն ժամանակ, Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով, «Ն եւ Ս քոնսթրաքշն» ընկերությունն այս տարվա հունվար-մարտ ամիսների 1000 խոշոր հարկ վճարողներից 104-րդն է եղել՝ վճարելով 364 միլիոն դրամ հարկ։
Արմինե Եզիազարյանին է պատկանում ընկերության 12,5 տոկոս բաժնեմասը։ 2018-ի հոկտեմբերի 27-ից նա հանդիսանում է նաև «Արտ Օյլ» ՍՊԸ-ի 100 տոկոս բաժնետերը։
Նախարարի նախկին տեղակալի հարկային պարտավորություններ ունեցած ընկերությունը
Մեկ «Կամազ» մակնիշի աղբատար ավտոմեքենա էլ Երևան համայնքին նվիրել է «Էյչ բի Էմ գրուպ» ընկերությունը։
Այս ընկերության 33 տոկոսի սեփականատերը տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ (2000-2013) Հրանտ Բեգլարյանն է, 0․02 տոկոսի բաժնետերը նրա դուստրը՝ Աննա Բեգլարյանը, իսկ 33-ական տոկոս բաժնեմասերը պատկանում են Հրաչյա Մինասյանին և Հրանտ Հախնազարյանին։
Հրանտ Բեգլարյանը, Հրաչյա Մինասյանն ու Հրանտ Հախնազարյանն այս տարվա օգոստոսի 22-ին Երևանի քաղաքապետարանից Հյուսիսային պողոտա 8 հասցեում գտնվող իրենց երկու տարածքի համար առանձնացված հասցեներ են ստացել (Հյուսիսային պողոտա 8 շենք, շինություն 11 և 6)։ Եռյակը համատեղ ևս մեկ ընկերություն է ունեցել՝ «Սմարտ Չոյս» ՍՊԸ-ն։
Չնայած ընկերությունը քաղաքին «ԿամԱԶ» մակնիշի աղբատար է նվիրել, սակայն այս տարվա հուլիսի 3-ի դրությամբ մոտ 244 հազար դրամի չկատարած հարկային պարտավորություն է ունեցել։
«Սամվել Ալեքսանյանը չի նվիրել», նրա հորեղբոր որդին է նվիրել
Երեք հատ «ԿամԱԶ» մակնիշի աղբատար էլ քաղաքապետարանը ստացել է գործարար, նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի հորեղբոր որդու՝ Հրաչյա Շարոյանի «Ալեքս էնդ հոլդինգ» ընկերությունից։ Վերջինս գրանցված է Մալաթիա-Սեբաստիա Օհանովի փողոց 15/1 հասցեում, որտեղ գտնվում է նաև «Երևան սիթի» սուպերմարկետների ցանցի գլխամասային գրասենյակը։
Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանը այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը պնդել է, որ Սամվել Ալեքսանյանը համայնքին աղբատար չի նվիրել․ «Սամվել Ալեքսանյանը Երևանին չի նվիրել (աղբատարեր,- խմբ․)։ Սամվել Ալեքսանյանին կապակցված այն ընկերությունները, որոնց մասին հանրությունը տեղյակ է, չեն նվիրել։ Եթե ապագայում պարոն Ալեքսանյանը կորոշի ինչ որ նվեր մատուցել, քաղաքը կարծում եմ չի հրաժարվի»,- նշել է Հակոբ Կարապետյանը։
Հակոբ Կարապետյանը ասել է նաև, որ նվիրատվությունների դիմաց Երևանի քաղաքապետարանը որևէ պարտավորություն կամ արտոնություն ընկերություններին չի տրամադրում։
Նշենք, որ համայնքին մեկ աղբատար ավտոմեքենա էլ նվիրել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանությունը։

Мусоровозы подарили мэрии Еревана компании должностных лиц
Мэрия Еревана опубликовала сегодня названия компаний, подаривших общине мусоровозы. Все они взаимосвязаны с бывшими и действующими должностными лицами. Более того, двум из этих компаний городские власти несколько месяцев назад предоставили адреса.
Компания жены начальника следственного департамента Службы национальной безопасности собирается строить по выделенному мэрией адресу жилой комплекс.
ООО “Н ев С констракшн” подарило мэрии 10 автомобилей “ГАЗ” и четыре мусоровоза марки “КамАЗ”. Компания была основана 11 января 2019 г. Один из ее акционеров – жена начальника следственного департамента Службы нацбезопасности Армине Егиазарян, которой принадлежат 12․5 % акций. Собственником 50% акций является Аида Ованнисян, по 12․5% принадлежат Марине Тадевосян, Нареку Асатряну и Самвелу Маниджояну.
“Н ев С констракшн” собирается строить в столичном округе Давидашен (Егвардское шоссе, 22 и ул.Анастаса Микояна, 64) многофункциональной жилой комплекс. Эти адреса были предоставлены компании по решению мэра Еревана Айка Марутяна от 22 марта 2019 г. Через неделю, 6 декабря, состоятся общественные слушания по заявке на оценку воздействия строительных работ на окружающую среду.
Уставной капитал ООО “Н ев С констракшн” - 10 тысяч драмов. В системе обязательных платежей в Фонд страхования военнослужащих данные об этой компании отсутствуют, следовательно число ее работников остается неизвестным для общественности. Вместе с тем, по данным Комитета госдоходов, в январе-марте этого года компания, уплатив налоги на сумму 364 млн драмов, заняла 104-е место среди 1000 крупных налогоплательщиков.
Отметим, что с 27 октября 2018 г. Армине Егиазарян является также 100-процентным акционером ООО “Арт Ойл”.
Один мусоровоз “КамАЗ” подарила общине Ереван компания “Эйч Би Эм Групп”. 33% компании принадлежат бывшему первому заместителю министра транспорта и связи (2000-2013 гг.) Гранту Бегларяну, 0․02% - его дочери Анне Бегларян и по 33% - Грачья Минасяну и Гранту Ахназаряну.
22 августа этого года Грант Бегларян, Грачья Минасян и Грант Ахназарян получили два отдельных адреса для своих территорий по адресу Северный проспект, 8 (Северный проспект, д.8, строения 11 и 6). Указанные лица имели еще одну совместную компанию – ООО “Смарт Чойс”.
Несмотря на то, что компания подарила городу мусоровоз, у нее по положению на 3 июля с.г. было невыполненное налоговое обязательство на сумму около 244 тыс. драмов.
“Подарил не Самвел Алексанян”, а его двоюродный брат
Три мусоровоза “КамАЗ” мэрия получила в дар от компании “Алекс энд холдинг”, которая принадлежит двоюродному брату предпринимателя, бывшего депутата парламента Самвела Алексаняна Грачья Шарояну. Компания зарегистрирована по адресу: ул.Оганова 15/1, (административный округ Малатия-Себастия), где находится также головной офис сети супермаркетов “Ереван Сити”.
На сегодняшней встрече с журналистами пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян заявил: “Самвел Алексанян не дарил Еревану (мусоровоз. – Ред.). Не дарили и взаимосвязанные с Алексаняном компании, о которых знает общественность. Если в будущем г-н Алексанян решит что-то подарить, то, я думаю, город не будет против”.
Пресс-секретарь также сказал, что эти пожертвования не предполагают какие-либо обязательства для мэрии или предоставление тех или иных привилегий компаниям-дарителям.