«Միացում»-ի 30 տարին. բանավեճերի միասնական լեզուն դեռ գտնված չէ
Ստեփանակերտի մամուլի ակումբի եւ «Հայկական ընտրություն» ՀԿ-ի (Երեւան) նախաձեռնությամբ օրերս Ստեփանակերտում կազմակերպվել էր «Կլոր սեղանի» շուրջ քննարկում՝ նվիրված 1989թ. դեկտեմբերի 1-ին Արցախի ազգային խորհրդի եւ խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհրդի կողմից ընդունված՝ վերամիավորման մասին համատեղ որոշման 30-ամյակին: Նախատեսվում է նման միջոցառում անցկացնել նաեւ դեկտեմբերի 1-ին Երեւանում:
Հայաստանի եւ Արցախի քաղաքական շրջանակներում վերամիավորման («Միացում») գաղափարի հերթական փուլի աշխուժացումը դրսեւորվեց 2016-ի ապրիլյան պատերազմից հետո, եւ այժմ մեծ թափ է ստանում: Պետք է նշել, որ 1991 թվականին ընդունված պետական որոշումների էության շուրջ վիճաբանությունները, ինչի արդյունքում վերը նշված համատեղ նստաշրջանի որոշումը կասկածի տակ էր դրվել, անցած բոլոր տասնամյակների ընթացքում չէին հանդարտվում: Շատերը ցայսօր 1991 թվականի որոշումները համարում են Հայաստանի ազգային շահերի դավաճանություն: Մյուսներն այդպիսի որոշումների արդիականությունը հիմնավորում են Հայաստանի հետ Արցախի վերամիավորման խնդրի վերջնական լուծման ավելի արդյունավետ ուղիներ որոնելու անհրաժեշտությամբ: Հաջորդները գտնում են, որ Արցախի իրավաքաղաքական սուբյեկտայնությունն ուժեղացնում է նրա անվտանգության երաշխիքները: Առաջացած իրավիճակի վերաբերյալ կան այլ տեսակետներ եւս՝ ընդհուպ մինչեւ «անկախություն, թե միացում» բուն երկընտրանքը մտացածին համարողները:
Բայցեւայնպես՝ բոլոր կարծիքներից անկախ, անցյալի իրավաքաղաքական խնդիրների բեռն իր պայմաններն է թելադրում: Չի ստացվում անտեսել ներկա պահի բազմաթիվ հիմնահարցեր, որոնք այդ որոշումներով են ձեւավորված: Տարիների ընթացքում հայկական միջավայրում ծագած հանրային կարծիքների եւ իրարամերժ դիրքորոշումների բուն ներկապնակն այդպիսի հիմնախնդիրներից մեկն է: Այդ կարծիքների փոխանակման շուրջը բանավեճեր կազմակերպելու փորձերը վկայում են, որ այսօր մենք գործ ունենք ազգային ու միջազգային քաղաքականության, ինչպես նաեւ անվտանգության ոլորտներում առկա հիմնախնդիրների ընկալման ու ըմբռնման խորքային հակասությունների հետ: Հենց այդ հակասական կարծիքներն են արտացոլված ինչպես բուն քննարկվող «Միացում»-ի, այնպես էլ նրա լուծման համար առաջարկվող ուղիների գնահատման հարցերում:
Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել: Հայ հասարակությունը բախվում է այնպիսի հիմնարար խոչընդոտների, որոնք ծառանում են իրավական պետականություն կազմավորելու ուղին ընտրած էթնիկ հանրությունների առջեւ: Այստեղ հանելուկ չպետք է լինի՝ աշխարհի էթնոքաղաքական տեսլականը միշտ հակասության մեջ է քաղաքական աշխարհի գնահատման իրավական սանդղակի հետ: Էթնիկ հանրույթը միշտ վստահ է, որ գոյություն ունի ազգային պետություն կազմավորելու սեփական մշակույթ, եւ բոլոր քաղաքական իրողությունները գնահատում է այդպիսի պրիզմայով: Նման պայմաններում այն գործիչները, որոնք փորձում էին ազգային իրողություններն իմաստավորել իրավագիտակցության պրիզմայով, իրենք էին խճճվում էթնիկական ու իրավական փիլիսոփայության լաբիրինթոսներում:
Արցախի հիմնախնդրի դեպքում նշված իրավիճակը բարդանում է նրանով, որ 1991 թվականից սկսած` հայկական պետության իրավաքաղաքական մոդելը լղոզված գտնվեց: 1991-ին ընդունված` Հայաստանի անկախության Հռչակագիրը Հայաստանի Հանրապետության (ՀՀ) տարածք հայտարարեց Հայկական ԽՍՀ-ի եւ ԼՂԻ մարզի միավորված տարածքը: Այդ նույն թեզի վրա է հիմնվում 1995 թվականին ընդունված` ՀՀ սահմանադրությունը: Հաշվի առնելով, որ ՀՀ անկախության հանրաքվեն անցկացվել էր ոչ թե անկախության Հռչակագրով հայտարարված տարածքում, այլ նախկին խորհրդային Հայաստանի տարածքում, խնդիրներ էին ծագել ԼՂԻՄ կարգավիճակի հարցում: Ավելին` 1991 թվականի օգոստոսի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի անկախության մասին առանձին հանրաքվեի անցկացումը, ինչպես նաեւ հունվարի 6-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) անկախության մասին առանձին հռչակագրի ընդունումը խորացրին իրավական աններդաշնակությունը: ՀՀ-ն չճանաչեց ԼՂՀ-ի անկախությունը` շարունակելով գործով նրան վերաբերվել որպես սեփական տարածքի: ԼՂՀ-ի բյուջեն համալրվում է ՀՀ-ի բյուջեից, իսկ երկրի անվտանգության համակարգն ամբողջովին միասնականացված է: Միաժամանակ միջազգային դիվանագիտության մեջ ՀՀ-ն իրեն զերծ էր պահում պատերազմի հետեւանքների եւ այն հիմնախնդիրների համար պատասխանատվություն կրելուց, որոնք դուրս էին նախկին խորհրդային Հայաստանի շրջանակներից:
Նման որոշումներից հետո ձեւավորված` Հայաստանի ներքաղաքական իրողությունները խաթարել են երկրի քաղաքացիների իրավունքների եւ պատասխանատվության պատկերը: Հայաստանի քաղաքացու անձնագիր ունեցող` ԼՂՀ-ի բնակիչները ՀՀ համապետական ընտրություններին մասնակցելու իրավունք չունեն: Բացի դրանից, նրանք ՀՀ սահմանադրությամբ պաշտպանված չեն, այլ օգտվում են ԼՂՀ տարածքում ՀՀ-ի կողմից եւ միջազգային մակարդակում վարվող քաղաքականության պաշտպանությունից: Միաժամանակ` երկրի գործնական կյանքում նկատվել է մի դեպք, որը վերջնականապես լղոզել է քաղաքացիների իրավունքների խնդիրը: 1998-ին ԼՂՀ-ի` ընտրական իրավունք չունեցող քաղաքացին (Ռոբերտ Քոչարյանը) ՀՀ-ում համապետական մակարդակի ընտրություններում հաղթել եւ զբաղեցրել է հանրապետության նախագահի պաշտոնը: Տարիներ անց մեկ այլ դեպք պատահեց, երբ ԼՂՀ-ում ընտրական իրավունք չունեցող գործչին (Սամվել Բաբայանին), որը ՀՀ քաղաքացի է, մերժվեց մասնակցել ԼՂՀ տարածքում կայանալիք նախագահական ընտրություններին: Կարելի է իրավական աններդաշնակության պակաս նշանակալի մի շարք այլ օրինակներ եւս բերել, բայց փաստն այն է, որ հասարակությունը եւ իշխանությունները խճճվել են իրենց իսկ ստեղծած խաղի կանոններում:
Էթնիկական փիլիսոփայության տեսանկյունից` տեղի ունեցող բոլոր հակասական գործողություններն ու գործընթացները չունեն ոչ մի բացատրություն եւ կոշտ դիմադրություն են առաջ բերում: Հայաստանի Հանրապետությանը նախկին ԼՂԻՄ տարածքի կցվածությունն անառարկելի փաստ է (միակ իրավական փաստարկումը): Արցախի բնակիչներին ընտրական իրավունքից զրկելը համարվում է անօրինական գործողություն ՀՀ ղեկավարության կողմից: Այն, որ ԼՂՀ-ի ներկայիս տարածքը ԼՂԻՄ-ի տարածքի հետ չի համընկնում` սկզբունքային հանգամանք չի դիտվում: Արցախի՝ որպես Հայաստանի մասի կամ առանձին պետության, միջազգային չճանաչվածությունը հայկական պետականության համար էական փաստ չէ:
Հետեւաբար` նկարագրյալի տեսանկյունից ներկա պահի խնդիրը հանգում է միայն ՀՀ սահմանադրության պահանջների իրականացմանը` վերադարձնել Արցախի բնակչության ընտրական իրավունքը եւ միասնականացնել պետական հաստատությունները:
Իրավական փիլիսոփայության տեսանկյունից` ամեն ինչ շատ ավելի հակասական է: Ընդհուպ մինչեւ 2018 թվականը ՀՀ ղեկավարությունը միջազգային մակարդակով ընդունել է վիճելի տարածքների ու ԼՂՀ-ի ապագա կարգավիճակի խնդիրների առկայությունը: Այդ իմաստով ՀՀ ղեկավարության դիրքորոշումը համընկել է միակ օրինակարգ միջազգային ատյանի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիրքորոշման հետ: Ազգային քաղաքականության շրջանակներում ՀՀ ղեկավարությունը Արցախի մասով շատ հարցերում ձեւականորեն հեռավորություն է պահպանում Սահմանադրության պահանջներից, բայց միայն ոչ այն հարցում, որը վերաբերում է ՀՀ անձնագիր ունեցող Արցախի բնակիչներին ընտրական իրավունք տրամադրելուն: Մնացած ամեն ինչում ԼՂՀ-ի հետ հարաբերությունները կարգավորվում են առանձին օրենսդրական ակտերով:
Այդպիսի քաղաքականությունն, ի վերջո, ապահովում է պետական ինստիտուտների կայուն գործունեությունը հայոց պետականության ամբողջ տարածքում, բայց ՀՀ-ում եւ ԼՂՀ-ում ներքաղաքական կյանքի անջատվածությունը պարբերաբար առաջացրել ու առաջացնում է բազմաթիվ հակասություններ: Թերեւս` հենց այդ հանգամանքն է խթանում ՀՀ սահմանադրության պահանջներն իրավաբանորեն լիարժեք ամրագրելու հրամայականը: Շատերը կարծում են, որ հակասությունների այդպիսի պարբերական ալիքներն ավելի խոր պատճառներ ունեն, դրանք են` Արցախի եւ ՀՀ-ի իրավաքաղաքական սերտաճումը արհեստականորեն զսպելու` խմբային շահերի դրսեւորումները: Ընդունելով այդ հանգամանքը, մյուսները մատնանշում են, որ ՀՀ-ի եւ Արցախի լիածավալ սերտաճման խնդիրը շատ ավելի լայն է, եւ չի կարող լուծվել ընդամենը ներքին իրավական կարգավորմամբ: Այս հարցերում պարզություն մտցնելու անհրաժեշտությունը երբեք չի թուլանում: Սակայն նշված թեմայով բանավեճերի համար միասնական լեզուն տակավին գտնված չէ:
Այսպես թե այնպես` տվյալ թեմատիկայով բանավեճերի ընդլայնումը չի կարող հեշտ գործ լինել: Հարկավոր է զրույցը սկսել բոլորի համար հասկանալի լեզվով: Նման լեզու կարող է ի հայտ գալ միայն այն դեպքում, եթե ցանկություն առաջանա բոլորի համար ընկալելի ու համոզիչ գնահատականներ տալ ազգային իրողություններին:

30 лет "Миацума": единого языка дискуссий пока не найдено
По инициативе степанакертского Пресс-клуба и общественной организации "Армянский выбор" (Ереван) в Степанакерте был организован круглый стол, посвященный 30-летию принятого 1 декабря 1989 года на совместной сессии Верховного совета Армянской ССР и Национального совета НКАО совместного решения о воссоединении обеих образований в рамках одного государства. Аналогичное мероприятие планируется провести в Ереване 1 декабря.
Очередной этап активизации идеи воссоединения ("Миацум") в общественно-политических кругах Армении и Арцаха проявил себя после апрельской войны 2016 года, и ныне обретает широкий размах. Надо отметить, что споры о сущности принятых в 1991 году государственных решений, в результате чего решение указанной выше совместной сессии было поставлено под сомнение, не стихали на протяжении всех прошедших десятилетий. Многие до сих пор считают решения 1991 года предательством национальных интересов Армении. Другие обосновывают актуальность таких шагов необходимостью поиска более эффективных путей окончательного решения проблемы воссоединения Арцаха с Арменией. Третьи считают, что политико-правовая субъектность Арцаха усиливает гарантии его безопасности. Есть и другие точки зрения на возникшую ситуацию, вплоть до того, что сама дилемма «независимость или Миацум» надумана.
Тем не менее, независимо от всех мнений, груз политико-правовых проблем прошлого диктует свои условия. Игнорировать сформированные этими решениями многочисленные проблемы настоящего момента не получается. Сама палитра возникших за годы в среде армянской общественности мнений и противоречивых позиций является одной из таких проблем. Попытки организации дискуссий по обмену этими мнениями свидетельствуют о том, что сегодня мы имеем дело с глубинными противоречиями в вопросе восприятия и понимания проблем национальной и международной политики, а также, безопасности. Именно эти противоречивые мнения отражаются на вопросах оценки как самой обсуждаемой проблемы "Миацума", так и предлагаемых путей ее решения.
Иного и быть не могло. Армянская общественность сталкивается с теми фундаментальными проблемами, которые возникают перед вставшими на путь формирования правовой государственности этническими обществами. Здесь загадок не должно быть: этно-политическое видение мира всегда входит в противоречие с правовой шкалой оценки политического мира. Этническое сообщество всегда уверено, что существует собственная культура формирования национального государства, и все политические реалии оценивает через такую призму. В таких условиях, пытающиеся осмыслить национальные реалии через призму правосознания деятели сами запутались в лабиринтах этнической и правовой философий.
В случае с проблемой Арцаха указанная проблема осложняется тем, что начиная с 1991 года политико-правовая модель армянского государства оказалась размытой. Принятая в 1990-ом году Декларация о независимости Армении объявила территорией Республики Армения (РА) объединенную территорию Арм.ССР и НКАО. На этом же тезисе базируется принятая в 1995 году Конституция Республики Армения. С учетом того, что референдум о независимости РА был проведен не на заявленной в Декларации о независимости территории, а на территории бывшей советской Армении, возникли проблемы со статусом НКАО. Более того, проведение 10-го августа 1991 года отдельного референдума о независимости Нагорного Карабаха, а также, принятие 6 января 1992 года отдельной Декларации о независимости Нагорно-Карабахской республики (НКР), углубили правовой диссонанс. РА не признала независимость НКР, продолжая, на деле, обращаться с ней, как с собственной территорией. Бюджет НКР пополняется из бюджета РА, а система безопасности страны полностью интегрирована. Одновременно, в международной дипломатии РА открестилась от ответственности за последствия войны и от ответственности за проблемы, выходящие за рамки территории бывшей советской Армении.
Сформировавшиеся после таких решений внутриполитические реалии Армении подорвали четкость картины прав и ответственности граждан страны. Имеющие паспорта граждан Армении жители НКР не имеют права на участие в общегосударственных выборах РА. Кроме того, они не защищены Конституцией РА, а пользуются защитой проводимой со стороны РА политики на территории НКР и на международном уровне. В то же время, в политической жизни страны обозначился случай, который окончательно размыл проблему прав граждан. В 1998 году, не имеющий избирательного права гражданин НКР (Р.Кочарян) победил на выборах общегосударственного уровня в РА занял пост президента республики. Годы спустя, возник случай, когда гражданину РА, не имеющему избирательного права в НКР деятелю (С.Бабаян) было отказано в участии в президентских выборах на этой территории. Можно привести и многие менее значимые примеры правового диссонанса, но факт в том, что общество и власти запутались в созданных ими же правилах игры.
С точки зрения этнической философии, все происходящие противоречивые политические акты и процессы не имеют никакого объяснения и вызывают жесткие отпоры. Закрепленность территории бывшей НКАО за Республикой Армения считается непререкаемым фактом (единственная правовая аргументация). Лишение жителей Арцаха избирательного права считается незаконным действием руководства РА. То обстоятельство, что нынешняя территория НКР не совпадает с территорией НКАО, не считается принципиальным обстоятельством. Международная непризнанность Арцаха частью Армении или отдельным государством не считается значимым фактом для армянской государственности. Соответственно, с описанной точки зрения проблема нынешнего момента сводится лишь к реализации требований Конституции РА: вернуть избирательное право населению Арцаха и интегрировать государственные институты.
С точки зрения правовой философии все намного противоречивее. Вплоть до 2018 года руководство РА на международном уровне признавало наличие проблемы спорных территорий и будущего статуса НКР. В этом смысле, позиция руководства РА совпадала с позицией единственного легитимного международного органа - сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В рамках национальной политики, руководство РА дистанцируется от требований Конституции по части Арцаха во многих вопросах, но только не в вопросе предоставления избирательного права обладающим паспортами РА жителям Арцаха. Во всем остальном, отношения с НКР регулируются отдельными законодательными актами.
Такая политика, в общем-то обеспечивает стабильное функционирование государственных институтов на всей территории армянской государственности, но разделенность внутриполитической жизни в РА и НКР периодически вызывала и вызывает много противоречий. Пожалуй, именно это обстоятельство стимулирует требование по полноценному юридическому закреплению норм Конституции РА. Многие считают, что такие периодические волны противоречий имеют более глубокие причины, а именно, появления групповых интересов по искусственному сдерживанию политико-правовой интеграции Арцаха в РА. Признавая это обстоятельство, другие указывают, что проблема полномасштабной интеграции РА и Арцах намного шире, и не может быть решена всего лишь внутренней правовой регуляцией. Императив внесения ясности в эти вопросы никогда не ослаблялся. Однако, пока что нет единого языка для дискуссий по данной теме.
Так, или иначе, расширение дискуссий по данной тематике не может быть легким делом. Необходимо начать разговор на понятном всем языке. Такой язык может появиться лишь при желании прийти к убедительным для всех оценкам национальных реалий.