ՊԵԿ-ի նախագահի տեղակալը` Նարեկ Հարթունյանի գործի մասին
«Նարեկ Հարթունյանի գործը տիպիկ մեր հայերի գործերից է, որոնք Հայաստանը դիտում են որպես եկամուտ ստանալու աղբյուր, և, ցավոք սրտի, այդ նորմալ երևույթը ուղեկցվում է հարկերը չվճարելով»,- այս հայտարարությունն այսօր արեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը:
Սփյուռքահայ ներդրողների շահերի պաշտպանները, պատգամավորները, ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչն ու սփյուռքի փոխնախարարն ԱՄՆ-ի հետ տեսակամուրջում քննարկում էին սփյուռքահայ ներդրողների իրավունքների խախտման դեպքերը: Արմեն Ալավերդյանը մասնավորապես նշեց, որ Ն. Հարթունյանի ընկերությունը երեք տարի շարունակ Ռուսաստանի Դաշնությունից ներմուծել է մակարոնեղեն և ալյուր, որի արդյունքում ամբողջ շրջանառությունը ցույց չի տրվել այն գնով, ինչ իրականում եղել է:
ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչը վստահ է, որ կեղծ խանութի միջոցով (խանութը գոյություն չունի) մլն-ավոր դրամների իրացում է կատարվել, իսկ փաստաթղթերում ցույց է տրվել ավելի ցածր վաճառք, քան իրականում եղել է: Տարբերությունը կազմել է 20 տոկոս, որի հետևանքով պետությանը հասցվել է շուրջ 70 մլն դրամի վնաս` չհաշված տույժերն ու տուգանքները: Բոլոր խանութները, այդ թվում` շուրջ 40 վկաների բացատրությունները հաստատում են այն փաստը, որ ապրանքներն ավելի թանկ են իրականում վաճառվել, իսկ գումարը դրամարկղ չի մուտքագրվել:
Ա. Ալավերդյանը նաև հիշեցրեց, որ այս գործում քրեական տարրեր կան, որովհետև դրամարկղից կանխիկ գումար է հանվել առանց փաստաթղթերի, 11 աշխատող է պահվել առանց հրամանագրերի, գործող աշխատակիցների աշխատավարձերը ցույց է տրվել ավելի, քան իրականում եղել են: Քրեական գործն արդեն ուղարկվել է Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Հարթունյանների ներկայացուցիչ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, ՊԵԿ-ի տեղակալի ներկայացրած փաստերին հակադարձելով, նշեց, որ Ն. Հարթունյանի գործով քննիչն իր ղեկավարությանը ճիշտ չէ զեկուցել գործի մանրամասները: Նարեկ Հարթունյանը 2010-ի սեպտեմբերի 11-ին է հրավիրվել Հայաստան իրենց ընկերությունում տեղի ունեցածը պարզելու համար: Առկա փաստաթղթերով պարզվել է, որ 120 մլն դրամի գումարի յուրացում է տեղի ունեցել: Նա դիմել է դատարան, որից հետո քննիչի կողմից արհեստական մեղադրանքներ են ստեղծվել կեղծ ապացույցների հիման վրա: Մեղադրանք է առաջադրվել Ն. Հարթունյանին, ով նույնիսկ չի գտնվել Հայաստանում, բացառապես մշակութային գործունեությամբ է զբաղվում` հետապնդելով բարեգործական նպատակներ: Նրա նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել այն պարագայում, երբ ընկերության տնօրեն է եղել Արտյոմ Մարտիրոսյանը: «Բոլորին հայտնի է, որ ընկերության փաստացի ղեկավարողը, գումարներ յուրացնողը եղել է Սևակ Արզարունի (Արծրունին), որը փոխկապակցված է նաև Էդմոնդ Խուդյանի գործի հետ»,- ասաց Լ. Հովհաննիսյանը: Դիմում է ներկայացվել` մեղադրանք առաջադրել Սևակ Արզարունուն և Արտյոմ Մարտիրոսյանին, քննիչը մերժել է` պատճառաբանելով, որ Արտյոմ Մարտիրոսյանը չի հասկացել, թե ինչ է արել, չի գիտակցել: Փոխարենը փողերի լվացման հոդված է կցվել Ն. Հարթունյանի մեղադրանքին:
Փաստաբան Հովհաննիսյանը հավելեց, որ ընկերության հետ Նարեկ Հարթունյանը կապ չի ունեցել, հայրն է եղել սեփականատերը, եղբոր` Սարո Հարթունյանի միջոցների հաշվին էլ պահվել է ընկերությունը:
Այստեղ էլ Արմեն Ալավերդյանը չհամաձայնեց. Նարեկ Հարթունյանը հանդիսացել է «Ջի Էյչ Ստորիջ» ՍՊԸ-ի տնօրեն 2010թ. սեպտեմբերի 11-ից, և այդ պահից հետո միայն առաջադրված մայր գումարը 38 մլն դրամ է կազմել: «Ես չեմ կարծում, որ «Ցար» ապրանքանիշի ալյուր կամ մակարոնեղեն վաճառելը Հայաստանում զուտ բարեգործական նպատակներ է հետապնդել այն դեպքում, երբ 20 տոկոսով ավելի թանկ է վաճառվել և մուտքագրվել դրամարկղ, քան որ կա»,- հավելեց Ա. Ալավերդյանը` իրենց իրավասության մասով գործին անդրադառնալով:

Зампредседателя КГД о деле Нарека Артуняна
"Дело Нарека Артуняна типично для тех наших армян, которые рассматривают Армению как источник получения дохода. К сожалению, это нормальное явление сопровождается уклонением от выплаты налогов",- заявил сегодня первый заместитель председателя Комитета госдоходов РА Армен Алавердян.
Защитники интересов зарубежных армянских инвесторов, депутаты, представитель КГД и министр диаспоры в ходе телемоста с США обсудили случаи нарушения прав зарубежных армянских инвесторов. Армен Алавердян, в частности, отметил, что компания Нарека Артуняна на протяжении трех лет импортировала из Российской Федерации макаронные изделия и муку, но не указывала весь объем оборота по тем ценам, которые действовали в реальности.
Представитель КГД отметил, что посредством несуществовавшего магазина была проведена реализация товаров на сумму несколько миллионов драмов, но в документах были указаны более низкие показатели продаж. Разница составила 20 процентов, вследствие чего государству был нанесен ущерб в размере 70 млн драмов, не считая штрафов и пеней. Объяснения около 40 свидетелей подтверждают тот факт, что в действительности товары продавались по более высоким ценам, а суммы не приходовались в кассу.
А.Алавердян также напомнил о том, что в данном деле есть криминальные элементы: из кассы без документов была изъята наличная сумма, 11 работников содержались без приказов, работникам выплачивалась более низкая зарплата, чем была зафиксирована на самом деле. Уголовное дело уже направлено в суд общей юрисдикции ереванского административного района Шенгавит.
Представитель Артунянов Лерник Ованнисян в ответ на приведенные зампредседателем КГД факты отметил, что следователь по делу Н.Артуняна неправильно представил своему начальству детали дела. 11 сентября 2010 г. Нарек Артунян был приглашен в Армению для дачи объяснений относительно ситуации, сложившейся в их компании. На основе имеющихся документов выяснилось, что имело место хищение на сумму 120 млн драмов. Артунян обратился в суд, после чего следователь на основе ложных доказательств выдвинул искусственные обвинения. Обвинение было выдвинуто Н.Артуняну, который даже не находился в Армении, занимался исключительно культурной деятельностью, преследуя благотворительные цели. При этом директором компании был Артем Мартиросян. "Всем известно, что фактическим руководителем компании и расхитителем сумм был Севак Арзаруни (Арцрун), который причастен также к делу Эдмонда Худояна",- сообщил Л.Ованнисян. Было представлено заявление с обвинениями в адрес Севака Арзаруни и Артема Мартиросяна, которое следователь отклонил, сославшись на то, что Мартиросян не понимал, не осознавал, что делает. Вместо обвинение против Н.Артуняна было дополнено статьей об отмывании денег.
Адвокат Ованнисян также отметил, что Нарек Артунян не имел отношения к компании: ее собственником был отец Нарека, а компания существовала за счет средств его брата – Саро Артуняна.
Армен Алавердян и с этим не согласился, заявив, что Нарек Артунян являлся директором ООО "Джи Эйч Сторидж" с 11 сентября 2010 г. "Я не думаю, что продажа в Армении муки или макаронных изделий марки "Царь" преследовала сугубо благотворительные цели в том случае, когда эти товары продавались и приходовались в кассу на 20 процентов дороже своей стоимости",- отметил А.Алавердян.