Շահագործման է հանձնվել «ՀԿԵ» ՓԲԸ «Ղալթախչի» երկաթուղային կայարանը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում շարունակվում է ենթակառուցվածքի վերականգնման և արդիականացման գործընթացը՝ դեկտեմբերի 6-ին շահագործման է հանձնվել «Ղալթախչի» երկաթուղային կայարանի էլեկտրակենտրոնացման համակարգի (ԷԿՀ) հենակետը, որն ավերվել էր 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ: Դրանից հետո երկաթուղայինները շարունակում էին աշխատել ժամանակավոր շինություններում՝ ապահովելով գնացքների անխափան երթևեկությունը՝ այդ թվում բնական աղետից հետո հանրապետության համար ծանր առաջին ամիսներին:
Ընկերության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ կայարանի ենթակառուցվածքի վերականգնման շրջանակներում կառուցվել է կայարանի նոր շենք, վերականգնվել ԷԿՀ-ն, տեղադրվել անհրաժեշտ սարքավորումներ, գազաֆիկացվել կառույցներ: Կայարանի վերակառուցմանն երկաթուղին ուղղել է ավելի քան 60 մլն դրամ:
4-րդ դասի բեռնատար միջանկյալ «Ղալթախչի» կայարանը տարեկան ընդունում և ուղարկում է ավելի քան 360 գնացք, բեռնաթափման տարեկան ծավալը կազմում է 4000 տոննա: Կայարանն արդեն 120 տարեկան է՝ այն շահագործվում է 1899 թվականից և ժամանակին Թիֆլիս (Թբիլիսի) – Ալեքսանդրապոլ (Գյումրի) – Կարս երկաթուղու բաժանիչ կայարանն էր:
Սա արդեն երրորդ կայարանն է, որտեղ 2017 թվականից վերականգնվել կամ վերակառուցվել են ԷԿՀ հենակետները: 2017-ին նման ծրագիրն ավարտվել է «Կարմիր Բլուր» կայարանում (արժեքը՝ 57,5 մլն դրամ), 2018-ին՝ «Զոդ» կայարանում (արժեքը՝ 52 մլն դրամ): Բոլոր աշխատանքները կատարվել են բացառապես սեփական ուժերով, ինչը փաստում է Հարավկովկասյան երկաթուղու աշխատակիցների բարձր որակավորումը: Տարեկան երկաթուղին տարբեր ոլորտների մասնագետների ուսուցմանն ուղղում է 40 – 50 մլն դրամ:
ՀԿԵ-ի գործունեության ընթացքում Հայաստանի երկաթուղում վերականգնվել է էլեկտրակենտրոնացման համակարգի 9 հենակետ: 2008 թվականից ավտոմատացման, հեռամեխանիկայի և կապի սարքավորումների արդիականացմանը Հարավկովկասյան երկաթուղին ուղղել է ավելի քան 3,5 մլրդ դրամ:
Երկաթուղային ենթակառուցվածքի և օբյեկտների վերակառուցումը, երկաթուղային ձեռնարկությունների վերականգնումը, գծային տնտեսության արդիականացումը և անվտանգության մակարդակի կատարելագործումը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ աշխատանքի առաջնահերթություններից են: 2008 թվականից վերականգնվել են Գյումրիի լոկոմոտիվային և վագոնային դեպոները, վերանորոգվել և վերակառուցվել են 55 խոշոր արհեստական կառույցներ, 482 կմ գիծ, 54 գծանց, խոշոր կայարանները, այդ թվում ուղևորատար համակարգի 48 շենք և շինություն, կայարանային համակարգի 70 շենք և շինություն:
2008 - 2019 թթ. Հարավկովկասյան երկաթուղու ներդրումները Հայաստանի երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում կազմել են 120 մլրդ դրամ:

В эксплуатацию сдана железнодорожная станция «Калтахчи» ЗАО «ЮКЖД»
В компании «Южно-Кавказская железная дорога» продолжается процесс восстановления и модернизации инфраструктуры: 6 декабря состоялась церемония сдачи в эксплуатацию восстановленного поста ЭЦ (электрическая централизация) железнодорожной станции «Калтахчи», разрушенного во время Спитакского землетрясения 1988 года. После землетрясения железнодорожники продолжали работать во временных помещениях, обеспечивая бесперебойное движение поездов в том числе в трудные для республики первые месяцы после природной катастрофы.
В рамках программы реконструкции станционной инфраструктуры построено новое здание, осуществлен перенос оборудования, проведена газификация. Общая стоимость реконструкции инфраструктуры станции превысила 60 млн драмов.
Грузовая промежуточная станция 4-го класса «Калтахчи» ежегодно принимает и отправляет более 360 поездов, ежегодная выгрузка на станции составляет 4 тысячи тонн.
Станции «Калтахчи» уже 120 лет - она была введена в эксплуатацию в 1899 году и являлась промежуточной станцией железнодорожной линии Тифлис (Тбилиси) – Александрополь (Гюмри) – Карс.
Станция «Калтахчи» - третья по счету, где с 2017 года были восстановлены или реконструированы посты ЭЦ. В 2017 году была завершена программа восстановления поста ЭЦ на станции Кармир Блур (стоимость – 57,5 млн драмов), в 2018 году – на станции ЗОД (стоимость – 52 млн драмов). Все работы были выполнены без привлечения сторонних организаций, что подтверждает высокую квалификацию сотрудников ЮКЖД. Ежегодно на обучение специалистов разных областей компания направляет от 40 до 50 млн драмов.
В целом за годы работы ЮКЖД на железной дороге восстановлено 9 постов ЭЦ, некоторые из которых не работали с начала 90-х гг. С 2008 года в модернизацию устройств автоматики, телемеханики и связи ЮКЖД было инвестировано более 3,5 млрд драмов.
ЗАО «ЮКЖД» уделяет приоритетное значение реконструкции железнодорожной инфраструктуры и объектов, восстановлению предприятий железной дороги, обновлению и повышению уровня безопасности путевого хозяйства. С 2008 года реконструированы локомотивное и вагоноремонтное депо в городе Гюмри, отремонтировано и реконструировано 55 крупных искусственных сооружений, 482 км пути, 54 переезда, крупнейшие вокзалы, в том числе 48 зданий и сооружений пассажирского комплекса и 70 станционных зданий и сооружений.