Ազատազրկվածները շարունակում են դեղեր ստանալ հարազատներից
Գարիկ Ստեփանյանն արդեն 10 տարի 2 ամիս է՝ գտնվում է «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկում: Նա բողոքում է ուժեղ գխացավերից, խմում է դեղեր, հաճախ սրսկվում, սակայն հիմնական բուժում չի ստանում:
12 տարի ազատությունից զրկված դատապարտյալ Գարիկ Ստեփանյանի մահճակալի մոտ գտնվող պահարանին դեղեր են շարված: Ասում է՝ լիովին առողջ է եղել, երբ տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկ։ Սակայն, ըստ նրա հիվանդությունների մասին տեղեկանքի՝ տառապում է սրտի իշեմիկ հիվանդությամբ, զարկերակային հիպերտենզիայով, լարվածության ստենոկարդիայով, հիդրոցեֆալիայով, ցեֆալգիկ համախտանիշով, ստորին վերջույթների վարիկոզ հիվանդությամբ, ոտնաթաթի դեֆարթրոզով և մի շարք այլ հիվանդություններով։
Ոտնաթաթի դեֆարթրոզ հիվանդության պատճառով Գարիկը քայլում է ձեռնափայտի օգնությամբ։ Այս հիվանդության բուժումը վիրահատական է, սակայն «Գորիսի» բժշկական կենտրոնում տվյալ վիրահատությունը չեն կատարում, պետք է տեղափոխել Երևան։
Դատապարտյալը հիվանդությունների շարքի համար դեղամիջոցների հիմնական մասը ստանում է ՔԿՀ-ից, բայց կան դեղեր, որոնք ՔԿՀ-ի տրամադրած ցանկում առկա չեն, օրինակ՝ «Տրիպլիքսամ՝» («Triplixam») դեղամիջոցը դատապարտյալը ձեռք է բերում սեփական միջոցով՝ ամսական վճարելով 6000 դրամ։ Ասում է` ՔԿՀ-ն տրամադրում է միայն փոխարինող դեղամիջոցը, որն իրեն չի օգնում։
Արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նարեկ Ղազարյանը մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացնում է, որ քրեակատարողական հիմնարկներում պատիժ կրող ազատազրկված անձանց հարազատները հաճախ իրենց ցանկությամբ քրեակատարողական հիմնարկներ են բերում այս կամ այն երկրի արտադրության ցավազրկող, հակախոցային, հիպերտենզիվ և հակալերգիկ դեղամիջոցներ, որոնց փոխարինողներն առկա է տվյալ հիմնարկում:
Իսկ քրեակատարողական հիմնարկների բժշկական սպասարկման բաժինները հիմնականում ստանում են ցավազրկող, հակախոցային, հակահիպերտենզիվ, ինֆուզիոն, հոգեմետ, ինչպես նաև հակաբիոտիկային, հակահիստամինային և հակադիաբետիկ դեղամիջոցներ:
Կալանավորված անձանց և դատապարտյալների հարազատների կողմից փոխանցված դեղամիջոցները գրանցվում են համապատասխան մատյաններում, իսկ նշանակումների թերթիկների մեջ գրանցվում են որպես հարազատների կողմից փոխանցված դեղամիջոցներ, որի ստացման փաստը հավաստիացվում է ազատազրկված անձի ստորագրությամբ։
ՔԿՀ-ներում կալանավորված անձանց և դատապարտյալների հարազատների կողմից փոխանցված դեղամիջոցների հատուկ անվանական հաշվառում չի վարվում, իրականացվում է միայն քանակական հաշվառում: Այդ իսկ պատճառով հնարավոր չէ պարզել, թե հարազատների միջոցով ինչ դեղամիջոցներ են ստացել ազատազրկվածները։
«Հետքը» ուսումնասիրել է ազատությունից զրկվածներին տրամադրող դեղերի ցանկը, քանակը, ինչպես նաև դատապարտյալների կամ բժիշկների բողոքները՝ կապված դեղամիջոցների հետ։ Ուսումնասիրել ենք նաև տրամադրվող դեղերի և ներկրող ընկերությունների միջև կնքված պայմանագրերը։ Մենք շրջել ենք քրեակատարողական հիմնարկներում, զրուցել բժշկական մասի մասնագետների հետ։
«Արմավիր» ՔԿՀ-ի բուժմասի բժիշկ-գլխավոր մասնագետ Բենիկ Անտոնյանն ասում է, որ ՔԿՀ-ի բազմամարդ լինելու պատճառով (ամենաշատ բնակեցված ՔԿՀ-ն է) դեղորայքը շուտ է վերջանում։
«Դեղորայքի քանակություն կա, որից շատ են տալիս, կա նաև դեղորայք, որ քիչ են ուղարկում, մենք դրսից բերածի դեպքում էլ չենք ասում, որ բերեք, դա իրենց ցանկությամբ է լինում, մեզ էլ ասում են, եթե բերում են, պիտի ընդունենք»,- ասում է բժիշկը, հավելով, որ ստանում են ցավազրկողներ, աղեստամոքսային տրակտի հիվանդությունների համար դեղամիջոցներ։ Օնկոլոգիական հիվանդներ կալանավայրում չեն լինում, ուղարկում են «Դատապարտյալների հիվանդանոց»։
ՔԿՀ-ներում նեյտրոլեպտիկ դեղամիջոցների քանակը քիչ է
«Արմավիր» ՔԿՀ-ի ցերեկային բուժակ Նաիրա Դարբինյանն ասում է՝ ՔԿՀ-ում նեյտրոլեպտիկ (հանգստացնող) դեղերի քանակը քիչ է. «Նույնիսկ մի սրվակ ամբողջական չենք կարողանում տրամադրել, քանի որ քիչ եմ ստանում, ֆլակոններն ամբողջական տալիս եմ, հնարավոր չէ՝ ամեն անգամ կաթիլներ խմելու համար կալանավորին բուժկետ բերեն»,- ասում է Նաիրա Դարբինյանը։
Ինչպես այս, այնպես էլ մյուս ՔԿՀ-ներում հոգեմետ դեղերը տրամադրում են բժշկի նշանակմամբ՝ հատուկ հսկողությամբ։
ՔԿՀ-ներում պահվող ազատությունից զրկված անձի հոգեկան խանգարում ունեցողներին տրամադրվող հոգեմետ դեղերը հիմնականում հայկական արտադրության են։ Դեղերի մեծ մասն արտադրված է «Արփիմեդ» ՍՊԸ-ի կողմից։ Կան նաև ռուսական արտադրության դեղեր: ՔԿՀ-ներում շրջելիս, բժիշկներից մի քանիսն իրենց անունը չնշելու պայմանով, մեզ հետ զրույցում դժգոհում էին հայկական արտադրության հոգեմետ դեղերից՝ նշելով, որ այդ դեղերն ընդունելուց արդյունք չեն գրանցում։
Արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նարեկ Ղազարյանի փոխանցմամբ՝ 2013թ-ից մինչև 2017թ. քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող կալանավորված անձանց և դատապարտյալների դեղորայքի և բժշկական պարագաների համար բյուջեից հատկացվել է տարեկան 43 մլն դրամ, որը չէր բավարարում հիվանդներին որակյալ բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար: 2018թ-ից սկսած ազատությունից զրկված անձանց դեղորայքի և բժշկական պարագաների համար հատկացվել է 150 մլն դրամ:
2017թ․-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանն արտահերթ զեկույց է հրապարակել, որտեղ անդրադարձել է ՔԿՀ-ներում բուժսպասարկման և դեղորայքի պատշաճ ապահովմանը՝ արձանագրելով մի շարք խախտումներ։ Օրինակ՝ «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում արձանագրվել է, որ թեև հիմնարկը ապահովված է անհրաժեշտ դեղամիջոցներով, սակայն դեղորայքի քանակն անբավարար է։
«Ընթացիկ տարում դեղերի և բժշկական պարագաների ձեռքբերումն իրականացվել է պետական գնումների ընթացակարգով բժշկական անձնակազմի կողմից մշակված և ներկայացված տարեկան հայտերի հիման վրա: Դրանց համար հիմք է հանդիսացել նախորդ տարվա վիճակագրությունը, կալանավորված անձանց և դատապարտյալների շրջանում առավել տարածված առողջական խնդիրների ու դրանց բուժման համար պահանջվող դեղերի ուսումնասիրությունները»,- նշում է Ն. Ղազարյանը։
Դեղերի այս քանակի հետ մեկտեղ, դատապարտյալները շարունակում են դեղամիջոցներ ստանալ հարազատներից, ընդ որում` դեղամիջոցներ են ստանում նաև «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» բուժում ստացողները։
2019թ․-ին հարազատների կողմից «Արմավիր» ՔԿՀ է մուտք եղել 1760 միավոր դեղամիջոց (նոյեմբերի դրությամբ), այստեղ գտնվող ազատությունից զրկվածներին բաժին է հասել մոտ 2,5 միավոր դեղամիջոց, «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» գտնվողներին՝ մոտ 8,7 միավոր դեղամիջոց, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում գտնվողներին՝ 3,4 միավոր։
ՔԿՀ-ների դեղերի վերահսկողությունն իրականացնում է «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը
«Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը գործունեությունը սկսել է 2019 թ․-ի սեպտեմբերից։ Այժմ ՔԿՀ-ներին դեղորայքը բաշխում է «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոնը»։
Արդարադատության նախարարությունը տրամադրել է 2016-2019թթ. (2019թ. նոյեմբերի 13-ի դրությամբ) դեղերի և բժշկական պարագաների գնումների վերաբերյալ տեղեկատվություն: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 2016-2018թթ. քրեակատարողական հիմնարկների դեղերի ու պարագաների գնումների առյուծի բաժինը ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող «Նատալի ֆարմ» ՍՊԸ-ինն է: 2016-2019թթ․-ի ընթացքում այս ընկերությունից գնվել է 50 մլն 600 հազար դրամի դեղամիջոց և բժշկական պարագաներ։ 2019թ. 8,5 ամիսների տվյալներով` առաջին տեղում «Ռիխտեր-Լամբրոն» ընկերությունն է:
Ներկայացնում ենք 2016-2019թթ.-ին 5 ամենախոշոր մատակարար դեղագործական ընկերությունների ցանկը
Գնման գործընթացից հետո ՔԿՀ-ների դեղերը հավաքվում են «Դատապարտյալների հիվանդանոցում», որտեղ պահեստավորվում և ստացված հայտերի հիման վրա ուղարկվում են 12 ՔԿՀ-ներ։ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի դեղագետ Սյուզաննա Աշրաֆյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներն ապահովված են համապատասխան դեղորայքով, և իրենք պատշաճ հսկողություն են իրականացնում թե՛ որակի, թե՛ քանակի ու ժամկետների առումով:
Սյուզաննա Աշրաֆյանի խոսքերով՝ դեղերի մի մասն ազդող նյութով են ստանում (նկատի ունի վերարտադրված, գեներիկ դեղամիջոցները, որը պարունակում է բրենդային դեղամիջոցի ակտիվ բաղադրատարրը,-հեղ․), սակայն, կան հիվանդներ, որոնք ուզում են իրենց նախընտրած դեղը և հարազատների միջոցով այդ դեղորայքն են ընդունում:
«Դրանք նորմալ դեղեր են, հենց ազդող նյութն է (ակտիվ բաղադրատարր): Հիվանդներն, իհարկե ունենում են հոգեբանական ճնշվածություն՝ իմանալով, որ իրենց դեղի անունը չէ, ինչու ենք դա տալիս: Բայց, երբ մասնագետը բացատրում է, և մոտեցումը ճիշտ է տալիս, ընկալում են: Մարդ էլ կա չի ընկալում, իր ասածն է պնդում»,- ասում է Սյուզաննա Աշրաֆյանը:
Դեղագետը նշում է, որ անազատության մեջ հայտնվածներին թվում է, թե իրենց տրվում է էժան դեղորայք: Ըստ նրա՝ նույնիսկ եթե դեղորայքը էժան է, չի նշանակում, որ վատ որակի է, քանի որ դեղի գինը շատ հաճախ կապված է արտադրող երկրից:
Ուռուցքային հիվանդությունների համար դեղամիջոցներ ՔԿՀ-ներում չկան
Ուռուցքային հիվանդություններ ունեցող ազատությունից զրկվածների թիվը դեկտեմբերի 12-ի տվյալներով ՝ 6-ն է՝ 3 հոգի գտնվում են «Դատապարտյալների հիվանդանոցում», որոնցից 1-ը անցնում է իմունոթերապիայի բուժում, 2 հիվանդ գտնվում են «Արմավիր» ՔԿՀ-ում, 1-ը ՝ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում։ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Կամո Մանուկյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասում է, որ իմունոթերապիայի բուժման և վիրահատության համար ազատությունից զրկվածներին տեղափոխում են «Վ. Ա. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբնության ազգային կենտրոն», հետվիրահատական շրջանն անցնում են ՔԿՀ-ներում։
«Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի դեղագետ Սյուզաննա Աշրաֆյանը ևս ասում է, որ հակաքաղցկեղային դեղորայք պահեստում առկա չէ։

Armenia: Prison Inmates Continue Getting Medicines from Their Relatives
Garik Stepanyan is an inmate at the Goris Penitentiary. He has served more than ten years of his sentence.
Stepanyan complains of severe headaches for which he takes medicine and gets frequent injections.
He says he was healthy before being transferred to the penitentiary. Now his medical assessment lists ischemic heart disease, arterial hypertension, stable angina, hydrocephalus, cephalic disorder, varicose veins in the lower limbs, degenerative joint disease of foot and several other ailments.
Stepanyan walks with a cane due to degenerative joint disease. Its treatment is surgical, but the Goris Medical Center does not perform the surgery.
Stepanyan gets most of the drugs from the penitentiary, but there are drugs that are not on the penitentiary list, such as Triplixam, which he buys on his own, paying 6,000 drams a month.
He says that the penitentiary can only provide a substitute drug that does not help him.
In response to Hetq’s written inquiry, Deputy Secretary General of the Ministry of Justice Narek Ghazaryan said that the relatives of prisoners often bring specific painkillers, antiulcer, hypertensive and allergy medications, while the institution provides substitutes.
Medical departments of penitentiaries generally receive painkillers, antiulcer, hypertensive, infusion, psychotropic drugs, as well as antibiotics, antihistamine and antidiabetic drugs.
Medicines delivered by inmate relatives are recorded in the appropriate registers, and the prescriptions mention that these medicines are brought by relatives, and their receipt should be confirmed by the inmate’s signature.
There is no name registration of the drugs brought by relatives: they are only counted. Therefore, it is not possible to find out the names of medicines that the prisoners receive through their relatives.
Hetq has studied the list and the quantity of medicines provided to the prisoners, as well as complaints of doctors and convicts regarding medicines. We have also studied the contracts of the supplied drugs and those signed with the importing companies. We visited penitentiaries and talked to medical professionals.
Benik Antonyan, Chief Medical Specialist at the Armavir Penitentiary, says that because the penitentiary is crowded (it is the most populated penitentiary), they quickly run out of medications.
"There are some medicines that are given out quickly, and there are also medicines that are shipped less. We don’t tell them to get it from the outside: it is their wish. We are told that we should accept it if they bring any,” says the doctor, adding that they get mostly painkillers and medications for gastrointestinal tract diseases. Oncology patients are not kept in detention, they are sent to the Convicts’ Hospital
Small Quantity of Neuroleptics in Penitentiaries
Naira Darbinyan, a day care nurse at the Armavir Penitentiary, says the number of neuroleptic (sedative) drugs in prison is low. In both this and other penitentiary institutions neuroleptic drugs are prescribed by a physician under special supervision.
The psychotropic drugs provided to prisoners with mental disorders are mainly produced in Armenia. Most of the drugs are manufactured by Arpimed LLC.
There are also medicines of Russian origin. While visiting penitentiaries, some doctors anonymously complained about psychotropic drugs of Armenian production, saying that they were not effective.
According to Deputy Secretary General of the Ministry of Justice Narek Ghazaryan, in 2013-2017, 43 million drams were allocated for medicines and medical supplies for detainees and convicts from the state budget. This was not enough to provide quality medical care to patients.
Starting in 2018, 150 million AMD has been allocated for their medicines and medical supplies.
Ghazaryan says that the acquisition this year is based on last year’s statistics, and studies over the most widespread illnesses among prisoners.
In 2017, Armenia’s Human Rights Defender issued a report mentioning the lack of proper provision of medical care and medication in penitentiary institutions and documenting several violations.
Despite the rise in the budget allocation for this matter, convicts continue to receive medicines from their relatives, and medicines are also provided to those receiving treatment at the Convicts' Hospital.
As of November 2019, 1,760 units of various medicines were brought by relatives of inmates at the Armavir Penitentiary, with around 2.5 units of medicines per prisoner, 8.7 units of medicines at the Convicts’ Hospital, and 3.4 units for those in the Noubarashen Penitentiary.
Penitentiary Medical Centre SNCO Supervises Medicines in Prisons
The Penitentiary Medical Centre SNCO has been operating since September 2019. Currently, medicine is distributed by the Penitentiary Medical Centre to the penitentiaries.
The Ministry of Justice has provided purchase information on drugs and medical supplies for 2016-2019 (as of November 13, 2019).
Studies show that in 2016-2018, most of drugs and supplies in the penitentiaries were purchased from Natali Pharm LLC, owned by the family of former MP Samvel Aleksanyan.
During 2016-2019, medicine and medical supplies bought from this company amounted to 50.6 million AMD. According to the data of the first 8.5 months in 2019, Richter-Lambron LLC is in first place.
After the purchasing process is accomplished, penitentiary medicines are collected and stored at the Convicts' Hospital, being sent to 12 penitentiary institutions on request.
Susanna Ashrafyan, a pharmacist at the Penitentiary Medical Centre SNCO, says that all penitentiaries are provided with appropriate medication, and that they exercise proper control over quality, quantity and expiry dates.
Ashrafyan says some patients do not agree to take generic medicines and prefer to receive brand names via relatives. She adds that some agree to take the genetic brands after being told they can be as effective as the brand name ones.
The pharmacist notes that prisoners often think that they are given cheap medication. She says that even if the medication is inexpensive, it does not mean that it is of poor quality, as the price of the drug often depends on the country of manufacture.
No Anti-Cancer Drugs in Penitentiary Institutions
As of December 12, 2019, there are six prisoners in Armenia with oncological diseases. Three are in the Hospital for Convicts, one of whom undergoes immunotherapy treatment, two are in Armavir Penitentiary, and one - at the Yerevan-Kentron Penitentiary.
Penitentiary Medical Centre SNCO Deputy Director Kamo Manukyan told Hetq that prisoners in need of immunotherapy and surgery are being transferred to the Fanarjian National Center of Oncology. They are returned to their penitentiaries for the postoperative period.