«Ես հավատում եմ Տարոնին». Ռուբեն Հախվերդյան (վիդեո)
«Արդեն 30 տարի է, ինչ այդ այգին զիբիլանոց է, ինչո՞ւ մեկը հարց չէր տալիս` ինչու էդ զիբիլանոցը չեք սարքում այգի: Հախվերդյան Ռուբիկը էդտեղ ծնվել, մեծացել է, դու էդտեղ այգի տեսե՞լ ես»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հարցրեց ԱԺ պատգամավոր Մանվել Բադեյանը:
«Ոչ»,- պատասխանեց Ռուբեն Հախվերդյանը:
Նա միացել էր այգու համար պայքարող ակտիվիստներին քաղաքապետարան այցելության ժամանակ, բայց իզուր են բնապահպան ցուցարարները կարծել, թե Հախվերդյանն իրենց համախոհն է: Պուրակում կառուցվող շինությունների դեմ պայքարը Ռուբեն Հախվերդյանը որակում է որպես «մեծ աղմուկ ոչնչից». «Դա բնապաշտպանության հետ այդքան էլ առնչություն չունի: Եթե պայքարում են, թող պայքարեն այն անճաշակ «նարեկիզմների» դեմ, որ գծվել է հրապարակի հետևում: Այդ այգին աղբանոցի էր վերածվել»:
Մաշտոցի պուրակում, Մանվել Բադեյանի խոսքով, «որևէ ծառ, որևէ ճյուղ, որևէ խոտ» չի տուժել. «Թող բնապահպանները ինձ ցույց տան մի հատ կոտրված ճյուղ: Դուք հիշում եք Աբովյան փողոցի խայտառակ վիճակը, հիշում եք` մեր մշակութային գլխավոր փողոցը ինչի էր վերածվել, վերջապես ընդունվեց այդ կրպակները կենտրոնական փողոցից հանելու քաղաքական մի որոշում: Եվ կա նաև մի սոցիալական հարց. այդ կրպակատերերը մարդ են, ընտանիք են պահում: Պիտի տուն պահե՞ն, թե՞ չէ: Պետք է նրանց մի հնարավորություն տրվի՞, թե՞ չէ, որ նրանք իրենց տունը կարողանան պահել. դա կոմպրոմիսային որոշում էր, այն էլ` ժամանակավոր»:
Երկու տարի հետո, պատգամավորի խոսքով, Մաշտոցի այգում կառուցվող կրպակաշարը ապամոնտաժվելու է «Հին Երևան» ծրագրի շրջանակներում: Եթե այդպես չլինի, ինքը խոստանում է հրաժարական տալ:
«Ես հավատում եմ Տարոնին: Տարոնը իր խղճի դեմ գնացող մարդ չէ: Ժողովուրդը չի վստահում կառավարությանը, իսկ ես Տարոնին վստահում եմ, տեսել եմ իր թաղամասը. հոյակապ թաղամաս է»,- ավելացրեց Ռուբեն Հախվերդյանը:
Իսկ թե արդյոք քաղաքապետարանը մեղավոր չէ, որ Մաշտոցի այգին նախկինում աղբանոցից չի տարբերվել, Ռուբեն Հախվերդյանն ասաց. «Քաղաքապետարանն էլ կարող էր մաքրել, բայց գնացել էր Զանգվի ձորն էր մաքրում»:

«Я верю Тарону» - Рубен Ахвердян (видео)
«30 лет этот сквер представлял собой мусорную свалку. Почему никто не требовал, чтобы этот парк был очищен от мусора? Рубик Ахвердян родился и вырос в этом районе. Ты когда-нибудь там парк видел?» - спросил сегодня на пресс-конференции Рубена Ахвердяна Манвел Бадеян.
«Нет»,- ответил Ахвердян. Певец присоединился к активистам-экологам, ведущим борьбу за парк, во время их посещения мэрии. Но экологи напрасно думали, что Ахвердян – их единомышленник. Борьбу против строящихся в сквере торговых павильонов Рубен Ахвердян охарактеризовал как «много шума из ничего».
По словам Манвела Бадеяна, «в сквере не пострадало ни одно дерево, ни один куст»: «Пусть экологи покажут мне хотя бы одну срезанную ветку. Вы, наверное, помните безобразную ситуацию на улице Абовяна, помните, во что была превращена наша главная, имеющая культурное значение улица. Наконец-то было принято политическое решение убрать эти павильоны с центральной улицы. Есть также социальная проблема: владельцы этих ларьков люди, которые содержат семьи. И им надо дать возможность зарабатывать и содержать семью. Это компромиссное решение, причем о временной установке павильонов».
По словам депутата, через два года павильоны в сквере на проспекте Маштоца будут демонтированы в рамках реализации проекта «Старый Ереван». Бадеян заверил, что если это не произойдет, он подаст в отставку.
В свою очередь Рубен Ахвердян добавил: «Я верю Тарону, он не пойдет против своей совести. Народ не доверяет правительству, но я Тарону верю, я видел микрорайон, которым он руководил. Это прекрасный квартал».