Կառավարությունում քննարկվել են պետական բյուջեի եկամտային և ծախսային մասերին վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ընթացիկ տարվա պետբյուջեի ծախսերի և եկամուտների կատարողականի, ինչպես նաև 2020թ. պետբյուջեի շրջանակում անելիքների վերաբերյալ:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ քննարկումը ծավալվել է 2019թ. պետբյուջեի եկամտային և ծախսային մասերի հետ կապված ընթացիկ իրավիճակի, պետական գնումների ոլորտում գործող ընթացակարգերի բարեփոխման, օրենսդրական կարգավորումների բարելավման, ինստիտուցիոնալ կառուցակարգերի կատարելագործման, 2020թ. պետբյուջեով նախատեսված կապիտալ ծախսերի, նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքների և հարակից այլ հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է եղել, մասնավորապես, պետական գնումների համակարգում գործող 100 տոկոս կանխավճարների պրակտիկայից հրաժարման հետ կապված քայլերին: Վարչապետն ընդգծել է այս ուղղությամբ հետևողական աշխատանքի կարևորությունը և հանձնարարել պետական կառավարման մարմինների ղեկավարներին պետական գնումների ոլորտում աշխատանքը կազմակերպել հենց այս սկզբունքով:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է պետական մարմինների կողմից բյուջետային կարգապահության ապահովումը և հանձնարարել նախարարներին և պետական գերատեսչությունների ղեկավարներին՝ սեղմ ժամկետում ներկայացնել ճանապարհային քարտեզ 2020թ. կապիտալ ծախսերի և համապատասխան նախագծերի վերաբերյալ:

В правительстве обсуждены связанные с доходной и расходной частями госбюджета вопросы
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве сегодня состоялось совещание, посвященное исполнения доходов и расходов госбюджета на текущий году, а также мероприятия в рамках госбюджета на 2020 год.
Были обсуждены вопросы, связанные с текущим состоянием доходной и расходной частей госбюджета на 2019 г., реформированием действующих в сфере госзакупок процедур, улучшением законодательных регулирований, совершенствованием институциональных структур, предусмотренными госбюджетом на 2020 год расходами, работами по составлению проектно-сметной документации и др.
Были затронуты, в частности, шаги, предпринятые для отказа от практики 100%-го первоначального взноса в системе государственных закупок. Премьер-министр подчеркнул важность последовательной работы в этом направлении и поручил руководителям органов государственного управления организовать работу в сфере государственных закупок именно по этому принципу.
Глава правительства подчеркнул важность обеспечения бюджетной дисциплины государственными органами и поручил министрам и руководителям государственных органов в короткие сроки представить дорожную карту капитальных затрат и связанных с ними проектов на 2020 год.